výměna termostatické hlavice

 • Toto téma obsahuje celkem 9 odpovědí. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel MilanMkujbcmku03375 a poslední změna proběhla před 2 měsíci a 2 týdny.
 • Vytvořil
  Téma
 • #23728 Odpovědět
  Kubelík
  Host

  Dobrý den, často nám zatuhává kuželka v termostatickém ventilu. Mohu po SVJ požadovat proplacení výměny termostatické hlavice? Mohu si případně koupit jenom novou kuželku a sám si to vyměnit?

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 vlákna odpovědí
 • Autor
  Odpovědi
  • #23818

   Hezký den, dovolím si odpovědět na druhou část Vašeho dotazu.

   Výměna kuželky je samozřejmě možná. Někteří výrobci nabízejí možnost výměny kuželky pomocí nástroje, který výměnu umožňuje i když je systém „napuštěný“ a pod tlakem. V opačném případě by bylo nutné vypustit vodu z otopného systému.

   Přestože samotná výměna kuželky není nikterak náročná doporučujeme, aby výměnu prováděla odborná firma.

   Odpovědět
   • #25719
    MilanMkujbc mku03375
    Host

    Doporučil bych výměnu hlavice za elektronickou – naprogramování není složité a člověk se nemusí o nic starat. Navíc některé mají také výbornou funkci – v sobotu v poledne vždy několikrát otevře naplno a zase zavře průtok vody do radiátoru, čímž se zabrání zatuhnutí kuželky. Výměnu si lze provést vlastními silami, leč doporučil bych spíše odbornou firmu.

    Odpovědět
    • #25825
      Op55
     Host

     Mku, nemáte problém u digitální termostatické hlavice s cvakáním, když si hlavice upravuje teplotu? Neruší to? Uvažujeme o tom, ale zvlášť večer v klidu by to mohlo být otravné.

     Odpovědět
    • #25826
     MilanMkujbc mku03375
     Host

     Dobrý den, tyto hlavice máme již několik let v obýváku, ložnici a dětském pokoji, žádné cvakání či jiné rušivé zvuky jsme nezaznamenali. Hlavice jsme kupovali u Conrada, náš typ již není v prodeji (vývoj pokročil), stály několik stokorun.

     Odpovědět
    • #25831
      Ladislav Laker
     Host

     Pro Op55: Autonomní termostatická hlavice je poháněna elektromotorkem a má ozubené převody. Úroveň hluku při přestavování ventilu je různá – podle kvality výrobku.  Nejlépe je vyzkoušet to před zakoupením; ovšem zvuk může být odlišný je-li hlavice přestavována volně bez zatížení, nebo je-li namontována na ventil (kdy motor musí překonávat tlak uzavírací pružiny).

     Pro osoby citlivé na noční rušivé zvuky bych doporučil elektrotermický ventil, který je bezhlučný, protože je regulovaný teplem od vestavěného topného tělíska. Takový ventil ovšem vyžaduje připojení k napětí 220V přes nástěnný termostat, a funguje stylem otevřeno/zavřeno, nic mezi tím.

     Odpovědět
    • #25835
     MilanMkujbc mku03375
     Host

     Dobrý den, mohu Vás ubezpečit, že tyto hlavice opravdu žádné cvakání nevydávají. Pokud sepnou, je slyšet slabé zavrčení po dobu několika vteřin, ale to téměř nepostřehnete (puštění vody z kohoutku je mnohem silnější). A například v ložnici máme nastavenu stálou teplotu na dobu od 20:00 do 08:00 hod., v té době se ventil ani nehne, takže nikoho neruší. Pokud máte zájem, mohu Vám poslat návod od těch našich hlavic, napište na e-mail m k u @ e m a i l . c z (vynechte mezery).

     Odpovědět
  • #23820
   Pavel Pavel
   Účastník

   Pane Kubelíku,

   v Prohlášení vlastníka by mělo být uvedeno, co je společnou částí domu, kterou spravuje SVJ, a co je ve vlastnictví člena SVJ.

   Takže nejdříve nahlédněte do Prohlášení vlastníka. Obvykle celá soustava rozvodů tepla, včetně termostatických ventilů, je společnou částí domu.

   Pokud Prohlášení vlastníka přesně nestanoví komu patří termostatické ventily, tak nastupuje nařízení vlády č. 366/2013 Sb., které v § 6/e řadí soustavu rozvodů tepla mezi společné části domu.

   O společné části domu se stará SVJ. Tomu nahlašte závadu a dohodněte se na opravě. Bez předchozí domluvy s výborem bych se do opravy sám nepouštěl.

   Výjimečně může být otopná soustava ve vlastnictví člena SVJ. Potom jde financování oprav za členem SVJ.

   Hezký den!

   Odpovědět
  • #25710
    Kateřina Rendlová
   Host

   Dobrý den, moc prosím, kdo hradí výměnu termostatické hlavice v družstevním bytu? Děkuji.

   Odpovědět
   • #25712
     Ladislav Laker
    Host

    Paní Kateřino, jste nájemcem bytu. Pokud nemáte s pronajímatelem (družstvem)  sjednáno v nájemní smlouvě něco speciálního, pak se použije nařízení vlády č. 308/2015 Sb. o vymezení pojmů běžná údržba a drobné opravy související s užíváním bytu.

    Podle § 4 písm. h) nařízení vlády platí, že za drobné opravy se považují opravy uzavíracích a regulačních armatur a ovládacích termostatů etážového topení; nepovažují se však za ně opravy radiátorů a rozvodů ústředního topení.

    Z uvedeného plyne, že nájemce hradí opravy termostatických ventilů a jejich hlavic, pokud jsou součástí uzavřeného (etážového) topného systému se zdrojem tepla v bytě (kotel nebo výměník).

    Pronajímatel tyto opravy zajišťuje a hradí v případě, že jde o termostatické ventily a hlavice které jsou součástí systému ústředního vytápění (systém, který rozvádí teplo do více bytů a má zdroj tepla mimo byt – např. společná domovní kotelna, nebo zdroj tepla je mimo dům).

     

     

    Odpovědět
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 vlákna odpovědí
Odpověď na: Odpověď č. 25835 v výměna termostatické hlavice

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace:
Storno

Log in with your credentials

Forgot your details?