úroky z kauce při pronájmu bytu

Úvod Fóra Všechny kategorie Byt úroky z kauce při pronájmu bytu

  • Toto téma obsahuje celkem 62 odpovědí. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Terezie a poslední změna proběhla před 5 měsíci a 3 týdny.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 31 vláken odpovědí
  • Autor
    Příspěvky
    • #8619 Odpovědět
      Jitpak
      Host

      Zdravím, bydlím v pronajatém bytě, kde jsem na počátku složila kauci ve výši jednoho nájemného. Nyní budu smlouvu vypovídat. Mám právo požadovat za tři roky bydlení kromě vrácení kauce také úrok z kauce?

    • #8621 Odpovědět
      Martin ČernýMartin Černý
      Účastník

      Dobrý den,
      Váš nárok na úrok z jistoty (kauce) vyplývá přímo z §2254, odst. 2 občanského zákoníku, který říká, že při skončení nájmu pronajímatel vrátí jistotu nájemci; započte si přitom, co mu nájemce případně z nájmu dluží. Nájemce má právo na úrok z jistoty od jejího poskytnutí alespoň ve výši zákonné sazby.

      • #8622 Odpovědět
        jitpak
        Host

        Děkuji, pane Černý. A ještě bych se chtěla zeptat na tu výši sazby.

        • #8623 Odpovědět
          Martin ČernýMartin Černý
          Účastník

          Pokud pomineme, že úroky z jistoty lze ve smlouvě předem upravit, určují se ve smyslu §1802 občanského zákoníku na základě obvyklé výše úroku požadované bankami za úvěry v oblasti bydliště dlužníka (pronajímatel) v době, kdy byla nájemní smlouva uzavřena. Žádný právní předpis konkrétní výši úroků z jistoty nestanovuje, proto je nutno pro její určení použít postup, který jsem uvedl.

        • #8625 Odpovědět
          Kamil74
          Host

          Dobrý den, řeším podobný problém. Mohu tedy úroky z kauce požadovat, i když nebyly vysloveně zmíněny ve smlouvě?

        • #8626 Odpovědět
          Martin ČernýMartin Černý
          Účastník

          Dobrý večer,
          přesně tak, jak jsem uvedl výše,dle §2254, odst.2 občanského zákoníku na úrok z jistoty (kauce) máte nárok.

        • #8658 Odpovědět
          pohan
          Host

          To se taky připojím s dotazem. Mám poměrně čerstvě vrácenou kauci, ale bez úroků. To už asi nejde, abych se s vlastníkem bytu spojil a chtěl je zpětně :)?

        • #8659 Odpovědět
          Martin ČernýMartin Černý
          Účastník

          Dobrý den,
          pronajímatel má povinnost Vám vrátit jistotu (kauci) i s úrokem. Jsem toho názoru, že i po převzetí nezúročené jistoty máte právo na úrok z ní. I kdybyste se teoreticky dohodli na neúročení jistoty, tak k takovýmto ujednáním se dle §2235 občanského zákoníku nepřihlíží, protože by toto ujednání zkracovalo Vaše práva jakožto nájemce.

        • #27776 Odpovědět
          Linda Rin.
          Host

          Dobrý den, pane Černý,

          bohužel jsem ve smlouvě přehlédla větu: “Případný úrok z kauce je sjednán jakožto další odměna pronajímatele a jde o součást nájemného.”

          Může toto pronajímatel dát do smlouvy? Není to protiprávní? A pokud ano, mohu to napadnout, i když jsem smlouvu podepsala, a úrok vyžadovat?

          Předem děkuji za odpověď.

        • #27777 Odpovědět
          PavelPavel
          Účastník

          Lindo,

          vlákno má již 51 příspěvků a stává se nepřehledným. Je vhodnější na nový dotaz založit nové vlákno.

          Kolik Vaše úroky dělají při 1% úročení? Aby úroky nebyly nižší, než je odměna advokáta za jednu hodinu.

          Hezký den!

        • #27784 Odpovědět
          Ladislav Laker
          Host

          Lindo Rin., citovala jste z Vaší nájemní smlouvy: “Případný úrok z kauce (…) jde o součást nájemného.”

          Nesprávně je ve smlouvě uvedeno označení “kauce”. Ve skutečnosti jde o jistotu podle§ 1399 a § 2254 občanského zákoníku.

          Z textu Vaší nájemní smlouvy je zřejmé, že úrok z jistoty (na který mate samozřejmě nárok) Vám nebude vyplácen. Pronajímatel si tento úrok započítá v každém měsíci na nájemné, které mu máte hradit podle nájemní smlouvy. Jste tedy povinna posílat pronajímateli částku nájemného sníženou o úrok z jistoty.

          Dám k tomu příklad: Řekněme, že nájemné je 10000 Kč, složila jste jistotu ve výši 30000 Kč a bankovní úrok je skvělých 0.25%. V tomto případě platí:

          • Úrok z jistoty činí 75 Kč ročně, což činí 6.25 Kč měsíčně, a jde o součást nájemného.
          • Na nájemném jste tedy povinna hradit měsíčně pouze doplatek nájemného ve výši (10000 – 6.25) = 9993.75 Kč.

          Jestliže hradite plnou částku nájemného, máte nyní na nájemném přelatek. Výše přeplatku závisí na tom jak se vyvíjely úroky na běžném účtu pronajímatele v posledních třech letech.

           

           

    • #8624 Odpovědět
      jitpak
      Host

      Děkuji, pane Černý.

    • #8677 Odpovědět
      lester
      Host

      Je třeba upozornit na praktickou rovinu této otázky a sice určení konkrétní výše onoho úroku. Na dané téma vyšlo už mnoho článků v odborných právnických časopisech a právníci se dosud neshodli, možnost uplatnit §1802 OZ je jen jednou z možností, názory se diametrálně liší. Zaznamenal jsem asi 7 různých variant řešení. Judikatura pravděpodobně není (zaregistroval jsem před 2 roky v MD Dnes, že někde u okresního soudu nějací nájemníci podali žalobu, ale už jsem neviděl výsledek, je možné, že žalobu vzali zpět, nebo spor skončil smírem).

      Úvěrové úroky u nezajištěných úvěrů činí dnes 5 – 15 % (5 – 8 % překlenovací úvěry ze SS, 8 – 12 % spotřebáky, 12 – 15 % kontokorenty). Je to tak velké rozpětí, že bych nechtěl být v kůži soudce, který by měl výši úroku závazně určit.

      Byl jsem na školení agentury Bova Polygon, kde přednášela soudkyně NS JUDr. Brzobohatá, která se přikláněla k názoru, že uplatnit lze spíše úroky na spořících účtech. Odůvodňovala to tím, že nelze spravedlivě požadovat po pronajímateli, aby platil vyšší úrok, než jaký sám může na trhu získat (tzv. dobré mravy). Úroky na spořácích jsou aktuálně okolo 1 %.

      Žalovat pronajímatele o úrok 1 % p.a. z kauce 10.000 Kč za 3 roky nájemního vztahu mi přijde jako ztráta času. Těch pár stovek vydělám rychleji, než stihnu sepsat žalobu.

      • #8678 Odpovědět
        PavelPavel
        Účastník

        JUDr. Brzobohatá působí na NS v senátu, kam napadají dovolání ohledně SVJ.

        Takže je jasno, jak by asi žaloba na úrok vyšší než 1 % dopadla.

        Asi jediným praktickým řešením je úrok z jistiny sjednat v nájemní smlouvě.

        Hezký den!

        • #8882 Odpovědět
          lester
          Host

          Trochu bych se bál, že by takové ustanovení v nájemní smlouvě soud posoudil jako nicotné, jelikož zkracuje nájemníkova práva.

          Myslím, že ustanovení o úročení kauce by mělo z NOZ zmizet, v praxi spíše způsobuje problémy, než užitek. Nedomnívám se, že nájemníci budou nějak extrémně poškozováni, když se kauce úročit nebude.

          Ve vzájemných vztazích nájemník-pronajímatel je mnoho jiných trhlin, které zákon neřeší. Ale blbosti, jako úročení kauce, řeší. Poslanci nemají na práci nic jiného, než vymýšlet blbosti.

    • #9751 Odpovědět
      Jana
      Host

      Dobry den mela jsem pronajem bytu kde jsem davala kauci 15000kc pani z realitky rika ze kauce se neuroci amam zaplatit jeste najemne za dalsi mesic .  Musela jsem ukoncit pronajem drive peotoze jsem prisla o zamestnani.dekuji za radu

    • #10085 Odpovědět
      Lukáš
      Host

      Dobrý den chtěl bych se zeptat dostali SME smlouvu k bytu kdy sem musel zaplatit nájemné abych dostal klíče odbytu ale být byl hroznem stavu tak sem dělal rekonstrukci při rekonstrukci kompletní vody a místnosti a elektriky co byli viskobane z lišt co sem musel dát do panelu mám foto dokumentaci k průběhu opravy bytu a bodobu co SME vnem. Nemohli bydlet nebyl k bydlení tak sem platil nájemné a tet po tom že tu bydlíme a stalo se že mi nevisli peníze tak sem se sním chtěl domluvit že bude to dáme na dvakrát tak rek ze to není možné a že jak mu ten nájem nedáme tak nám dá ukončení smlouvy je nato naky poradenství děkuji

    • #10248 Odpovědět
      Vita
      Host

      Zdravím, bydlím v pronajatém bytě, kde jsem na počátku složil kauci ve výši 15 000. Nyní budu smlouvu vypovídat. Mám právo požadovat za 12 let bydlení kromě vrácení kauce také úrok z kauce?I když my každy rok prodlužoval smlouvu.A ve smlouvě je napsano Z kauce nebude pocitan urok…je to i tak povinost my je dat nejak zakonem.

       

      Děkuju za info Vita

      • #26316 Odpovědět
        Jana
        Host

        Dobrý den, mám dotaz k vyplácení úroků z kauce nájemci. Kdo úroky zdaňuje? Je to nájemce?

        • #26319 Odpovědět
          PavelPavel
          Účastník

          Jano,

          příště si založte k novému dotazu nové vlákno, jinak je to tu nepřehledné.

          K Vašemu dotazu:

          “Dobrý den, mám dotaz k vyplácení úroků z kauce nájemci. Kdo úroky zdaňuje? Je to nájemce?”

          uvádím, že obecně zdaňuje úroky nájemce v § 8 ZDP.

          Nicméně § 38g ZDP uvádí i výjimky.

          Pokud jste zaměstnancem a příjmy z § 7 až 10 ZDP (tj. včetně úroků) nejsou větší než 6 000 Kč, tak nemáte povinnost úroky zdanit, protože nemáte vůbec povinnost podávat daňové přiznání.

          Obdobně pokud nepřesáhne souhrn všech Vašich příjmů 15 000 Kč za rok (např. důchodce bez jiných příjmů než důchodu), tak nemáte povinnost podávat daňové přiznání a tím ani zdaňovat úroky.

          Hezký den!

    • #10408 Odpovědět
      eva
      Host

      Už 2 měsíce žádáme pronajímatele, aby jsme se domluvili na úrocich z kauce ,protože se za 2 měsíce budeme stěhovat, pronajímatel se nám k tomu stále nevyjadřuje, vyzvali jsme ho i písemně doporučenym dopisem a také nic.Proto jsme se rozhodli, ze už žádný nájem nezaplatime, protože už by jsme naše peníze asi nikdy nedostali. Můžeme to takto udělat? Jsme v právu, tím ze se s nama pronajímatel nechce vůbec na urocich domluvit? A tím ze již nezaplatime si to vlastně s nim započteme, když se s nim neda absolutně domluvit.

      • #10423 Odpovědět
        PavelPavel
        Účastník

        Evo,

        pokud si nedohodnete úroky, tak platí úroky ve výši zákonné sazby. Ta je velmi nízká.

        Pronajímatel si s Vámi žádné úroky nemusí sjednávat, když to řeší NOZ.

        Započítat si můžete nájem pouze proti těmto nízkým úrokům z jistoty.

        Pokud nezaplatíte zbytek nájmu nad zákonné úroky, tak to u soudu pravděpodobně prohrajete a zaplatíte nájem plus náklady řízení. Zákon chcete porušovat pouze Vy.

        Víte kolik dělají úroky ze složené jistoty?

        Hezký den!

        • #10476 Odpovědět
          eva
          Host

          Dobrý den, počítáme s průměrným 10% urokem a za 8 let činí úroky něco málo přes 20.000Kč což není zrovna málo.

        • #10490 Odpovědět
          PavelPavel
          Účastník

          Evo,

          10% p.a. je absolutně nereálných. Najděte si v tomto vláknu příspěvek Lestra, ten uvádí 1%. Alespoň podle JUDr. Brzobohaté z NS, kam by spor nakonec za několik let doputoval. Takže jsme na 2 000 Kč.

          Domnívám se, že musíte zohlednit i promlčecí lhůtu, ta je obecně 3 roky, pokud není stanoveno jinak. U úroků z jistoty není stanoveno jinak. Takže jsme někde okolo 750 Kč.

          Věřím ale, že najdete ochotného advokáta, který Vás bude za 1 500 až 3 000 Kč/hod. zastupovat. :-))

          Hezký den!

    • #10409 Odpovědět
      Matěj Hnilička
      Host

      v NS je ustanovení ohledně Kauce – “Smluvní strany se výslovně dohodly, že kauce nebude úročena.” Je takové to ustanovení přípustné? Jestli, že ho tam mám, mohu přesto vyžadovat od roku 2015 úrok?

       

      Děkuji za vaší odpověď

      • #10424 Odpovědět
        PavelPavel
        Účastník

        Matěji,

        v tomto vláknu již bylo odpovězeno na Váš dotaz.

        Hezký den!

    • #10839 Odpovědět
      Denisa Zemanová
      Host

      Dobrý den,četla jsem všechna komentáře v této rubrice ale stejně jsem nic nepochopila.

      Momentálně bydlím v Bílině u Teplic v Čechách ,byt mám od družstva ( Sever Plus s.r.o. ). Byt mám už cca 6 let ,kauce činila 20 000kč.. protože potřebuji vetší byt , budu tento odevzdávat ale až teď jsem se dozvěděla že mám nárok z jistiny ( kauce) ,kolik teda činí úrok z jistiny za 6 let .

      Odpovězte prosím srozumitelně . Děkuji Zemanová

    • #11115 Odpovědět
      Jirka
      Host

      Dobrý den,

      k výše úroky bych mělo připomínku. ČNB pravidelně zveřejňuje výše úroků bank spotřebitelům dle dat od bankovních institucí. Podle mého názoru je toto správná výše (+- pár procentních bodů dle lokality), a nikoliv spořící úrok, za který si nikdo nepůjčuje. Pokud si nájemník musí na kauci půjčit banka mu dá úrok jako na spotřebitelský úvěr, typicky 7-9%. Pokud nájemce disponuje penězi z kauce, tak opět jako kdyby disponoval penězi, které by si mohl půjčit. Tam jsou pak dvě možnosti, pokud je to fyzická osoba tak opět uvedený spotřebitelský úvěr, pokud právnická osoba pak nějaký podnikatelský. V každém případě spořící úrok jako úroveň pro výpočet nedává žádný smysl.

      Jirka

    • #11116 Odpovědět
      PavelPavel
      Účastník

      Jirko,

      zda to dává smysl Vám není až tak důležité.

      Jsem praktik. Vím, že případný spor o výši úroků se za několik let dostane k NS senátu, kde působí JUDr. Brzobohatá.

      Její názor zde uvedl Lester:

      “Byl jsem na školení agentury Bova Polygon, kde přednášela soudkyně NS JUDr. Brzobohatá, která se přikláněla k názoru, že uplatnit lze spíše úroky na spořících účtech. Odůvodňovala to tím, že nelze spravedlivě požadovat po pronajímateli, aby platil vyšší úrok, než jaký sám může na trhu získat (tzv. dobré mravy). Úroky na spořácích jsou aktuálně okolo 1 %.”

      Ale máme svobodu, záleží pouze na Vás, jak se rozhodnete.

      Hezký tropický den!

       

    • #21932 Odpovědět
      Milan Hlaváč
      Host

      Pekný deň ,skúste mi odpovedať konkrétne ,úroková sadzba(kaucia,jistina za prenájom) sa rata  za každý započatý mesiac? Mam prenajatý byt cca od 1.02.2010- do 31.03 2020 , kaucia  činila 20000,-Kč. Akú čiastku mám požadovať včetne úrokovej čiastky?

      Milan

    • #21934 Odpovědět
      Malý
      Host

      Kdesi se tady objevilo, že si ve smlouvě dohodli, že kauce nebude úročena. To je ustanovení, které je v rozporu se zákonem, a tudíž neplatné. Ale při sporu k tomu bude soud určitě přihlížet a stejně se úrok posune někam k max. 1 % pa.

      Vhodnější je úroky dohodnout, například, že to bude výše úroku z účtu, na kterém kauce leží. Pokud je to běžný účet pronajimatele, je to prakticky 0 (nula). A to zmiňované 1 % pa se nule blíží, takže u soudu to bude mít rovněž význam.

      Kauce v desítkách tisíc není s ohledem na obtížnou administraci zajímavá.

    • #22107 Odpovědět
      Milan
      Host

      Na žádné úroky nárok nemáte. To je jen jistina toho, kdyby jste se byť ne vlastní vinou, dostala do finančních problémů a tímtop stylem zaplatila nájem.Je to ochrana majitele bytu !! Chápejte to tak, že vám byt pronajímá a není Charita !!! To co je v zákoně je jeden velký paskvil!!!

    • #23158 Odpovědět
      Nikola
      Host

      Dobrý den,
      k poslednímu květnu budu ukončovat nájem v bytu, který máme sjednaný přes společnost ideální nájemce. Při podepisování smlouvy jsme složili vratnou kauci. Bylo mi od společnosti řečeno, že kauci nevrací hned a budou ji držet až po jejich vyúčtování, aby strhly případné výdaje za vodu apod. Mají na toto právo? S tímto se setkávám upřímně poprvé. Vždy jsem dostala zpět kauci “na ruku”. Případně následně po vyúčtování doplatila/dostala přeplatek.

      Předem děkuji za reakci!

    • #23546 Odpovědět
      Jan
      Host

      Zvlastni, ze soudci maji urok 1 %. Kdyz si na tu kauci chci pujcit, bude me stat spise 10%. U RD jsme na 90 tisicich.

      Nejem blazen abych pujcoval penize s takhle nizkym urokem (dobrovolne bych to nedelal, takze oduvodneni ze bych vic nedostal je uplne zcestne, ty penize by mi chybely v cashflow jinde)
      a tudiz muj naklad na takhle vynucenou pujcku je takovy.

    • #23557 Odpovědět
      Ladislav Laker
      Host

      Pro pana Jana:

      Pokud jste si během Vašeho aktivního života dosud nevydělal ani tolik, abyste mohl bez problémů uhradit jistotu ve výši trojnásobku nájemného, pak nejspíše nemáte na to, abyste získal nájem bytu (nebo dokonce rodinného domu s nájemným 30000 Kč měsíčně).

      Kdybych se jako vlastník rozhodoval komu pronajmu svůj byt nebo dům, určitě bych vyloučil ty, kdo se jeví jako rizikoví nájemci. A to jsou právě lidé jako Vy – ti, kterým by “trojnásobek nájemného chyběl v cashflow”, jak jste napsal.

      V zahraničí na západ od ČR je běžné, že zájemce o nájem bytu musí předložit buď potvrzení zaměstnavatele o výši měsíčních příjmů, nebo oficiální potvrzení o přijetí do pracovního poměru s uvedením měsíční výše budoucích příjmů. A k tomu samozřejmě skládá i jistotu na speciální účet (rental deposit savings account). Jinak si ani neškrtne a realitka se s ním nebude vůbec bavit.

      Jen pro informaci, sazba úroků na depozitním spořicím účtu nájemce ve Švýcarsku je např. Raiffeisen Switzerland: 0.05% ročně, Migros Bank: 0.01%, Bank Cler: 0.05%, Credit Suisse: 0%, Zuger Kantonalbank: 0%, UBS: 0%.

      V České republice to bude obdobné. Vlhké sny o tom, že by nájemce měl inkasovat královský úrok jako poskytovatel hypotečního úvěru – to je snad možné mínit vážně jen v České republice.

      • #24433 Odpovědět
        Dan
        Host

        Tak jak znám Honzu, kterému odpovídáte, tak on si vydělal za svého aktivního života víc, než vaše celá rodina dohromady. Nemáte ponětí, komu odpovídáte, ale hned první větou napadáte.
        Co takhle reagovat věcně na věcně podaný argument?

        • #24444 Odpovědět
          PavelPavel
          Účastník

          Dane,

          v příspěvku Jana jsem žádný věcně podaný argument nenašel.

          Ve stanovisku JUDr. Brzobohaté je argument k 1%, který po právní a ekonomické stránce chápu.

          Jan pouze vyjádřil svůj ničím nepodložený názor, na který má pochopitelně právo.  JUDr. Brzobohatá z 26 senátu NS by případný spor soudila. Předpokládám, že argumentace JUDr. Brzobohaté by prošla i testem ústavnosti.

          Kolik si Jan vydělal za svůj život je zcela irelevantní. V tomto vláknu by stačilo, kdyby uvedl nějakou ekonomickou a právní argumentaci k jeho zmiňovaným 10%.

          Hezký den a hlavně zdraví!

      • #25520 Odpovědět
        Petr
        Host

        Zrovna uvádíte příklad ze země, kde je úroková sazba národní banky -0.75 %. V Česku je sazba o jeden procentní bod výše.

    • #23815 Odpovědět
      Marcela
      Host

      Dobrý den, proč tu počítáte všichni jednoduché úročení? Nemá to být složené?

    • #23817 Odpovědět
      PavelPavel
      Účastník

      Marcelo,

      přesnější je složené úročení.

      Ale když to převedete na absolutní částky, tak to nestojí za to počítání. Např. spořící účet u České spořitelny je 0,2% do částky 200 000 Kč.

      Spočtěte si rozdíl mezi jednoduchým a složeným úročením z 3 měsíční kauce a uvidíte.

      Hezký den!

    • #25402 Odpovědět
      David
      Host

      Dobrý den, pronajímal jsem jeden byt a po zkušenostech jsem ho raději prodal. Kauci chápu jako odložené peníze nájemcem – blokované pro případ, že nebude platit, nebo způsobí škodu. Nicméně pokud budu jako banka vyplácet úroky za hotovost, kterou držím, měla by mi náležet odměna za to, že spravuji cizí peníze. Protože já si přece neberu spotřebitelský úvěr na své potřeby, ale chráním své oprávněné zájmy. Pokud zřídím u banky transparentní účet pro kauci nájemce, tak krom úroku nula nula nic spíše zaplatím (on by měl zaplatit) na poplatcích bance za vedení účtu atp daleko víc, než mu úrok vydělá. Mohu tedy i jako pronajímatel, který spravuje kauci požadovat uhrazení vzniklých nákladů na vedení účtu pro potřeby kauce?

      Děkuji za odpověď

      • #25403 Odpovědět
        Ladislav Laker
        Host

        Davide,

        ono je jedno jak chápete kauci. Občanský zákoník tento pojem používá pouze v souvislosti s pojištěním (§ 2868). nezná. Pišme tedy raději o jistotě, která je obecně upravena v § 2012 až § 2018 zákona. Speciální právní úpravu pro jistotu skládanou při nájmu bytu představuje § 2254 a § 2281.

        Je pouze na vašem rozhodnutí, zda přijatou jistotu ukryjete doma pod matraci, nebo ji deponujete na speciálním k tomu zřízeném bankovním účtu. Pokud takový účet zřídíte, pak jde o Váš daňový náklad/výdaj související s poskytováním nájemních služeb.

        Co Vám bude hradit nájemce závisí na obsahu nájemní smlouvy. Podle § 2247 platí, že strany si ujednají, která plnění spojená s užíváním bytu nebo s ním související služby zajistí pronajímatel. Náklady na vedení vašeho bankovního účtu však nelze podřadit ani pod plnění spojená s užíváním bytu, ani pod služby.  K hrazení veškerých vašich nákladů spojených s pronajímáním bytu slouží nájemné, které Vám nájemce hradí každý měsíc.

        • #25414 Odpovědět
          David
          Host

          Děkuji za odpověď, prakticky to znamená o 10% zvednout nájem a tyto prostředky si ukládat jako jistotu.  S tím se asi dá žít.

          Děkuji za rychlou odpověď a přeji mnoho úspěchů v praxi.

    • #26228 Odpovědět
      Patricia Martins
      Host

      Jmenuji se Patricia Martins, svobodná matka, než můj manžel zemřel, zanechal nám tolik dluhů, byl jsem tak zmatený a frustrovaný z toho, jak zaplatit ten obrovský dluh. Jednoho dne jsem procházel internetem a narazil jsem na svědectví (Pedro Gonçalo) o tom, jak mu GINA MORGAN pomohla s půjčkou. Požádal jsem tedy o půjčku ve výši 85 000 EUR s dobou trvání 5 let od společnosti prostřednictvím její pošty ([email protected]). Když jsem žádal o půjčku, složil jsem přísahu Bohu, že pokud půjčku dostanu, sdělil světu, co pro mě udělal, k mému největšímu překvapení, za méně než 48 hodin byla moje půjčka poskytnuta s úrokovou sazbou 2%. Nyní jsem urovnal dluh svého manžela a zahájil nový vlastní život a podnikání. Právě jsem splnil svůj slib. Pokud tedy chcete jakýkoli typ půjčky za pouhých 2%, kontaktujte prosím GINA MORGAN LOAN COMPANY LTD na jejím e-mailu [Externí odkaz] pro zobrazení se prosím přihlašte

      • #26231 Odpovědět
        lojza
        Host

        Ve tvém případě bych si nejdříve v hlavě srovnal kdo vlastně jsi. Nejdříve píšeš že jsi svobodná matka a následující zbytek komentáře píšeš jako chlap. Takže příště si tu svoji reklamu na půjčky piš na stránky sobě orientovaných jedinců!

      • #26894 Odpovědět
        Jára
        Host

        Neotravuj tady se svou lichvářskou reklamou. Podvodníku.

    • #26933 Odpovědět
      david glay
      Host

      Nabízím vám jedinou finanční půjčku od přímého investora od 50 000 do 50 000 000 Kč. Tato nabídka platí pro celou Českou republiku a pro všechny občany. Splatnost této půjčky lze nastavit na 360 měsíců s možností předčasného splacení za každou cenu a bez navýšení. Vezměte si plnou půjčku a splaťte své prostředky do 24 hodin. Pokud si chcete půjčit, napište na: [Externí odkaz] pro zobrazení se prosím přihlašte

      • #26934 Odpovědět
        MilanMkujbcmku03375
        Host

        2 David Gay – jdi se vymáchat někam do potoka a neotravuj…

    • #27101 Odpovědět
      Julia
      Host

      Zdravim, poradte mi prosim, z mimoradnych okolnosti pozadala jsem o predcasnem ukonceni platnosti podnajemni smlouvy. Dle predchozi verbalni dohody zacala jsem hledat zamenu za me, kdo by ten byt chtel pronajmout. Nasla jsem minimaln2 4 kandidaty, ktere jsou ochotni dnes podepsat najemni smlouvu, zaplatit najem za srpen 2021 a i kauci. Za par dnu majitel se vratil s tim, ze zadne kandidaty nechce, chce sam v klidu v srpnu nekoho najit. A kvuli tomu chce udrzet mou kauci jako platbu za srpen. Byt odevzdavam 25.07.2021. Ja vim, ze vypovedni doma (3 mesice) zakonem je dana, aby majitel mel cas se najit nekoho jineho, ale ted’ ma na stole 4 kandidaty, potrebuje z nich proste vybrat a nestraci ani cas ani penize. Apeluje, ze nechce cizinci (kandidaty jsou z UK, Spanelsko, Iran a Italie), chce cesi.. Ale bohuzel pak nemuzu nejak zkontrolovat jestli opravdu to udela tak, anebo to pronajme hned az budu pric 26.07.

      Otazke je, jestli podle zakona muze me nutit podepsat takovou dohodu?

      Dekuji za odpoved’.

      • #27129 Odpovědět
        Ladislav Laker
        Host

        Julia, píšete na začátku o podnájemní smlouvě, a pak o nájemní smlouvě. Obojí to být nemůže. Vzhledem k tomu, že jednáte přímo s vlastníkem bytu, budu předpokládat, že jde o nájem na dobu neurčitou.

        Zákonem daná doba pro výpověď nájmu na dobu neurčitou je tři měsíce.  Vlastník bytu nemá povinnost souhlasit se zkrácením výpovědní doby, ani není povinen přijmout namísto Vás do nájmu osobu kterou mu Vy doporučíte.

        Jen podotykám, že zákon nedává nájemci právo přestat hradit nájemné jen proto, že “odevzdal” byt dříve než při skončení nájmu. Takové jednostranné jednání nájemce nemá právní účinky. Jinak tomu bude, pokud se s vlastníkem bytu dohodnete (písemně) na dni kdy najem skončí. Takovou dohodou bude pak vázán jak nájemce, tak i pronajímatel.

        • #27133 Odpovědět
          Julia
          Host

          Ladislave, děkuji za odpověď. Jde o podnájem (družstevní byt).

          V dohodě mám uvedeno ukončení nájmu ke dni 31.08. Znamená li to, že nemůže pronajmout někomu jinému ten byt v Srpnu?

        • #27134 Odpovědět
          Ladislav Laker
          Host

          Julia, Vaše informace tedy byly nesprávné. Nejednala jste s “majitelem” bytu (tím je bytové družstvo). Ten koho označujete za “majitele” je pouhý nájemce družstevního bytu.

          V tom případě ovšem neplatí zákonná tříměsíční výpovědní doba! Ustanovení občanského zákoníku o nájmu bytu nejsou pŕímo použitelná na vztah mezi nájemcem a podnájemcem bytu.

          • O výpovědi z podnájmu platí pouze to, co máte uvedeno ve Vaší podnájemní smlouvě. Vaši podnájemní smlouvu my ovšem neznáme.
          • O výpovědní době platí pouze to, co máte uvedeno ve Vaší podnájemní smlouvě. Tu my přece neznáme.
          • O případné smluvní pokutě platí pouze to, co máte uvedeno ve Vaší podnájemní smlouvě. Tu neznáme.

          Na všechny Vaše otázky si musíte odpovědět Vy sama.

    • #27103 Odpovědět
      MilanMkujbcmku03375
      Host

      1. V textu marně hledám, o jakou smlouvou má jít.

      2. Chudák čeština – zejména v posledních 2 větách prvního odstavce.

    • #28877 Odpovědět
      Pavla
      Host
      1. Dobrý den.chtěla bych se zeptat kolik my dělá úrok z jistiny .jistina je 7500 a bydlim už 4 roky v pronájmu děkuji
    • #28878 Odpovědět
      Ladislav Laker
      Host

      Pavlíno, to jste si měla dohodnout v nájemní smlouvě. Máte dvě možnosti: buď se spokojíte s tím, co Vám dá pronajímatel,nebo můžete jít do sporu. Počítejte s tím, že za každou hodinu konzultace s klientem si právník řekne o 2500 Kč.

    • #28917 Odpovědět
      Tomas
      Host

      Mě se nedávno podařilo vysoudit úrok z jistoty ve výši 10% ročně s odkazem na průměrnou obvyklou cenu úvěrů v místě bydliště pronajímatele. Za 7 let nájmu to dělalo celkem skoro 8000 Kč. Je tedy pravda, že pronajímatel nejspíš po zvážení nákladů na právní zastoupení a zohlednění toho, že by žaloba byla minimálně v části stejně úspěšná, nakonec zaplatil na základě platebního rozkazu, aniž by podával odpor… Každopádně tohle se vyplatí řešit jen tehdy, pokud je člověk schopný podat si žalobu a vést si to řízení sám nebo si sehnat někoho, kdo mu to zadarmo vyřídí, protože si moc nedovedu představit, že by se to vyplatilo, kdyby si na to měl člověk najmout advokáta za tradiční sazby.

    • #29640 Odpovědět
      Martin
      Host

      Dobrý den,

      předpokládám, že pronajímatel na Vaši žalobu nijak nereagoval tudíž byla rozhodnuta jednostranně. Dost pochbuju, že v případě rozporování Vaší sazby 10 % pa byste uspěl. Vy žádnou půjčku neposkytujete a Vaše maximální ztráta je to co byste dostal na spořícím účtu. hypoteticky byste mohl peníze i investovat, ale určení výnosu z investice je nemožné.

      Pokud ám pravdu tak vůbec nejde o to jaká je správná sazba (a jestli je férová), ale pouze o procesní záležitost (protistrana Vaši žalobu nerozporovala).

    • #29718 Odpovědět
      Tomáš
      Host

      dobry den jak řešit vrácení kauce po uplynutí 30dnu. Když kauce vrácena nebyla?

      • #29719 Odpovědět
        Ladislav Laker
        Host

        Tomáši, nenapsal jste nám z jakého právního důvodu požadujete vrátit jistotu (kauci) ani od kterého okamžiku (nebo od které události) počítáte těch 30 dnů.

    • #31165 Odpovědět
      Helena
      Host

      Dobry den,

       

      pronajimatel nam zadrzuje preplatek za plyn po dobu dvou let. Povedlo se nam dostat k informaci ze je to kolem 30tis. korun. Dali jsme vypoved a meli bychom zaplatit posledni najem, ktery cini 35tis s energiemi.Majitel drzi i kauci 30tis. Muze se s nami soudit, kdyz mu ten posledni najem nezaplatime i kdyz ma nasich 60tis? Nevime co delat, bojime se ze prijdeme  o penize. V smluve je napsane ze za kazdy nezaplaceny den navic mame pokutu 500 korun.

      Dekuji a zdravim,

       

      Helena

      • #31166 Odpovědět
        Ladislav Laker
        Host

        Heleno, to co popisujete je vzájemné započtení pohledávek: Vaše pohledávka z vyúčtování služby spojené s užíváním bytu proti pohledávce pronajímatele z nájemného.

        Není možné Vám odpovědět, protože jste neuvedla to nejdůležitější: zda Vaše údajná pohledávka je jistá, a zda je vyčíslena v určité výši, o které není sporu. Pohledávky nejisté a neurčité totiž nejsou způsobilé k započtení.

        Vaše pohledávka je jistá, jestliže Vám bylo doručeno vyúčtování služby “poskytování plynu”, Vy jste k němu nepodala námitku, a ani poskytovatel služby toto vyúčtoání neodvolal. Vaše pohledávka je určitá, jestliže vyúčtování služby obsahuje jednoznačný údaj o výši přeplatku,který Vám má poskytovatel služeb vrátit.

         

         

        ´

    • #31192 Odpovědět
      Terezie
      Host

      Dobry den,

      k 17.7.2023 mi bude koncit pronajem bytu v Praze. Smlouvu jsme uzavirali v lete 2017. Platila jsem tehdy kauci 16 000Kc. Kolik by mi tedy mela pronajimatelka vratit vzhledem k uroku z jistoty, na ktery mam pravo? Dekuji.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 31 vláken odpovědí
Odpověď na: Odpověď č. 26316 v úroky z kauce při pronájmu bytu

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace:




Storno