úroky z kauce při pronájmu bytu

 • Toto téma obsahuje celkem 53 odpovědí. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Ladislav Laker a poslední změna proběhla před 1 měsícem.
 • Vytvořil
  Téma
 • #8619 Odpovědět
  Jitpak
  Host

  Zdravím, bydlím v pronajatém bytě, kde jsem na počátku složila kauci ve výši jednoho nájemného. Nyní budu smlouvu vypovídat. Mám právo požadovat za tři roky bydlení kromě vrácení kauce také úrok z kauce?

Aktuálně je na stránce zobrazeno 23 vláken odpovědí
 • Autor
  Odpovědi
  • #8621
   Martin Černý Martin Černý
   Účastník

   Dobrý den,
   Váš nárok na úrok z jistoty (kauce) vyplývá přímo z §2254, odst. 2 občanského zákoníku, který říká, že při skončení nájmu pronajímatel vrátí jistotu nájemci; započte si přitom, co mu nájemce případně z nájmu dluží. Nájemce má právo na úrok z jistoty od jejího poskytnutí alespoň ve výši zákonné sazby.

   Odpovědět
   • #8622
     jitpak
    Host

    Děkuji, pane Černý. A ještě bych se chtěla zeptat na tu výši sazby.

    Odpovědět
    • #8623
     Martin Černý Martin Černý
     Účastník

     Pokud pomineme, že úroky z jistoty lze ve smlouvě předem upravit, určují se ve smyslu §1802 občanského zákoníku na základě obvyklé výše úroku požadované bankami za úvěry v oblasti bydliště dlužníka (pronajímatel) v době, kdy byla nájemní smlouva uzavřena. Žádný právní předpis konkrétní výši úroků z jistoty nestanovuje, proto je nutno pro její určení použít postup, který jsem uvedl.

     Odpovědět
    • #8625
      Kamil74
     Host

     Dobrý den, řeším podobný problém. Mohu tedy úroky z kauce požadovat, i když nebyly vysloveně zmíněny ve smlouvě?

     Odpovědět
    • #8626
     Martin Černý Martin Černý
     Účastník

     Dobrý večer,
     přesně tak, jak jsem uvedl výše,dle §2254, odst.2 občanského zákoníku na úrok z jistoty (kauce) máte nárok.

     Odpovědět
    • #8658
      pohan
     Host

     To se taky připojím s dotazem. Mám poměrně čerstvě vrácenou kauci, ale bez úroků. To už asi nejde, abych se s vlastníkem bytu spojil a chtěl je zpětně :)?

     Odpovědět
    • #8659
     Martin Černý Martin Černý
     Účastník

     Dobrý den,
     pronajímatel má povinnost Vám vrátit jistotu (kauci) i s úrokem. Jsem toho názoru, že i po převzetí nezúročené jistoty máte právo na úrok z ní. I kdybyste se teoreticky dohodli na neúročení jistoty, tak k takovýmto ujednáním se dle §2235 občanského zákoníku nepřihlíží, protože by toto ujednání zkracovalo Vaše práva jakožto nájemce.

     Odpovědět
    • #27776
      Linda Rin.
     Host

     Dobrý den, pane Černý,

     bohužel jsem ve smlouvě přehlédla větu: “Případný úrok z kauce je sjednán jakožto další odměna pronajímatele a jde o součást nájemného.”

     Může toto pronajímatel dát do smlouvy? Není to protiprávní? A pokud ano, mohu to napadnout, i když jsem smlouvu podepsala, a úrok vyžadovat?

     Předem děkuji za odpověď.

     Odpovědět
    • #27777
     Pavel Pavel
     Účastník

     Lindo,

     vlákno má již 51 příspěvků a stává se nepřehledným. Je vhodnější na nový dotaz založit nové vlákno.

     Kolik Vaše úroky dělají při 1% úročení? Aby úroky nebyly nižší, než je odměna advokáta za jednu hodinu.

     Hezký den!

     Odpovědět
    • #27784
      Ladislav Laker
     Host

     Lindo Rin., citovala jste z Vaší nájemní smlouvy: “Případný úrok z kauce (…) jde o součást nájemného.”

     Nesprávně je ve smlouvě uvedeno označení “kauce”. Ve skutečnosti jde o jistotu podle§ 1399 a § 2254 občanského zákoníku.

     Z textu Vaší nájemní smlouvy je zřejmé, že úrok z jistoty (na který mate samozřejmě nárok) Vám nebude vyplácen. Pronajímatel si tento úrok započítá v každém měsíci na nájemné, které mu máte hradit podle nájemní smlouvy. Jste tedy povinna posílat pronajímateli částku nájemného sníženou o úrok z jistoty.

     Dám k tomu příklad: Řekněme, že nájemné je 10000 Kč, složila jste jistotu ve výši 30000 Kč a bankovní úrok je skvělých 0.25%. V tomto případě platí:

     • Úrok z jistoty činí 75 Kč ročně, což činí 6.25 Kč měsíčně, a jde o součást nájemného.
     • Na nájemném jste tedy povinna hradit měsíčně pouze doplatek nájemného ve výši (10000 – 6.25) = 9993.75 Kč.

     Jestliže hradite plnou částku nájemného, máte nyní na nájemném přelatek. Výše přeplatku závisí na tom jak se vyvíjely úroky na běžném účtu pronajímatele v posledních třech letech.

      

      

     Odpovědět
  • #8624
    jitpak
   Host

   Děkuji, pane Černý.

   Odpovědět
  • #8677
    lester
   Host

   Je třeba upozornit na praktickou rovinu této otázky a sice určení konkrétní výše onoho úroku. Na dané téma vyšlo už mnoho článků v odborných právnických časopisech a právníci se dosud neshodli, možnost uplatnit §1802 OZ je jen jednou z možností, názory se diametrálně liší. Zaznamenal jsem asi 7 různých variant řešení. Judikatura pravděpodobně není (zaregistroval jsem před 2 roky v MD Dnes, že někde u okresního soudu nějací nájemníci podali žalobu, ale už jsem neviděl výsledek, je možné, že žalobu vzali zpět, nebo spor skončil smírem).

   Úvěrové úroky u nezajištěných úvěrů činí dnes 5 – 15 % (5 – 8 % překlenovací úvěry ze SS, 8 – 12 % spotřebáky, 12 – 15 % kontokorenty). Je to tak velké rozpětí, že bych nechtěl být v kůži soudce, který by měl výši úroku závazně určit.

   Byl jsem na školení agentury Bova Polygon, kde přednášela soudkyně NS JUDr. Brzobohatá, která se přikláněla k názoru, že uplatnit lze spíše úroky na spořících účtech. Odůvodňovala to tím, že nelze spravedlivě požadovat po pronajímateli, aby platil vyšší úrok, než jaký sám může na trhu získat (tzv. dobré mravy). Úroky na spořácích jsou aktuálně okolo 1 %.

   Žalovat pronajímatele o úrok 1 % p.a. z kauce 10.000 Kč za 3 roky nájemního vztahu mi přijde jako ztráta času. Těch pár stovek vydělám rychleji, než stihnu sepsat žalobu.

   Odpovědět
   • #8678
    Pavel Pavel
    Účastník

    JUDr. Brzobohatá působí na NS v senátu, kam napadají dovolání ohledně SVJ.

    Takže je jasno, jak by asi žaloba na úrok vyšší než 1 % dopadla.

    Asi jediným praktickým řešením je úrok z jistiny sjednat v nájemní smlouvě.

    Hezký den!

    Odpovědět
    • #8882
      lester
     Host

     Trochu bych se bál, že by takové ustanovení v nájemní smlouvě soud posoudil jako nicotné, jelikož zkracuje nájemníkova práva.

     Myslím, že ustanovení o úročení kauce by mělo z NOZ zmizet, v praxi spíše způsobuje problémy, než užitek. Nedomnívám se, že nájemníci budou nějak extrémně poškozováni, když se kauce úročit nebude.

     Ve vzájemných vztazích nájemník-pronajímatel je mnoho jiných trhlin, které zákon neřeší. Ale blbosti, jako úročení kauce, řeší. Poslanci nemají na práci nic jiného, než vymýšlet blbosti.

     Odpovědět
  • #9751
    Jana
   Host

   Dobry den mela jsem pronajem bytu kde jsem davala kauci 15000kc pani z realitky rika ze kauce se neuroci amam zaplatit jeste najemne za dalsi mesic .  Musela jsem ukoncit pronajem drive peotoze jsem prisla o zamestnani.dekuji za radu

   Odpovědět
  • #10085
    Lukáš
   Host

   Dobrý den chtěl bych se zeptat dostali SME smlouvu k bytu kdy sem musel zaplatit nájemné abych dostal klíče odbytu ale být byl hroznem stavu tak sem dělal rekonstrukci při rekonstrukci kompletní vody a místnosti a elektriky co byli viskobane z lišt co sem musel dát do panelu mám foto dokumentaci k průběhu opravy bytu a bodobu co SME vnem. Nemohli bydlet nebyl k bydlení tak sem platil nájemné a tet po tom že tu bydlíme a stalo se že mi nevisli peníze tak sem se sním chtěl domluvit že bude to dáme na dvakrát tak rek ze to není možné a že jak mu ten nájem nedáme tak nám dá ukončení smlouvy je nato naky poradenství děkuji

   Odpovědět
  • #10248
    Vita
   Host

   Zdravím, bydlím v pronajatém bytě, kde jsem na počátku složil kauci ve výši 15 000. Nyní budu smlouvu vypovídat. Mám právo požadovat za 12 let bydlení kromě vrácení kauce také úrok z kauce?I když my každy rok prodlužoval smlouvu.A ve smlouvě je napsano Z kauce nebude pocitan urok…je to i tak povinost my je dat nejak zakonem.

    

   Děkuju za info Vita

   Odpovědět
   • #26316
     Jana
    Host

    Dobrý den, mám dotaz k vyplácení úroků z kauce nájemci. Kdo úroky zdaňuje? Je to nájemce?

    Odpovědět
    • #26319
     Pavel Pavel
     Účastník

     Jano,

     příště si založte k novému dotazu nové vlákno, jinak je to tu nepřehledné.

     K Vašemu dotazu:

     “Dobrý den, mám dotaz k vyplácení úroků z kauce nájemci. Kdo úroky zdaňuje? Je to nájemce?”

     uvádím, že obecně zdaňuje úroky nájemce v § 8 ZDP.

     Nicméně § 38g ZDP uvádí i výjimky.

     Pokud jste zaměstnancem a příjmy z § 7 až 10 ZDP (tj. včetně úroků) nejsou větší než 6 000 Kč, tak nemáte povinnost úroky zdanit, protože nemáte vůbec povinnost podávat daňové přiznání.

     Obdobně pokud nepřesáhne souhrn všech Vašich příjmů 15 000 Kč za rok (např. důchodce bez jiných příjmů než důchodu), tak nemáte povinnost podávat daňové přiznání a tím ani zdaňovat úroky.

     Hezký den!

     Odpovědět
  • #10408
    eva
   Host

   Už 2 měsíce žádáme pronajímatele, aby jsme se domluvili na úrocich z kauce ,protože se za 2 měsíce budeme stěhovat, pronajímatel se nám k tomu stále nevyjadřuje, vyzvali jsme ho i písemně doporučenym dopisem a také nic.Proto jsme se rozhodli, ze už žádný nájem nezaplatime, protože už by jsme naše peníze asi nikdy nedostali. Můžeme to takto udělat? Jsme v právu, tím ze se s nama pronajímatel nechce vůbec na urocich domluvit? A tím ze již nezaplatime si to vlastně s nim započteme, když se s nim neda absolutně domluvit.

   Odpovědět
   • #10423
    Pavel Pavel
    Účastník

    Evo,

    pokud si nedohodnete úroky, tak platí úroky ve výši zákonné sazby. Ta je velmi nízká.

    Pronajímatel si s Vámi žádné úroky nemusí sjednávat, když to řeší NOZ.

    Započítat si můžete nájem pouze proti těmto nízkým úrokům z jistoty.

    Pokud nezaplatíte zbytek nájmu nad zákonné úroky, tak to u soudu pravděpodobně prohrajete a zaplatíte nájem plus náklady řízení. Zákon chcete porušovat pouze Vy.

    Víte kolik dělají úroky ze složené jistoty?

    Hezký den!

    Odpovědět
    • #10476
      eva
     Host

     Dobrý den, počítáme s průměrným 10% urokem a za 8 let činí úroky něco málo přes 20.000Kč což není zrovna málo.

     Odpovědět
    • #10490
     Pavel Pavel
     Účastník

     Evo,

     10% p.a. je absolutně nereálných. Najděte si v tomto vláknu příspěvek Lestra, ten uvádí 1%. Alespoň podle JUDr. Brzobohaté z NS, kam by spor nakonec za několik let doputoval. Takže jsme na 2 000 Kč.

     Domnívám se, že musíte zohlednit i promlčecí lhůtu, ta je obecně 3 roky, pokud není stanoveno jinak. U úroků z jistoty není stanoveno jinak. Takže jsme někde okolo 750 Kč.

     Věřím ale, že najdete ochotného advokáta, který Vás bude za 1 500 až 3 000 Kč/hod. zastupovat. :-))

     Hezký den!

     Odpovědět
  • #10409
    Matěj Hnilička
   Host

   v NS je ustanovení ohledně Kauce – “Smluvní strany se výslovně dohodly, že kauce nebude úročena.” Je takové to ustanovení přípustné? Jestli, že ho tam mám, mohu přesto vyžadovat od roku 2015 úrok?

    

   Děkuji za vaší odpověď

   Odpovědět
   • #10424
    Pavel Pavel
    Účastník

    Matěji,

    v tomto vláknu již bylo odpovězeno na Váš dotaz.

    Hezký den!

    Odpovědět
  • #10839
    Denisa Zemanová
   Host

   Dobrý den,četla jsem všechna komentáře v této rubrice ale stejně jsem nic nepochopila.

   Momentálně bydlím v Bílině u Teplic v Čechách ,byt mám od družstva ( Sever Plus s.r.o. ). Byt mám už cca 6 let ,kauce činila 20 000kč.. protože potřebuji vetší byt , budu tento odevzdávat ale až teď jsem se dozvěděla že mám nárok z jistiny ( kauce) ,kolik teda činí úrok z jistiny za 6 let .

   Odpovězte prosím srozumitelně . Děkuji Zemanová

   Odpovědět
  • #11115
    Jirka
   Host

   Dobrý den,

   k výše úroky bych mělo připomínku. ČNB pravidelně zveřejňuje výše úroků bank spotřebitelům dle dat od bankovních institucí. Podle mého názoru je toto správná výše (+- pár procentních bodů dle lokality), a nikoliv spořící úrok, za který si nikdo nepůjčuje. Pokud si nájemník musí na kauci půjčit banka mu dá úrok jako na spotřebitelský úvěr, typicky 7-9%. Pokud nájemce disponuje penězi z kauce, tak opět jako kdyby disponoval penězi, které by si mohl půjčit. Tam jsou pak dvě možnosti, pokud je to fyzická osoba tak opět uvedený spotřebitelský úvěr, pokud právnická osoba pak nějaký podnikatelský. V každém případě spořící úrok jako úroveň pro výpočet nedává žádný smysl.

   Jirka

   Odpovědět
  • #11116
   Pavel Pavel
   Účastník

   Jirko,

   zda to dává smysl Vám není až tak důležité.

   Jsem praktik. Vím, že případný spor o výši úroků se za několik let dostane k NS senátu, kde působí JUDr. Brzobohatá.

   Její názor zde uvedl Lester:

   “Byl jsem na školení agentury Bova Polygon, kde přednášela soudkyně NS JUDr. Brzobohatá, která se přikláněla k názoru, že uplatnit lze spíše úroky na spořících účtech. Odůvodňovala to tím, že nelze spravedlivě požadovat po pronajímateli, aby platil vyšší úrok, než jaký sám může na trhu získat (tzv. dobré mravy). Úroky na spořácích jsou aktuálně okolo 1 %.”

   Ale máme svobodu, záleží pouze na Vás, jak se rozhodnete.

   Hezký tropický den!

    

   Odpovědět
  • #21932
    Milan Hlaváč
   Host

   Pekný deň ,skúste mi odpovedať konkrétne ,úroková sadzba(kaucia,jistina za prenájom) sa rata  za každý započatý mesiac? Mam prenajatý byt cca od 1.02.2010- do 31.03 2020 , kaucia  činila 20000,-Kč. Akú čiastku mám požadovať včetne úrokovej čiastky?

   Milan

   Odpovědět
  • #21934
    Malý
   Host

   Kdesi se tady objevilo, že si ve smlouvě dohodli, že kauce nebude úročena. To je ustanovení, které je v rozporu se zákonem, a tudíž neplatné. Ale při sporu k tomu bude soud určitě přihlížet a stejně se úrok posune někam k max. 1 % pa.

   Vhodnější je úroky dohodnout, například, že to bude výše úroku z účtu, na kterém kauce leží. Pokud je to běžný účet pronajimatele, je to prakticky 0 (nula). A to zmiňované 1 % pa se nule blíží, takže u soudu to bude mít rovněž význam.

   Kauce v desítkách tisíc není s ohledem na obtížnou administraci zajímavá.

   Odpovědět
  • #22107
    Milan
   Host

   Na žádné úroky nárok nemáte. To je jen jistina toho, kdyby jste se byť ne vlastní vinou, dostala do finančních problémů a tímtop stylem zaplatila nájem.Je to ochrana majitele bytu !! Chápejte to tak, že vám byt pronajímá a není Charita !!! To co je v zákoně je jeden velký paskvil!!!

   Odpovědět
  • #23158
    Nikola
   Host

   Dobrý den,
   k poslednímu květnu budu ukončovat nájem v bytu, který máme sjednaný přes společnost ideální nájemce. Při podepisování smlouvy jsme složili vratnou kauci. Bylo mi od společnosti řečeno, že kauci nevrací hned a budou ji držet až po jejich vyúčtování, aby strhly případné výdaje za vodu apod. Mají na toto právo? S tímto se setkávám upřímně poprvé. Vždy jsem dostala zpět kauci “na ruku”. Případně následně po vyúčtování doplatila/dostala přeplatek.

   Předem děkuji za reakci!

   Odpovědět
  • #23546
    Jan
   Host

   Zvlastni, ze soudci maji urok 1 %. Kdyz si na tu kauci chci pujcit, bude me stat spise 10%. U RD jsme na 90 tisicich.

   Nejem blazen abych pujcoval penize s takhle nizkym urokem (dobrovolne bych to nedelal, takze oduvodneni ze bych vic nedostal je uplne zcestne, ty penize by mi chybely v cashflow jinde)
   a tudiz muj naklad na takhle vynucenou pujcku je takovy.

   Odpovědět
  • #23557
    Ladislav Laker
   Host

   Pro pana Jana:

   Pokud jste si během Vašeho aktivního života dosud nevydělal ani tolik, abyste mohl bez problémů uhradit jistotu ve výši trojnásobku nájemného, pak nejspíše nemáte na to, abyste získal nájem bytu (nebo dokonce rodinného domu s nájemným 30000 Kč měsíčně).

   Kdybych se jako vlastník rozhodoval komu pronajmu svůj byt nebo dům, určitě bych vyloučil ty, kdo se jeví jako rizikoví nájemci. A to jsou právě lidé jako Vy – ti, kterým by “trojnásobek nájemného chyběl v cashflow”, jak jste napsal.

   V zahraničí na západ od ČR je běžné, že zájemce o nájem bytu musí předložit buď potvrzení zaměstnavatele o výši měsíčních příjmů, nebo oficiální potvrzení o přijetí do pracovního poměru s uvedením měsíční výše budoucích příjmů. A k tomu samozřejmě skládá i jistotu na speciální účet (rental deposit savings account). Jinak si ani neškrtne a realitka se s ním nebude vůbec bavit.

   Jen pro informaci, sazba úroků na depozitním spořicím účtu nájemce ve Švýcarsku je např. Raiffeisen Switzerland: 0.05% ročně, Migros Bank: 0.01%, Bank Cler: 0.05%, Credit Suisse: 0%, Zuger Kantonalbank: 0%, UBS: 0%.

   V České republice to bude obdobné. Vlhké sny o tom, že by nájemce měl inkasovat královský úrok jako poskytovatel hypotečního úvěru – to je snad možné mínit vážně jen v České republice.

   Odpovědět
   • #24433
     Dan
    Host

    Tak jak znám Honzu, kterému odpovídáte, tak on si vydělal za svého aktivního života víc, než vaše celá rodina dohromady. Nemáte ponětí, komu odpovídáte, ale hned první větou napadáte.
    Co takhle reagovat věcně na věcně podaný argument?

    Odpovědět
    • #24444
     Pavel Pavel
     Účastník

     Dane,

     v příspěvku Jana jsem žádný věcně podaný argument nenašel.

     Ve stanovisku JUDr. Brzobohaté je argument k 1%, který po právní a ekonomické stránce chápu.

     Jan pouze vyjádřil svůj ničím nepodložený názor, na který má pochopitelně právo.  JUDr. Brzobohatá z 26 senátu NS by případný spor soudila. Předpokládám, že argumentace JUDr. Brzobohaté by prošla i testem ústavnosti.

     Kolik si Jan vydělal za svůj život je zcela irelevantní. V tomto vláknu by stačilo, kdyby uvedl nějakou ekonomickou a právní argumentaci k jeho zmiňovaným 10%.

     Hezký den a hlavně zdraví!

     Odpovědět
   • #25520
     Petr
    Host

    Zrovna uvádíte příklad ze země, kde je úroková sazba národní banky -0.75 %. V Česku je sazba o jeden procentní bod výše.

    Odpovědět
  • #23815
    Marcela
   Host

   Dobrý den, proč tu počítáte všichni jednoduché úročení? Nemá to být složené?

   Odpovědět
  • #23817
   Pavel Pavel
   Účastník

   Marcelo,

   přesnější je složené úročení.

   Ale když to převedete na absolutní částky, tak to nestojí za to počítání. Např. spořící účet u České spořitelny je 0,2% do částky 200 000 Kč.

   Spočtěte si rozdíl mezi jednoduchým a složeným úročením z 3 měsíční kauce a uvidíte.

   Hezký den!

   Odpovědět
  • #25402
    David
   Host

   Dobrý den, pronajímal jsem jeden byt a po zkušenostech jsem ho raději prodal. Kauci chápu jako odložené peníze nájemcem – blokované pro případ, že nebude platit, nebo způsobí škodu. Nicméně pokud budu jako banka vyplácet úroky za hotovost, kterou držím, měla by mi náležet odměna za to, že spravuji cizí peníze. Protože já si přece neberu spotřebitelský úvěr na své potřeby, ale chráním své oprávněné zájmy. Pokud zřídím u banky transparentní účet pro kauci nájemce, tak krom úroku nula nula nic spíše zaplatím (on by měl zaplatit) na poplatcích bance za vedení účtu atp daleko víc, než mu úrok vydělá. Mohu tedy i jako pronajímatel, který spravuje kauci požadovat uhrazení vzniklých nákladů na vedení účtu pro potřeby kauce?

   Děkuji za odpověď

   Odpovědět
   • #25403
     Ladislav Laker
    Host

    Davide,

    ono je jedno jak chápete kauci. Občanský zákoník tento pojem používá pouze v souvislosti s pojištěním (§ 2868). nezná. Pišme tedy raději o jistotě, která je obecně upravena v § 2012 až § 2018 zákona. Speciální právní úpravu pro jistotu skládanou při nájmu bytu představuje § 2254 a § 2281.

    Je pouze na vašem rozhodnutí, zda přijatou jistotu ukryjete doma pod matraci, nebo ji deponujete na speciálním k tomu zřízeném bankovním účtu. Pokud takový účet zřídíte, pak jde o Váš daňový náklad/výdaj související s poskytováním nájemních služeb.

    Co Vám bude hradit nájemce závisí na obsahu nájemní smlouvy. Podle § 2247 platí, že strany si ujednají, která plnění spojená s užíváním bytu nebo s ním související služby zajistí pronajímatel. Náklady na vedení vašeho bankovního účtu však nelze podřadit ani pod plnění spojená s užíváním bytu, ani pod služby.  K hrazení veškerých vašich nákladů spojených s pronajímáním bytu slouží nájemné, které Vám nájemce hradí každý měsíc.

    Odpovědět
    • #25414
      David
     Host

     Děkuji za odpověď, prakticky to znamená o 10% zvednout nájem a tyto prostředky si ukládat jako jistotu.  S tím se asi dá žít.

     Děkuji za rychlou odpověď a přeji mnoho úspěchů v praxi.

     Odpovědět
  • #26228
    Patricia Martins
   Host

   Jmenuji se Patricia Martins, svobodná matka, než můj manžel zemřel, zanechal nám tolik dluhů, byl jsem tak zmatený a frustrovaný z toho, jak zaplatit ten obrovský dluh. Jednoho dne jsem procházel internetem a narazil jsem na svědectví (Pedro Gonçalo) o tom, jak mu GINA MORGAN pomohla s půjčkou. Požádal jsem tedy o půjčku ve výši 85 000 EUR s dobou trvání 5 let od společnosti prostřednictvím její pošty ([email protected]). Když jsem žádal o půjčku, složil jsem přísahu Bohu, že pokud půjčku dostanu, sdělil světu, co pro mě udělal, k mému největšímu překvapení, za méně než 48 hodin byla moje půjčka poskytnuta s úrokovou sazbou 2%. Nyní jsem urovnal dluh svého manžela a zahájil nový vlastní život a podnikání. Právě jsem splnil svůj slib. Pokud tedy chcete jakýkoli typ půjčky za pouhých 2%, kontaktujte prosím GINA MORGAN LOAN COMPANY LTD na jejím e-mailu [Externí odkaz] pro zobrazení se prosím přihlašte

   Odpovědět
   • #26231
     lojza
    Host

    Ve tvém případě bych si nejdříve v hlavě srovnal kdo vlastně jsi. Nejdříve píšeš že jsi svobodná matka a následující zbytek komentáře píšeš jako chlap. Takže příště si tu svoji reklamu na půjčky piš na stránky sobě orientovaných jedinců!

    Odpovědět
   • #26894
     Jára
    Host

    Neotravuj tady se svou lichvářskou reklamou. Podvodníku.

    Odpovědět
  • #26933
    david glay
   Host

   Nabízím vám jedinou finanční půjčku od přímého investora od 50 000 do 50 000 000 Kč. Tato nabídka platí pro celou Českou republiku a pro všechny občany. Splatnost této půjčky lze nastavit na 360 měsíců s možností předčasného splacení za každou cenu a bez navýšení. Vezměte si plnou půjčku a splaťte své prostředky do 24 hodin. Pokud si chcete půjčit, napište na: [Externí odkaz] pro zobrazení se prosím přihlašte

   Odpovědět
   • #26934
    MilanMkujbc mku03375
    Host

    2 David Gay – jdi se vymáchat někam do potoka a neotravuj…

    Odpovědět
  • #27101
    Julia
   Host

   Zdravim, poradte mi prosim, z mimoradnych okolnosti pozadala jsem o predcasnem ukonceni platnosti podnajemni smlouvy. Dle predchozi verbalni dohody zacala jsem hledat zamenu za me, kdo by ten byt chtel pronajmout. Nasla jsem minimaln2 4 kandidaty, ktere jsou ochotni dnes podepsat najemni smlouvu, zaplatit najem za srpen 2021 a i kauci. Za par dnu majitel se vratil s tim, ze zadne kandidaty nechce, chce sam v klidu v srpnu nekoho najit. A kvuli tomu chce udrzet mou kauci jako platbu za srpen. Byt odevzdavam 25.07.2021. Ja vim, ze vypovedni doma (3 mesice) zakonem je dana, aby majitel mel cas se najit nekoho jineho, ale ted’ ma na stole 4 kandidaty, potrebuje z nich proste vybrat a nestraci ani cas ani penize. Apeluje, ze nechce cizinci (kandidaty jsou z UK, Spanelsko, Iran a Italie), chce cesi.. Ale bohuzel pak nemuzu nejak zkontrolovat jestli opravdu to udela tak, anebo to pronajme hned az budu pric 26.07.

   Otazke je, jestli podle zakona muze me nutit podepsat takovou dohodu?

   Dekuji za odpoved’.

   Odpovědět
   • #27129
     Ladislav Laker
    Host

    Julia, píšete na začátku o podnájemní smlouvě, a pak o nájemní smlouvě. Obojí to být nemůže. Vzhledem k tomu, že jednáte přímo s vlastníkem bytu, budu předpokládat, že jde o nájem na dobu neurčitou.

    Zákonem daná doba pro výpověď nájmu na dobu neurčitou je tři měsíce.  Vlastník bytu nemá povinnost souhlasit se zkrácením výpovědní doby, ani není povinen přijmout namísto Vás do nájmu osobu kterou mu Vy doporučíte.

    Jen podotykám, že zákon nedává nájemci právo přestat hradit nájemné jen proto, že “odevzdal” byt dříve než při skončení nájmu. Takové jednostranné jednání nájemce nemá právní účinky. Jinak tomu bude, pokud se s vlastníkem bytu dohodnete (písemně) na dni kdy najem skončí. Takovou dohodou bude pak vázán jak nájemce, tak i pronajímatel.

    Odpovědět
    • #27133
      Julia
     Host

     Ladislave, děkuji za odpověď. Jde o podnájem (družstevní byt).

     V dohodě mám uvedeno ukončení nájmu ke dni 31.08. Znamená li to, že nemůže pronajmout někomu jinému ten byt v Srpnu?

     Odpovědět
    • #27134
      Ladislav Laker
     Host

     Julia, Vaše informace tedy byly nesprávné. Nejednala jste s “majitelem” bytu (tím je bytové družstvo). Ten koho označujete za “majitele” je pouhý nájemce družstevního bytu.

     V tom případě ovšem neplatí zákonná tříměsíční výpovědní doba! Ustanovení občanského zákoníku o nájmu bytu nejsou pŕímo použitelná na vztah mezi nájemcem a podnájemcem bytu.

     • O výpovědi z podnájmu platí pouze to, co máte uvedeno ve Vaší podnájemní smlouvě. Vaši podnájemní smlouvu my ovšem neznáme.
     • O výpovědní době platí pouze to, co máte uvedeno ve Vaší podnájemní smlouvě. Tu my přece neznáme.
     • O případné smluvní pokutě platí pouze to, co máte uvedeno ve Vaší podnájemní smlouvě. Tu neznáme.

     Na všechny Vaše otázky si musíte odpovědět Vy sama.

     Odpovědět
  • #27103
   MilanMkujbc mku03375
   Host

   1. V textu marně hledám, o jakou smlouvou má jít.

   2. Chudák čeština – zejména v posledních 2 větách prvního odstavce.

   Odpovědět
Aktuálně je na stránce zobrazeno 23 vláken odpovědí
Odpověď na: Odpověď č. 23546 v úroky z kauce při pronájmu bytu

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace:
Storno

Log in with your credentials

Forgot your details?