Povinnost založení SVJ

 • Toto téma obsahuje celkem 2 odpovědi. Do diskuze (1 diskutující) se naposledy zapojil uživatel PavelPavel a poslední změna proběhla před 1 rokem a 8 měsíci.
 • Vytvořil
  Téma
 • #21937 Odpovědět
  Ivo Petr
  Host

  Dobrý dem, v bytovém domě vlastním šest b.j. z celkového počtu sedmi b.j. Dům byl rozdělen na b.j. na základě “Prohlášení vlastníka”. Novým vlastníkem sedmé b.j. jsou nyní dva spolumajitelé (druh a družka) každý s podílem 1/2 k této b.j. Musí být založeno SVJ? Jaké případné postihy nebo problémy hrozí pokud SVJ nebude založeno.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 1 vlákno odpovědi
 • Autor
  Odpovědi
  • #21942
    Malý
   Host

   podle § 1198 NOZ (1) Nebylo-li společenství vlastníků založeno již dříve, založí je vlastníci jednotek, kde je alespoň pět jednotek, z nichž alespoň tři jsou ve vlastnictví tří různých vlastníků, …

   1. V domě máte 7 jednotek, první podmínka je splněna.

   2. Jsou tam dohromady pouze 2 vlastníci, druhá podmínka splněna není. Jeden vlastník jste vy, druhý vlastník jsou ti spolumajitelé (druh a družka).

   SVJ můžete, ale nemusíte založit. Vy jste správce, poněvadž máte majoritní podíl na nemovitosti. O náklady se dělíte podle podílu na společných částech, tj. podle zlomků uvedených v katastru.

   Pokud vám to v baráku klape, SVJ dobrovolně nezakládejte, stojí to peníze a přináší to zbytečné povinnosti.

   Ovšem, pokud prodáte jednu ze svých jednotek někomu cizímu (ne těm spolumajitelům z domu), rázem bude splněna i druhá podmínka a SVJ budete nuceni založit. Jedinou sankci za nezaložení je zákaz zápisu dalších převodů do katastru až do založení SVJ.

   Odpovědět
  • #21947
   Pavel Pavel
   Účastník

   Ivo,

   poskytl jste málo informací.

   Pokud bylo Prohlášení vloženo do KN před rokem 2014 a bylo tam více vlastníků, tak je možné, že SVJ již vzniklo podle § 9/3 ZoVB.

   Vedle 67 811 SVJ zapsaných k dnešnímu dni ve veřejném rejstříku právně existují stovky, možná tisíce, SVJ, které nejsou ve veřejném rejstříku zapsány. Možná je to i Váš případ.

   Pokud SVJ právně existuje, byť nezapsané ve veřejném rejstříku, a nevede účetnictví a nezveřejňuje účetní závěrky, tak mu hrozí sankce hned podle několika zákonů.

   Hezký den!

   Odpovědět
Aktuálně je na stránce zobrazeno 1 vlákno odpovědi
Odpověď na: Odpověď č. 21947 v Povinnost založení SVJ

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace:




Storno

Log in with your credentials

Forgot your details?