povinné měřiče tepla

Úvod Fóra Všechny kategorie Teplo a voda povinné měřiče tepla

 • Toto téma obsahuje celkem 4 odpovědi. Do diskuze (1 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Ladislav Laker a poslední změna proběhla před 3 měsíci a 1 týdnem.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #28205 Odpovědět
   JanJan
   Účastník

   U kamaráda v domě s plynovým kotlem pro 6 stejně velkých družstevních bytů nemjí na radiátorech instalovány měřiče tepla a náklady na plyn se dělí 6. Je to možné nebo musí být radiátory osazeny povinně měřiči tepla? Pokud povinnost je, podle jakého právního předpisu?

   Za odpověď(i) děkuji

   Jan

  • #28206 Odpovědět
   Ladislav Laker
   Host

   Ptáte se zda radiátory musí být osazeny měřiči tepla. Nikoliv. Ani měřidla tepla (kalorimetry), ani indikátory nemusejí být namontovány. Obejdete se bez těchto přístrojů, jestliže ve zúčtovací jednotce se neprovádí rozúčtování skutečných nákladů na vytápění.

   Tak je tomu při hrazení nákladů na službu “vytápění” paušálem. Nic se nerozúčtuje. Paušální platby mohou být stanoveny například v Kč na 1 m2 plochy bytu, nebo jako pevná částka na byt a rok.

   Při hrazení služby paušálem odpadá jak instalace, výměna a odečítání jakýchkoliv přístrojů, tak i rozúčtování, vyúčtování a vypořádání přeplatků/nedoplatků.

   Družstvo jistě nebude chtít vybírat platby nemravně vysoké, ani příliš nízké (to by každoročně na vytápění doplácelo). Dá se to vyřešit každoroční úpravou výše paušální platby na základě vyhodnocení hospodaření v předešlém roce. Případně úpraou paušálu s přihlédnutím k chystané změně ceny tepla.

  • #28234 Odpovědět
   Jarmila Trčková, společnost ista Česká republika
   Host

   Dobrý den, povinnost osadit registrační přístroje vychází ze zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, v platném znění, který svou novelou (zákonem č. 318/2012 Sb.) stanovil nejzazší termín pro instalaci přístrojů do 1.1.2015. Prováděcí předpis (vyhláška MPO č. 194/2007 Sb.), který tuto povinnost blíže specifikuje, byl novelizován dne 7.11.2014 (vyhl. 237/2014 Sb.). Prováděcí předpis blíže specifikuje popisy přístrojů pro měření a dále mimo jiné stanoví, na které budovy (objekty, prostory) se povinnost nevztahuje.

   • #28640 Odpovědět
    Ladislav Laker
    Host

    Paní Trčková to popsala poněkud nepřesně.

    Existuje povinnost uložená v § 4 písm. e) zákona č. 406/2000 Sb.; výjimka z této povinnosti pro některé budovy, stavby a prostory  je obsažena přímo v § 7 odst. 10 zákona.

    Vedle toho existuje prováděcí právní předpis, který pouze upřesňuje rozsah vybavení bytu přístroji dle zákona. Tímto prováděcím předpisem je  vyhláška č. 194/2007 Sb., viz  ustanovení § 7a odst. 1 , 2, 3.  Výjimka kterou jsem dříve zmínil je obsažena v § 7a odst. 4 vyhlášky:

    • Odstavce 1 až 3 se nevztahují na případy, kdy se neprovádí rozúčtování nákladů na tepelnou energii na vytápění a nákladů na společnou přípravu teplé vody v domě.  

    Jak jsem už napsal v lednu: Při platbě za službu “vytápění” paušálem nedochází k rozúčtování nákladů. Proto nevzniká ani povinnost instalovat jakákoli měřidla či “přístroje registrující”, ani nevznikne povinnost cokoliv odečítat či poskytovat měsíčně informace o spotřebě.  Totéž platí pro službu “centralizované poskytování teplé vody”. Rozhodnutí o úhradě těchto služeb paušálem může nastat postupem podle  § 9 zákona č. 67/2013 Sb..

  • #28663 Odpovědět
   Ladislav Laker
   Host

   Raději zopakuji odpověď na Janův na dotaz z úvodního příspěvku. Jde o “dům s plynovým kotlem pro 6 stejně velkých družstevních bytů [a] nemají na radiátorech instalovány měřiče tepla a náklady na plyn se dělí 6”.

   * Dotaz zněl: Je to možné nebo musí být radiátory osazeny povinně měřiči tepla?

   To co popisuje Jan v úvodním dotazu NENÍ možné. Šlo by o porušení zákona. Jestliže družstvo rozúčtuje skutečný náklad zúčtovacího období, pak na ně dopadá zákonná povinnost instalovat registrující přístroje a také povinnost rozúčtovat náklad na základě náměrů těchto přístrojů.

   Zcela jinak tomu bude existuje-li ujednání mezi družstvem a všemi nájemci bytů o tom, že platba za poskytovanou službu “vytápění” je paušální platbou podle § 9 zákona č. 67/2013 Sb.. V tom případě družstvu vůbec nevznikla povinnost instalovat registrující přístroje, tedy nevznikla ani povinnost zabývat se nějakým rozúčtováním nákladu na tuto službu.

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí
Odpověď na: Odpověď č. 28206 v povinné měřiče tepla

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace:
Storno
Cookie Consent with Real Cookie Banner