Poplatky za služby v bytě

Zvolené téma obsahuje celkem 11 odpovědí. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel  Jarmila a poslední změna proběhla před 6 měsíci, 1 týdnem.

 • Vytvořil
  Téma
 • #9561 odpověď

  Petr

  Dobrý den,
  ve smlouvě máme rozepsanou čásku za nájem a k tomu částku za služby, ze kterých se skládá celková výše nájemného. Můj dotaz se týká právě částky za služby. Smlouva obsahuje následující: Smluvní strany se dohodly, že měsíční záloha na úhradu za služby spojené s užíváním bytu činí k dnešnímu dni “částka” a sestává z: služby (služby v domě a fond oprav “částka” , teplo “částka”, teplá voda “částka” , studená voda “částka”, elektřina “částka”, plyn “částka”).
  Když jsem si vyžádal rozpis  položky “služby v domě a fond oprav” abych konkrétně  věděl z jakých složek se celková částka skládá, byly v něm tyto položky:  Dluh. záloha na správu objektu, poplatek správa SDB, odměny, pojištění, provozní režie, splátka úvěru ( na dotaz za co splácení úvěru, mi bylo řečeno, že za zateplení domu,které využívám a šetří mi teplo) dále dlouhodobá záloha opravy a údržba, osvětlení spol. prostor, úklid, měření a regulace záloha.

  Má pronajímatel právo po mě chtít platit tyto položky (kromě osvětlení spol. prostor a úklid), které si ve smlouvě hromadně zahrnul do  názvu “služby v domě a fond oprav”  ale konkrétně je zde nevypsal?  Pokud ne, jak v tomto případě postupovat ?

  Děkuji za odpověď

 • Autor
  Odpovědi
 • #9590
  Pavel Pavel 
  Účastník

  Petře,

  nájemné je ošetřeno v § 2246 a násl. NOZ, služby upravuje zákon č. 67/2013 Sb.

  Část výše uvedených položek v “služby v domě a fond oprav” by správně mělo být součástí nájemného a nikoliv záloh na služby.

  Nyní záleží na tom, čeho chcete dosáhnout.

  Pokud chcete nadále v bytě bydlet, tak upravte smlouvu a převeďte část špatně uvedených “služeb” do nájemného.

  Pokud chcete s nájmem skončit, tak můžete vyvolat spor s pronajímatelem. K tomu asi budete potřebovat právníka a možná bude nutný soud.

  Situace, že by Vás nechal majitel bydlet v bytě a Vy jste mu přitom platil menší částku, než je sjednaná ve smlouvě,  je prakticky nereálná. Vždyť jste podepsal nájemní smlouvu, že za částku CELKEM budete byt užívat a konzumovat služby. Nyní hledáte možnost, jak bydlet za nižší peníze?

  Nové soukromé právo je nepřehledné pro právníky a soudce, natož pro právní laiky. Berte to jako školné a příště nepodepisujte smlouvu ve které jsou Vám nejasné pojmy.

  Hezký den!

  odpověď
 • #9600
   Petr

  Děkuji za odpověď Pavle.

  Jde o to že, pronajímatel tyto položky schoval do označení “služby” aniž by je předem jasně zmínil.  Splácení úvěru za zateplení majitelova bytu služba není. Podle toho, jek je to formulováno ve smolouvě jsem měl za to, že částka je na zálohy za enrgie a služby, nikoliv na placení nákladů spojených s vlastnictvím bytu. Situace jsem začal řešit, až v momentě, kdy po mě chtěl majitel zaplatit nedoplatky za energie, které jak se ukázalo, nebyly oprávněné, ba naopak mi měl být vrácený přeplatek. Z toho usuzuji, že majitel se nechová od začátku férově a “zkouší to na mě”  takže rozhodně neplánuji zůstavat dlouhodobě v tomto nájmu.  Přístě si určině nechám do smlouvy vše dopodrobna vypsat.

  odpověď
  • #9601
    lojza

   Ve tvém dotazu tak jak jsi popsal jednotlivé položky, nevidím nic, co by majitel neměl požadovat v měsíčních splátkách. Možná ti tam zapomněl započítat daň z nemovitosti (byt). Takže jsi na tom ještě vydělal.

   P.S. v případě nájmu, podnájmu apod. jde o smluvní vztah, majitel ti náklady rozepsal a pokud se ti to nelíbí můžeš si najít jiný nájem, jsi svobodný člověk a nikdo tě do ničeho nemůže nutit!

   odpověď
   • #9632
     Petr

    Děkuji za odpověď lojzo 🙂

    odpověď
 • #9729
   Jarmila

  “Část výše uvedených položek v “služby v domě a fond oprav” by správně mělo být součástí nájemného a nikoliv záloh na služby.”
  Elektřina ve společných prostorách a úklid je služba, kterou je Vám pronajímatel povinen vyúčtovat a vypořádat, ostatní si vybírá jakou součást nájemného, nájemní musí pronajímatel zdanit a Vámi uvedené položky jsou nákladovou položkou u příjmu “nájemné”, takže by nožná bylo zajímavé se ho zeptat, jak si takový předpis nájmu vypořádává s finančním úřadem. Protože služby si do nákladů dát nemůže.

  odpověď
  • #9747
   Pavel Pavel 
   Účastník

   Jarmilo,

   máte pravdu v tom, že osvětlení společných prostor a úklid společných prostor je služba (§ 3 zákona č. 67/2013 Sb.).

   Nemáte pravdu v tom, že je tyto služby je pronajímatel povinen vyúčtovat a vypořádat. V případě paušálních plateb stanoví § 9 zákona č. 67/2013 Sb., že platby za poskytované služby nevyúčtovávají.

   odpověď
 • #9749
   Jarmila

  Pavle,
  na smlouvě jsou do nájmu zahrnuty dvě služby, shodneme se jistě, že jde o služby.
  Zda jde o platbu paušální nebo ne, nevíme.
  Pokud jde o paušál. jistě podle Vámi uvedeného zákona, není povinen službu vyúčtovat.
  I pokud jde o paušální platbu, bylo by na místě uvést ji do služeb.
  Až bude pronajímatel dělat daňové přiznání, do nákladů ji dát nesmí.

  Mimochodem, pokud je platba společné elektřiny a úklidu hrazena paušálně ze strany vlastníka, co si počne SVJ s přebytkem nebo nedoplatkem této služby?

  Děkuji Jarmila

  odpověď
  • #9750
   Pavel Pavel 
   Účastník

   J:Zda jde o platbu paušální nebo ne, nevíme.

   P:Přestože to nevíme, tak jste tvrdila, že se musí služba vyúčtovat a vypořádat. Proto jsem Vás opravil.

   J:Až bude pronajímatel dělat daňové přiznání, do nákladů ji dát nesmí.

   P:Trochu nerozumím. Pokud pronajímatel získá paušální platbu za služby od nájemce např. 100, tak je dá do příjmů. Do výdajů dá své náklady na získání této služby od SVJ ve vyúčtování od SVJ, které budou např. 90 nebo 110. V prvním případě vydělá, v druhém případě prodělá. To je riziko paušálu na služby.

   J:Mimochodem, pokud je platba společné elektřiny a úklidu hrazena paušálně ze strany vlastníka, co si počne SVJ s přebytkem nebo nedoplatkem této služby?

   P:Opět trochu nerozumím. S paušální platbou za služby ve vztahu SVJ x vlastník jsem se ještě nesetkal. Dokonce se domnívám, že paušální platba u služeb lze pouze u nájemního vztahu. Ale pokud by to bylo možné i u vztahu SVJ x vlastník, tak to SVJ zaúčtuje do třídy 5 nebo 6. To není žádný problém.

   odpověď

 • #9755
   Jarmila

  Pavle,

  §9 zákona 67/2013 může uplatnit jen  vlastník vůči nájemci?

  odpověď
  • #9756
   Pavel Pavel 
   Účastník

   Jarmilo,

   v Pražák, Z., Bytové spoluvlastnictví, Leges, 2014 se na str. 236 k § 9 uvádí:

   “Ze zákona (bez přehnané demagogie) i logiky věci podle mne vyplývá, že nelze takto ujednat o paušální částce za služby mezi společenstvím a vlastníky. To jsou jiné vztahy, nejde o nájemní vztah.”

   Hezký den!

   odpověď
 • #9758
   Jarmila

  Děkuji,

  logiku to má, škoda, že je každému paragrafu je třeba výklad experta, inu, zákon pro lidi.

  odpověď
Odpověď na: Poplatky za služby v bytě

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace:
Storno

Přihlásit s uživatelskými údaji

Zapomněli jste heslo?