poplatek za výpověď nájmu dohodou

 • Toto téma je prázdné.
 • Vytvořil
  Téma
 • #26890 Odpovědět
  Aneta Kudrnová
  Host

  Dobrý den, ukončila jsem nájemní smlouvu s tím, že mi pronajímatel měl vyplatit kauci o výši 5000 Kč. Ve smlouvě je ale sjednaný poplatek za ukončení smlouvy dohodou 4000 Kč (podala jsem výpověď, ale majitel nás z bytu pustil před vypršením výpovědní lhůty, protože se našla nová nájemnice). Má pronajímatel vůbec nárok požadovat takto vysoký poplatek? Nezkracuje mě to na právech jako slabší stranu? Děkuji za odpověď.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 1 vlákno odpovědi
 • Autor
  Odpovědi
  • #26892
   MilanMkujbc mku03375
   Host

   Jen drobnost – přečetla jste si nájemní smlouvu před tím, než jste ji podepsala? Taková hloupost (s prominutím) se nedá vědomě podepsat.

   Pokud jste podala výpověď, domnívám se, že potom to není dohodou, pokud se našla nová nájemnice a vy jste opustila byt dříve.

   Tady bych asi doporučil konzultaci s právníkem, jaká je šance na úspěch ve sporu, ale zvažujte také, kolik by Vás stála v porovnání se spornou částkou.

    

   Odpovědět
  • #26893
    Ladislav Laker
   Host

   Paní Aneto, Váš dotaz je nedůvěryhodný. Proto nemůžete dostat použitelnou odpověď.

   Nájemce neskládá žádnou kauci, nýbrž dává pronajímateli peněžní jistotu podle § 2254 zákona č. 89/2012 Sb. Pokud nepoužíváte pojmy uvedené v zákoně, netušíme co máte na mysli, a zůstává nám skryto co ve skutečnosti obsahuje Vaše nájemní smlouva.

   Totéž platí pro pojem “poplatek za ukončení smlouvy”. Nevíme zda jde o Vaši fantazii, nebo zda je toto označení skutečně v nájemní smlouvě použito.

   Pokud v nájemní smlouvě je uveden “poplatek za ukončení smlouvy”, pak soudím že jde o nevymahatelný požadavek, neboť jde o zákonem zakázané ujednání, ke kterému se nepřihlíží.  Podle § 2239 platí, že nepřihlíží se k ujednání ukládajícímu nájemci povinnost, která je vzhledem k okolnostem zjevně nepřiměřená. U nájmu bytu považuji za naprosto nepřiměřené jakékoliv ujednání o (automatickém) poplatku za ukončení smlouvy.

   Zcela v souladu se zákonem by byla například smluvní pokuta za předčasnou výpověď danou nájemcem u nájemní smlouvy sjednané na dobu určitou. Ale protože netušíme co ve skutečnosti obsahuje Vaše nájemní smlouva, nemůžeme k tomu nic dodat.

   Odpovědět
Aktuálně je na stránce zobrazeno 1 vlákno odpovědi
Odpověď na: Odpověď č. 26893 v poplatek za výpověď nájmu dohodou

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace:
Storno

Log in with your credentials

Forgot your details?