Odstoupení z funkce správce SVJ

Zvolené téma obsahuje celkem 4 odpovědi. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Jarmila Jarmila Hejlová a poslední změna proběhla před 2 měsíci, 1 týdnem.

 • Vytvořil
  Téma
 • #9606 odpověď

  Lenka

  Dobrý den,
  může být společenství vlastníků jednotek bez správce? Agendu nám spravuje stavební bytové družstvo. Chci se své funkce vzdát i v případě, že nenajdu náhradu, je to možné? Děkuji.
  L.

 • Autor
  Odpovědi
 • #9607
  Pavel Pavel 
  Účastník

  Lenko,

  Vaše otázka je nejasná.

  SVJ nemá správce, SVJ samo zajišťuje správu domu a pozemku (§ 1194 NOZ). K této činnosti si může najmout “externího správce”, kterého jak píšete máte.

  Takže asi chcete odstoupit z funkce statutárního orgánu. To je možné. Nicméně by se to mělo stát s “nezbytnou loajalitou” k SVJ (§ 159 NOZ).

  Svolejte shromáždění, kde vysvětlíte jak asi špatně bude fungovat SVJ bez statutárního orgánu. Kdo bude podepisovat smlouvy, faktury, kdo bude nakládat s účtem atd.. A potom nechte proběhnout volbu nového statutárního orgánu.

  Hezký den!

  odpověď
 • #10959
  Jarmila Jarmila Hejlová

  Pro mne zajímavá zpráva, SBD se stále prezentuje  “Tento předpis byl vystaven správcem Stavební bytovédružstvo Poruba” se svým razítkem bez podpisu, ještě navíc při vyúčtování záloh nevyúčtovávají Dlouhodobé zálohy, úvěr I, úvěr II, poplatky za správu SBD si navyšují poplatek  automaticky sami sobě si. Když jsem požádala o vyúčtování DZ, úvěrů, (úvěr II skončil v r.2016, ale zálohy se nesnížily), za rok 2017, 2018 , tak mi zaslali jen rok 2017 a za rok 2018 prý bude bude zpracován až v srpnu. Rozpočet na jednotlivé roky nejsou schvalovány vůbec, jen obecná zpráva co asi se bude dělat. Jsme vedeni jako střediski SBD. Jinak jsem černá ovce pořád něco chci. Můžete mi odpovědět, dát Váš náhled, k jednání SBD, předseda se mnou nekomunikuje  Děkuji

   

  odpověď
  • #10965
   Pavel Pavel 
   Účastník

   Jarmilo,

   předpokládám, že jste samostatné SVJ, které si jako externího správce smluvně sjednalo SBD.

   Své požadavky na nahlížení do účetnictví byste měla zásadně uplatňovat po SVJ nikoliv po smluvním správci. Pokud smluvní správce nemá pokyn od SVJ, tak se s Vámi nemusí vůbec bavit.

   Skutečnost, že je účetnictví samostatného SVJ vedeno jako středisko v nějakém SW nemusí být sama o sobě závadou. Pouze se musí dodržet požadavky ZoÚ. Konec konců účetnictví můžete vést na balícím papíru. :-))

   Záležitosti, které se Vám nelíbí, jsou záležitosti SVJ resp. shromáždění SVJ, kde byste je měla řešit. Primárně to nejsou záležitosti externího správce, ten pouze vykoná to, co si SVJ objedná.

   Pokud bude víc nespokojených s výborem/předsedou SVJ, tak ho vyměňte.

   Soudní cestu nedoporučuji. Sleduji judikaturu SVJ a tak vím, že je to dlouhé, drahé a nejisté.

   Hezký den!

    

    

   odpověď
 • #10971
  Jarmila Jarmila Hejlová

  Děkuji za odpověd

  odpověď
Odpověď na: Odstoupení z funkce správce SVJ

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace:
Storno

Přihlásit s uživatelskými údaji

Zapomněli jste heslo?