Odstoupení z funkce správce SVJ

 • Začal
  Téma
 • #9606 Reakce
  Lenka
  Guest

  Dobrý den,
  může být společenství vlastníků jednotek bez správce? Agendu nám spravuje stavební bytové družstvo. Chci se své funkce vzdát i v případě, že nenajdu náhradu, je to možné? Děkuji.
  L.

Zobrazujeme 2 reakce
 • Author
  Reakce
  • #9607
   Pavel Pavel
   Participant

   Lenko,

   Vaše otázka je nejasná.

   SVJ nemá správce, SVJ samo zajišťuje správu domu a pozemku (§ 1194 NOZ). K této činnosti si může najmout “externího správce”, kterého jak píšete máte.

   Takže asi chcete odstoupit z funkce statutárního orgánu. To je možné. Nicméně by se to mělo stát s “nezbytnou loajalitou” k SVJ (§ 159 NOZ).

   Svolejte shromáždění, kde vysvětlíte jak asi špatně bude fungovat SVJ bez statutárního orgánu. Kdo bude podepisovat smlouvy, faktury, kdo bude nakládat s účtem atd.. A potom nechte proběhnout volbu nového statutárního orgánu.

   Hezký den!

   Reakce
  • #10959
   Jarmila Jarmila Hejlová
   Guest

   Pro mne zajímavá zpráva, SBD se stále prezentuje  “Tento předpis byl vystaven správcem Stavební bytovédružstvo Poruba” se svým razítkem bez podpisu, ještě navíc při vyúčtování záloh nevyúčtovávají Dlouhodobé zálohy, úvěr I, úvěr II, poplatky za správu SBD si navyšují poplatek  automaticky sami sobě si. Když jsem požádala o vyúčtování DZ, úvěrů, (úvěr II skončil v r.2016, ale zálohy se nesnížily), za rok 2017, 2018 , tak mi zaslali jen rok 2017 a za rok 2018 prý bude bude zpracován až v srpnu. Rozpočet na jednotlivé roky nejsou schvalovány vůbec, jen obecná zpráva co asi se bude dělat. Jsme vedeni jako střediski SBD. Jinak jsem černá ovce pořád něco chci. Můžete mi odpovědět, dát Váš náhled, k jednání SBD, předseda se mnou nekomunikuje  Děkuji

    

   Reakce
   • #10965
    Pavel Pavel
    Participant

    Jarmilo,

    předpokládám, že jste samostatné SVJ, které si jako externího správce smluvně sjednalo SBD.

    Své požadavky na nahlížení do účetnictví byste měla zásadně uplatňovat po SVJ nikoliv po smluvním správci. Pokud smluvní správce nemá pokyn od SVJ, tak se s Vámi nemusí vůbec bavit.

    Skutečnost, že je účetnictví samostatného SVJ vedeno jako středisko v nějakém SW nemusí být sama o sobě závadou. Pouze se musí dodržet požadavky ZoÚ. Konec konců účetnictví můžete vést na balícím papíru. :-))

    Záležitosti, které se Vám nelíbí, jsou záležitosti SVJ resp. shromáždění SVJ, kde byste je měla řešit. Primárně to nejsou záležitosti externího správce, ten pouze vykoná to, co si SVJ objedná.

    Pokud bude víc nespokojených s výborem/předsedou SVJ, tak ho vyměňte.

    Soudní cestu nedoporučuji. Sleduji judikaturu SVJ a tak vím, že je to dlouhé, drahé a nejisté.

    Hezký den!

     

     

    Reakce
  • #10971
   Jarmila Jarmila Hejlová
   Guest

   Děkuji za odpověd

   Reakce
Zobrazujeme 2 reakce
V reakci na: Odstoupení z funkce správce SVJ

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Informace o vás:
Cancel

Log in with your credentials

Forgot your details?