Obnovení nájmu na dobu určitou

Úvod Fóra Všechny kategorie Byt Obnovení nájmu na dobu určitou

 • Toto téma obsahuje celkem 85 odpovědí. Do diskuze (3 diskutující) se naposledy zapojil uživatel MilanMkujbcmku03375 a poslední změna proběhla před 1 rokem a 3 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 59 vláken odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #2565 Odpovědět
   Lucie
   Host

   Dobrý den, za jak dlouhou dobu po datu skončení nájemní smlouvy na dobu určitou se automaticky prodlouží smlouva. Nájemník pobýval v bytě i nadále pouze na ústní dohodu a nyní nevím, zda jsem opět vázána původní smlouvou :-(.  Smlouva zanikla 30.4. Děkuji moc za odpověď

  • #2594 Odpovědět
   Martin ČernýMartin Černý
   Účastník

    

   Dobrý den,
   na Vaši otázku přímo odpovídá §2285 občanského zákoníku. Pokud nájemce pokračuje v užívání bytu po dobu alespoň tří měsíců po dni, kdy měl nájem bytu skončit, platí, že je nájem znovu ujednán na tutéž dobu, na jakou byl ujednán dříve (maximálně ale na dobu dvou let). Toto neplatí, pokud pronajímatel písemnou formou vyzve v této době nájemce, aby byt opustil, anebo si nájemce s pronajímatelem ujednají něco jiného.

  • #2601 Odpovědět
   Lucie
   Host

   Děkuji moc za odpověď. Tudíž stačí vyzvat nájemníka písemnou formou během tří měsíců po datumu skončení smlouvy, aby ukončil nájem? Tudíž poslat během tří měsíců výpověď z nájmu? Nemusela být zaslaná před skončením nájmu? Děkuji:-)

  • #2602 Odpovědět
   Lucie
   Host

   A ještě související dotaz: musí se odeslat  výpověď z nájmu, (pokud je sjednána smlouva na dobu určitou a pronajímatel ji nechce prodlužovat) před ukončením nájemního vztahu uvedeném ve smlouvě???

   Děkuji

   • #2634 Odpovědět
    Martin ČernýMartin Černý
    Účastník

     

    Dobrý den, Lucie,

    výpověď můžete dát nájemníkovi jen ze zákonných důvodů před řádným skončením nájmu ať už na dobu určitou nebo neurčitou. Pokud nájem skončí uplynutím doby, stačí pouze nájemce písemně vyzvat k opuštění bytu, aby se předešlo automatickému prodloužení nájmu. Výpověď proto ve Vašem případě vůbec nemusíte řešit.

    Redaktor Okolobytu.cz, specializace na oblast SVJ a bytových družstev

    • #2651 Odpovědět
     pepe
     Host

     Takže mám si to vysvětlovat tak, že v případě Vendully https://okolobytu.cz/fora/otazka/jak-vystehovat-najemnika/ nestačilo nájemce písemně vyzvat k opuštění bytu a hned jste jí radil podání žaloby na vyklizení bytu, zatím co nájemník paní Lucie bude natolik solidní, že po doručení písemné výzvy okamžitě sbalí sakypaky a opustí byt. Moc to paní Lucii přeji ať to dopadne dobře, ale nechápu proč ta rada nebyla stejná i v případě paní Vendully? 

  • #2635 Odpovědět
   Lucie
   Host

   Dobrý den,

   mnohokrát děkuji za přehlednou a rychlou odpověď. Ptala jsem se proto, jelikož jsem dostala mylnou informaci od fundované firmy, ale již jsme si to na základě Vámi uvedeného paragrafu vysvětlili. Vaše rady jsou velice užitečné, díky za ně a za Vaši ochotu.

   Příjemné dny přeji

   Lucie

  • #9779 Odpovědět
   Míla
   Host

   Dobrý den , chtěl bych se zeptat ….ve smlouvě mám …Nesděli-li jedna ze smluvních stran druhé nejpozději do 15.dne jedenáctého měsíce trvání nájmu , že nemá zájem o pokračování náj. vztahu podle smlouvy , bude formou dodatku k této smlouvě nájem. smlouva prodloužena písemnou formou……..smlouva od 1.3.18-28.2.19

   Nájemce nám oznámil 16.2.19 , že jsme neoznámili prodloužení smlouvy a chce k 28.2 .19 odejít……..

   Prosím o radu děkuji Míla

   • #9784 Odpovědět
    Martin ČernýMartin Černý
    Účastník

    Dobrý den,
    oznámení z Vaší strany o prodloužení smlouvy v tomto případě není relevantní, jelikož o něm Vámi uvedené ustanovení nájemní smlouvy vůbec nehovoří. Oznámení je naopak důležité v případě, že by si jedna ze smluvních stran nepřála nájem prodlužovat, a proto tedy dle mého názoru z Vaší strany nevzešla žádná skutečnost, která by vedla k nemožnosti nájem dále prodloužit dle uvedeného ustanovení.

  • #9792 Odpovědět
   Míla
   Host

   Děkuji moc …myslel jsem si to

   Ještě dotaz k tomuto případu …….a chce najemnik odejít i když mi nedal vědět do toho 15.dni 11 měsíce ……..může ? nebo porušuje smlouvu a musi ji prodloužit ?

   Děkuji

  • #10451 Odpovědět
   Květová Světlana
   Host

   Dobrý den,bydlím v sociálním bytě,nyní jsem žádala o prodloužení nájemní smlouvy.Nové bylo doložení příjmů.Mám invalidní důchod 3.stupně a ještě pracuji na poloviční úvazek.Mám obavu,že mi bytový odbor neprodlouží nájemní smlouvu s tím.že mám vyšší příjem,než na sociální byt. Květová Světlana.

  • #10954 Odpovědět
   Petra
   Host

   Dobrý den, měla jsem uzavřenou smlouvu o nájmu na dobu určitou, kterou jsme jednou prodloužili dodatkem, znovu o rok. Po skočení platnosti dodatku jsme se jen dohodli, že smlouva pokračuje dále o další rok. Pokud ale teď má termín toho roku končit a my nesepíšeme další smlouvu a pronajímatel mě vyzve k vystěhování, například po měsíci, kdy měla “smlouva” skončit, za jak dlouho se musím vystěhovat? Platí termín uveden ve smlouvě, tzn. klasická výpověď 3 měsíce? Nebo je tam nějak zkrácená lhůta z důvodu toho, že smlouva již vypršela? Dočetla jsem se, že pokud nájemce bydlí i 3 měsíce po tom, co smlouva vypršela dále, automaticky smlouva pokračuje dál. Co když to ale nebudou 3 měsíce ale například jen jeden a pak přijde výzva k vystěhování?

   Děkuji za odpověď

  • #21875 Odpovědět
   Karel Matocha
   Host

   Dobrý den. Každý rok podpisuji nájemní smlouvu na dobu určitou a všichni další nájemníci. Pronajímatel navýší nájem každý rok bo 20%.! Je to hyenismus a zákon mu to dovoluje.! Ještě e nestalo že  bych někdy včas nezaplatil.! Je to normální?! Proč jim to zákon umožňuje.! Celé zvýšení důchodu odevzdán každý rok pronajimatelovi.! To jsou dobré mravy, které podepisuji.?!

  • #22517 Odpovědět
   Adéla
   Host

   Dobrý den,

   bydlíme v bytě, kde jsme nejprve měli smlouvu na dobu určitou (od 1.10.2013 do 30.9.2014). Od té doby jsme několikrát žádali o novou smlouvu, ale dodnes žádnou nemáme. Je to tedy tak, že teď nemáme nárok na 3měsíční výpovědní lhůtu? Může nájem skončit třeba na konci měsíce?

   A další věc: Majitelé domu aktuálně chystají zvýšení nájmu o 40 %, což se nám samozřejmě moc nelíbí (i vzhledem k tomu, že v jednom pokoji máme malou plíseň a mírně poškozenou vanu). Jaké máme možnosti? Můžou nás majitelé domu vystěhovat, pokud se zvýšeným nájmem nebudeme souhlasit, případně jak rychle? Našla jsem pár rad, že bychom měli nejprve náš byt nechat zkontrolovat soudním znalcem nebo někým z hygieny či ze stavebního úřadu.

   Předem díky za odpověď a radu

  • #22558 Odpovědět
   Martin ČernýMartin Černý
   Účastník

   Dobrý den,

   jelikož Vás dle uvedeného pronajímatel po skončení původního nájmu písemně nevyzval k opuštění bytu a předpokládám, že jste si v původní smlouvě nezakázali automatické prodlužování nájmu, obnovil se Vám v souladu s § 2285 OZ nájem na původně sjednanou dobu, tj. na 1 rok. Vzhledem k tomu, že jste se po skončení obnoveného nájmu chovala, jako by byl nájem řádně sjednán a plnila jste si své povinnosti (především placení nájemného) obdobně jako při řádně sjednaném nájmu, tak jste z mého pohledu byla v dobré víře, že byl nájem po právu a v souladu s § 2238 OZ se tedy nájemní smlouva považuje za řádně uzavřenou. Pokud Vám nyní pronajímatel bude chtít dát výpověď, určitě Vás nemůže okamžitě vystěhovat a uplatní se klasická tříměsíční výpovědní lhůta.

   K Vaší druhé otázce podotýkám, že zvýšení nájemného o 40 % je v každém případě protiprávní, pronajímatel může písemně navrhnout zvýšení nájemného až do obvyklé výše v daném místě, nicméně nelze v tomto případě překročit hranici 20 %, a to včetně již provedených zvýšení za poslední tři roky. I pokud by zvýšení bylo v akceptovatelné výši, nemusíte s ním souhlasit, přičemž o výši nájemného poté rozhodne soud. 

    

  • #22564 Odpovědět
   KLARA
   Host
    <li style=”text-align: left;”>Dobry den,mam dotaz ohledne smlouvy bytu.Mam ji na dobu urcitou s moznosti prodlouzeni dodatkem.Dodatek mi nebyl majitelem predan vubec ale stale bydlim v byte.Vim ze pokud budu v byte bydlet po skonceni smlouvy dalsi tri mesice,tak se najemni smlouva automaticky prodluzuje.Ted ma otazka chci se odstehovat,pokud se stihnu do techto tri mesicu odstehovat,nemusim dodrzet zadnou vypovedni dobu a muzu jit z bytu okamzite?Dekuji moc za odpoved.
  • #22565 Odpovědět
   KLARA
   Host

   Dobry den,mam dotaz ohledne smlouvy bytu.Mam ji na dobu urcitou s moznosti prodlouzeni dodatkem.Dodatek mi nebyl majitelem predan vubec ale stale bydlim v byte.Vim ze pokud budu v byte bydlet po skonceni smlouvy dalsi tri mesice,tak se najemni smlouva automaticky prodluzuje.Ted ma otazka chci se odstehovat,pokud se stihnu do techto tri mesicu odstehovat,nemusim dodrzet zadnou vypovedni dobu a muzu jit z bytu okamzite?Dekuji moc za odpoved.

  • #22566 Odpovědět
   KLARA
   Host

   A pokud ji nemusim dodrzet a muzu se vystehovat okamzite,musim mu to znamit pisemne nebo nejake oznameni mu dat o tom,popripade jake?

  • #23388 Odpovědět
   Veronika V.
   Host

   Dobrý den, prosím bylo by možné nějak řešit tuto situaci:  máme obecní byt, vždy smlouvu do 31.7 s tím, že je možné smlouvu prodlužovat – to bylo ze strany města uděláno dvakrát, nyní nám před třemi dny zaslali dopis s tím, že nám smlouvu na naši žádost už neprodlouží – jsme nějak chráneni aspoň v tom smyslu, že bychom měli nějakou delší dobu na vystěhování? máme dvě malé děti, já jsme na mateřské, dům si rekontruujeme a bydlet se v něm momentálně nedá – nejsme schopni uvolnit byt takto rychle, hlavně proto, že nemáme kám jít.. žádali jsme znovu o projednání městskou radou s tím, že jsme jim vysvětlili dopodrobna naši situaci, opět nám nevyhověli. je nějaká šance na to, aby nás tam museli nechat alespoň dva, tři měsíce? děkuji moc

  • #23397 Odpovědět
   Ladislav+Laker
   Host

   Veroniko, dobře víte, že Váš nájem byl sjednán jen na dobu určitou. Nikdo Vám neslíbil další prodloužení nájemní smlouvy. Podle toho bylo třeba se zařídit. Není pravda, že nemáte kam jít. I kdyby Váš dům byl neobyvatelný, bytů je na trhu zpravidla dostatek. Možná ty jiné možnosti nejsou tak levné jako vaše současné bydlení; to ale neznamená, že budete okupovat cizí byt bez právního důvodu.

  • #23398 Odpovědět
   lojza
   Host

   “…  to bylo ze strany města uděláno dvakrát, nyní nám před třemi dny zaslali dopis s tím, že nám smlouvu na naši žádost už neprodlouží …”

   možná je to tím celodenním horkem, ale chápu tu větu správně, že to neprodloužení smlouvy bylo provedeno na základě vaší žádosti, že už smlouvu nechcete prodlužovat???

  • #23960 Odpovědět
   Adam
   Host

   Dobrý večer.ma bytové družstvo právo mi po osmi letech změnit nájemní smlouvu z doby neurčité na dobu určitou? děkuji

  • #23962 Odpovědět
   Ladislav Laker
   Host

   Adame,

   pronajímatel (družstvo) takové právo nemá. Jde-li o nájem bytu, pak pronajímatel i nájemce mohou jednostranně navrhovat zvýšení/snížení nájemného. Neshody v této věci by ovšem řešil soud.

   Pronajímatel Vám může dát jednostranně výpověď z nájmu (z důvodů vyjmenovaných v zákoně); k tomu nepotřebuje váš souhlas. Nemůže však nájemní smlouvu sjednanou na dobu neurčitou  jednostranně změnit na smlouvu na dobu určitou.

  • #23968 Odpovědět
   Alex
   Host

   Dobrý den

   Je uzavřena smlouva o pronájmu domu na dobu určitou, která byla korektně několikrát “automaticky” prodlužována. Automatické prodlužování probíhalo po dobu delší než dva roky, fakticky po dobu šesti roků. Na straně pronajímatele tedy došlo k pochybení (neuzavřel každé dva roky novou smlouvu).  Jak se chová předmětná smlouva o pronájmu na dobu určitou, která nebyla uzavírána znovu a opakovaně?

   Děkuji za odpověď

  • #23969 Odpovědět
   Ladislav Laker
   Host

   Alexi, máte o právu velmi zkreslené představy, které se odchylují od znění občanského zákoníku 89/2012 Sb..

   Tvrdíte, že na straně pronajímatele došlo k pochybení, protože “neuzavřel každé dva roky novou smlouvu”. Podle § 2285 zákona č. 89/2012 Sb. ale platí něco zcela jiného:  Pokračuje-li nájemce v užívání bytu po dobu alespoň tří měsíců po dni, kdy měl nájem bytu skončit, a pronajímatel nevyzve v této době nájemce, aby byt opustil, platí, že je nájem znovu ujednán na tutéž dobu, na jakou byl ujednán dříve, nejvýše ale na dobu dvou let; to neplatí, ujednají-li si strany něco jiného.

   Máte tedy nepochybně sjednanou smlouvu na dobu určitou. Tato smlouva (se shodným obsahem a s dobou nájmu dva roky) byla uzavírána znovu a opakovaně.

   Jinak by tomu bylo jedině v případě, kdyby v (původní) nájemní smlouvě bylo výslovně vyloučeno automatické obnovení nájemní smlouvy.

  • #23972 Odpovědět
   Karel
   Host

   Dobry den,

   Mam smlouvu o najmu bytu na dobu urcitou, v byte stale bydlim prvni mesic po teto dobe. Pokud bych chtel z bytu odejit, drive nez nastanou tri mesice, aby se smlouva automaticky prodlouzila, musim dodrzet trimesicni vypovedni dobu?

   Ve smlouve neni zminka o prodlouzeni dodatkem.

   Dekuji

    

  • #23973 Odpovědět
   Ladislav Laker
   Host

   Karle, Vy přece nemůžete “dát výpověď” nájemní smlouvy, která již pravomocně skončila. Nejste v postavení legálního nájemce! Takže nemůže být ani řeči o nějaké tříměsíční výpovědní době. Prostě si sbalíte věci a pronajímateli vrátíte klíče.

   Totéž platí ze strany pronajímatele: jestliže Vás v průběhu tří měsíců od uplynutí sjednané doby nájmu vyzve k vyklizení bytu, jste povinen tak učinit bez odkladu.

   K novému sjednání nájemní smlouvy dojde konkludentně (to jest jednáním, zdržením se jednání či opomenutím jednat).  Nová nájemní smlouva bude mít shodný obsah jako dosavadní smlouva (s výjimkou doby nájmu). Tato nová smlouva nabude platnost uplynutím tří měsíců ode dne kdy nájem měl skončit, s účinky zpětně k onomu dni.

   Ani potom ovšem nebudete mít právo ukončit nájem ve “tříměsíční výpovědní době”. Obecně platí, že nájem na dobu určitou lze vypovědět jen ze speciálních důvodů výslovně v zákoně vyjmenovaných. Podle § 2229 zákona č. 89/2012 Sb. platí, že nájem ujednaný na dobu určitou může každá ze stran vypovědět jen v případě, že ve smlouvě byly zároveň ujednány důvody výpovědi a výpovědní doba. Obsah Vaší původní nájemní smlouvy ovšem neznám.

  • #24011 Odpovědět
   Alex
   Host

   Děkuji za toto vysvětlení. Špatně jsem pochopil fornulaci …nejvýše ale na dobu dvou let… Chybně jsem si vyložil, že každé dva roky je nutno uzavřít nově smlouvu. Správný výklad tedy je, že pokud není sjednáno jinak, pak “automatické” prodloužení nájmu je … nejvýše na dobu dvou let.

   • #24671 Odpovědět
    Ladislav Laker
    Host

    Alex napsal: “… pokud není sjednáno jinak, pak “automatické” prodloužení nájmu je … nejvýše na dobu dvou let”.

    Nikoliv, Alexi. Píšete to špatně.

    Nejde o žádné prodloužení nájemní smlouvy. Ta přece skončila – byla přece sjednána na dobu určitou. To co nazýváte “prodloužením” je ve skutečnosti zcela NOVÁ nájemní smlouva, sjednaná za stejných podmínek na dobu která je shodná s původní smlouvou, avšak maximálně na dobu dvou let.

     

  • #24434 Odpovědět
   Adam
   Host

   Dobrý den,

   15.8.2020 mi končila nájemní smlouva, 9.11.2020 jsem poslal oznámení o ukončení nájmu a že si nepřeji smlouvu prodlužovat. Musím dodržet výpovědní lhůtu nebo mohu odejít ihned?

   Děkuji

   Adam

  • #25207 Odpovědět
   Denisa
   Host

   Dobrý den,

   když je ve smlouvě uvedeno, že pokud nebude mít nájemce či pronajímatel zájem o automatické prodloužení smlouvy, musí být učiněn projev vůle do 35 dní před skončením nájemního vztahu, nemůže to být považováno jako ustanovení zkracující práva nájemce oproti občanskému zákoníku? Moc díky!

   • #25229 Odpovědět
    Ladislav Laker
    Host

    Nehodnotil bych to jako ustanovení zkracující nájemcova práva. Z porušení “povinnosti” uvedené v nájemní smlouvě totiž neplynou žádné sankce, ani právní následky – ani pro nájemce, ani pro pronajímatele.

    Spíše bych to bral jako připomenutí, že nájemce a pronajímatel by se měli spolu domluvit v dostatečném předstihu ohledně toho, zda nájemce chce i nadále obývat byt a zda pronajímatel bude ochoten nájemci tento byt opět poskytnout.

    Nájemce má zákonnou povinnost vyklidit byt v den určený v nájemní smlouvě. Jestliže to neučiní, může po něm pronajímatel vymáhat náhradu škody. To platí bez ohledu na to zda nájemce učinil či neučinil “projev vůle do 35 dní před skončením nájemního vztahu”.

  • #25265 Odpovědět
   Vanda
   Host

   Dobrý den,

   jelikož náš nájemník (bydlící na faře) má smlouvu na určito tedy do 31.12.2020 a domluvili jsme se , že mu ji prodloužíme o měsíc,aby mohl navazovat na nové bydlení. Chci se zeptat zda jde udělat jen dohoda, nebo celá smlouva, tak aby neměl nárok na případnou výpovědní lhůtu.On totiž rychle mění své rozhodnutí a rázem by se mohlo stát , že by chtěl zůstat.

   (Nevím si rady, neboť tut agendu bytů ,jsem převzala po pánovi co je již v důchodu a zatím nic moc o tom nevím.)

   Děkuji za odpověď.

   • #25279 Odpovědět
    Ladislav Laker
    Host

    Vando,

    podle § 2285 občanského zákoníku plstí, že pokračuje-li nájemce v užívání bytu po dobu alespoň tří měsíců po dni, kdy měl nájem bytu skončit, a pronajímatel nevyzve v této době nájemce, aby byt opustil, platí, že je nájem znovu ujednán na tutéž dobu, na jakou byl ujednán dříve, nejvýše ale na dobu dvou let; to neplatí, ujednají-li si strany něco jiného. Výzva vyžaduje písemnou formu.

    Z uvedeného plyne, že pronajímatel by měl nájemce prokazatelně vyzvat k opuštění bytu, jestliže nájemce byt i nadále užívá po ukončení nájemní smlouvy. Druhá možnost je sjednat s nájemcem novou smlouvu, například na dobu pouze 61 dnů.

  • #25287 Odpovědět
   Lui
   Host

   Zdravím Vás

   Má nějaký význam poslat ,,výzvu k opuštění bytu,, ještě před vypršením smlouvy na dobu určitou? Myslím jako upozornění na končící právo užívání. Smlouva za měsíc končí a nechci aby tam nájemník zůstal. Mám přitom obavy, že odchod nebude bezproblémový. Dala by se tedy ,,výzva…,, (viz. příloha) po drobných časových úpravách použít v předstihu? Má to stejný význam, jako zaslání po skončení v rámci těch tří následujících měsíců?

   • #25289 Odpovědět
    Ladislav Laker
    Host

    Můžete samozřejmě zasílat nájemci libovolné texty, ať před skončením nájmu, nebo po skončení nájmu. Výzva zaslaná před skončením nájmu však nemá žádný právní účinek. Může fungovat pouze jako upozornění nájemci, že jste na něj nezapomněl.

    Podle § 2285 zákona č. 89/2012 Sb. platí, že pokračuje-li nájemce v užívání bytu po dobu alespoň tří měsíců po dni, kdy měl nájem bytu skončit, a pronajímatel nevyzve v této době nájemce, aby byt opustil, platí, že je nájem znovu ujednán na tutéž dobu, na jakou byl ujednán dříve, nejvýše ale na dobu dvou let.

    Z uvedeného plyne, že tříměsíční lhůta k zaslání výzvy počíná běžet dnem, který následuje po dni kdy měl nájem skončit. K výzvě zaslané před skončením nájmu se nepřihlíží a taková výzva nemá účinky popsané v § 2285.

  • #26394 Odpovědět
   Ondřej
   Host

   Dobrý den,

   Dne 13.3 nám skončila nájemní smlouva a my jsme se až pár týdnů poté rozhodli že změníme bydliště. Do nového bytu se stěhujeme 1.6, avšak paní majitelka nám stanovila výpovědní lhůtu do 12.6. Znamenalo by to tedy, že zaplatíme 12 dní v bytě, kde  už 12 dní nebudeme bydlet. Na to jsme reagovali tím že, v tuto chvíli nemáme platnou nájemní smlouvu a zda bychom se mohli nějak domluvit a paní majitelka nám odvětila, že se smlouva automaticky prodlužuje. Ted se ale dočítám, že je tomu tak až po 3 měsících.

   Kdo je v tuto chvíli v právu? Je v tuto v tuto chvíli naše smlouva prodloužena?

    

   Děkuji.

  • #26395 Odpovědět
   Ladislav Laker
   Host

   Ondřeji, ptáte se opakovaně na totéž co už bylo vícekrát vysvětleno jak v této diskusi, tak i například v diskusi “Prodloužení nájmu na dobu určitou o jeden měsíc” (poslední příspěvek ze dne 15/04/2021 v 10:13).

   Majitelka bytu vám nemůže určit žádnou výpovědní lhůtu, protože užíváte byt bez právního důvodu (bez nájemní smlouvy). Mohla vám jedině dát výzvu k vyklizení neoprávněně užívaného bytu, a ve výzvě mohla uvést termín do kdy nejpozději máte byt vyklidit a předat. Mohla Vám tedy určit přesně den a hodinu kdy dojde k předání neoprávněně užívaného bytu. Ovšem to si musíte přečíst co Vám majitelka napsala; my to opravdu netušíme.

   Podotýkám že je bezvýznamné že v bytě už nebudete bydlet. Rozhodující je pouze den kdy předáte byt zpět jeho vlastníkovi. Sám jste se dostal do pozice vetřelce a snažíte se z toho pro sebe získat výhodu, na kterou nemáte nárok.

  • #27070 Odpovědět
   Kristýna
   Host

   Dobrý den,

   bydlím v bytě, kde dostávám vždy smlouvu na dobu určitou a to 1 rok. Nyní mám smlouvu, které skončila platnost k 30.4.2021. Nájem dál platím podle smlouvy. Předpokládala jsem, že se mi tím nájemní smlouva automaticky prodlužuje opět na 1 rok.

   Nicméně teď za mnou přišla majitelka bytu s tím, že se rozhodla byt prodat a to formou aukce. Doposud mě o vyklizení bytu na základě skončení platnosti smlouvy nepožádala.

   Celou věc mi podala tak, že byt se prodá, ale neví kdy. Podle realitní makléřky do 3 měsíců, ale myslí si, že to tak rychlé nebude. Teď jsou dvě možnosti: buďto byt koupí někdo, kdo ho bude chtít pronajímat a já se s ním domluvím, nebo někdo pro seba a já se budu muset vystěhovat.

    

   Ve smlouvě se v bodě 8.2. píše: Nájemní vztah založený touto smlouvou skončí uplynutím doby, na kterou je sjednán.

   Znamená to, že smlouva je neplatná a automatické prodložení se na ní nevztahuje?

   Děkiji za odpověď Růžičková

    

   • #27072 Odpovědět
    Ladislav Laker
    Host

    Nevím kde se stále berou ty nesmysly že “se smlouva prodlužuje”. To není pravda. Byla sjednána nová smlouva, v tomto případě se stejnými podmínkami a na stejnou dobu jako smlouva která skončila dne 30. 4. 2021.

    Nerozumím proč se zabýváte otázkou zda dojde k prodeji bytu a kdy. To Vás jako nájemce nezajímá (pokud nechcete ten byt koupit Vy sama). Nabyvatel bytu vstupuje do práv a povinností pronajímatele. Současná nájemní smlouva bude závazná i pro něj. Dnes je předčasné spekulovat o tom zda se pokusí dát Vám výpověď z nájmu sjednaného na dobu určitou.

    Věta ve smlouvě v bodě 8.2 je nadbytečná, nesrozumitelná a nesprávná. Smlouva neskončila. Žádný “nájemní vztah” neexistuje, tedy ani nemohl skončit.  Skončil pouze nájem bytu podle nájemní smlouvy! Práva a povinnosti založené původní nájemní smlouvou samozřejmě trvají i nadále až do jejich splnění – například povinnost nájemce uhradit dlužné nájemné, uhradit případné škody na vybavení bytu, povinnost uhradit doplatek plynoucí z vyúčtování služeb. Trvá i povinnost pronajímatele vypořádat složenou jistotu, povinnost doručit nájemci vyúčtování služeb spojených s užíváním bytu a povinnost vypořádat (vyplatit) přeplatky plynoucí z vyúčtování služeb.

    • #27073 Odpovědět
     Kristýna
     Host

     Děkuji za odpověď.

     Nezabývám se otázkou jak a kdy bude byt prodám. Jen jsem popisovala informace, které mi majitelka dala. Jelikož jsem z jejího postoje pochopila, že byt prodává bez nájemní smlouvy a považuje ji za neplatnou.

     Pokud mě tedy do konce tohoto měsíce nevyzve k opuštění bytu (a ani já ho neopustím). Je mezi námi nová nájemní smlouva na dobu určitou do 30.4..2022, která by eventuelně přešla na nového majitele?

    • #27074 Odpovědět
     Ladislav Laker
     Host

     Kristýno, po skončení nájmu bytu má pronajímatel 3 měsíce na to, aby Vás vyzval k opuštění bytu. Pokud to v této lhůtě udělá prokazatelným způsobem (písemně), pak to znamená, že nájem skončil 30. 4. 2021, a Vy užíváte byt bez nájemní smlouvy neoprávněněně. Vlastník bytu nebude vůči Vám nijak smluvně vázán a může s Vámi nadále jednat jako s vetřelcem, který neoprávněně okupuje cizí byt.

     Pokud pronajímatel zmešká tříměsíční lhůtu, jejím uplynutím se mezi stranami automaticky sjedná nová smlouva na 1 rok (s účinností zpětně ode dne 1. 5. 2021 do 30. 4. 2022). Touto smlouvou bude vázán jak nynější vlastník, tak i  i budoucí nabyvatel bytu.

     Občanský zákoník umožňuje vyloučit toto zákonné (automatické) opakované sjednání nájmu, a to ujednáním nájemce a pronajímatele. Každé ujednání musí být jednoznačné, srozumitelné a určité (zvlášť když jde o odchylku od zákonné úpravy, a navíc v neprospěch slabší strany = nájemce). Zkrátka já ve vaší nájemní smlouvě nenalézám žádný zákaz opětovného ujednání nájmu postupem podle § 2285.

    • #27075 Odpovědět
     Kristýna
     Host

     Děkuji moc za odpověď. Toto přesně jsem potřebovala potvrdit.

  • #27136 Odpovědět
   Michael
   Host

   Dobrý den, rád bych se zeptal, zda-li má nájemce stejné právo dle §2285, jako pronajímatel a může písemně oznámit opuštění bytu. Jde o to, že přítelkyně měla dodatek k nájemní smlouvě na dobu určitou do 30.4. 2021, ale další dodatek nebyl podepsán. Už delší dobu se přes veškerou snahu nemůžeme s majitelkou bytu spojit. Přítelkyně by se ráda odstěhovala, ale nevíme, zda-li má poslat výpověď nájemní smlouvy, která vlastně nebyla prodloužena, nebo zda-li stačí poslat oznámení o opuštění bytu v tříměsíční lhůtě po skončení původní smlouvy.

  • #27137 Odpovědět
   Ladislav Laker
   Host

   Michaeli, ptáte se zda bývalý nájemce může písemně oznámit opuštění bytu. To samozřejmě může; otázka ovšem je zda to má právní následky které si asi představujete Vy. Pouhé svévolné opuštění bytu nájemcem/bývalým nájemcem nemění naprosto nic na právním stavu. A je úplně jedno zda to pronajímateli oznámíte nebo neoznámíte.

   Podle § 2295 platí, že pronajímatel má právo na náhradu ve výši ujednaného nájemného, neodevzdá-li nájemce byt pronajímateli v den skončení nájmu až do dne, kdy nájemce pronajímateli byt skutečně odevzdá.  Z uvedeného plyne, že Vaše přítelkyně nyní obývá byt bez právního důvodu a je povinna platit náhradu za dobu od 1.5.2021 , až do dne kdy řádně odevzdá byt pronajímateli.

   Odevzdání bytu však nezahrnuje pouze písemné oznámení! Podle § 2292 platí, že byt je odevzdán, obdrží-li pronajímatel klíče a jinak mu nic nebrání v přístupu do bytu a v jeho užívání. Vaše přítelkyně tedy musí prokazatelně odevzdat byt, to jest vyklidit své věci a předat pronajímateli klíče. To může udělat zároveň s písemným oznámením o opuštění bytu.

   Pro úplnost dodávám, že výše náhrady v měsíci odevzdání bytu se vypočítá z výše nájemného jako alikvotní částka podle počtu dnů od počátku měsíce do dne odevzdání bytu.

  • #27149 Odpovědět
   Tomas
   Host

   Dobry den. Stala sa nam taka vec ze mali sme zmluvu na 3 roky a ted 1. Augusta zmluva konci.. Majitel nam oznamil 10 dni pred koncom zmluvy ze sa bude zvysovat najemne za byt a zaroven chce od nas 10 tisic administrativny poplatok. Pokus nesuhlasime s tymito podmienkami je mozne aby nas ku koncu zmluvy vystahoval? Je v sulade zo zakonom ze nam to takto oznamil na poslednu chvilu? Pretoze aktualne nebudeme mat moc cas si najst nove bydleni. Alebo mozme nadalej pobyvat na byte po nejaku dobu zo zakona, aby sme mali cas si najst nove bydleni? Diky za rady.

   • #27160 Odpovědět
    Ladislav Laker
    Host

    Tomasi, ptáte se zda je možné aby vás pronajímatel vystěhoval. Samozřejmě je to možné, ale při rychlosti českých soudů to celé bude trvat rok, dva nebo tři. Možná použije nějakou jinou svépomocnou metodu, těžko říci.

    Jisto je, že po skončení nájmu budete okupovat byt neoprávněně.

    Po celou dobu neoprávněného užívání bytu má pronajímatel právo na úhradu částky, která odpovídá dříve sjednanému nájemnému. Při soudním řešení budete také hradit další částky, které soud přisoudí žalobci, který bude ve sporu o vyklizení úspěšný.

    Nevím, jestli je to nějaký sport, že nájemce na dobu určitou ignoruje svůj smluvní závazek a odmítá byt vyklidit; a dokonce argumentuje tím, že si teď nestačí najít nové bydlení. Na hledání nového bydlení jste měl čas celý rok. Nezkoušejte na nás tyto dětinské výmluvy.

    A vyloženě drzost od Vás je poukazovat na to že pronajímatel vám cosi oznámil “na poslednu chvilu”. Nebyl povinen vám oznámit vůbec nic. Věděl jste celý rok ve který den Vaše nájemní smlouva končí. Dospělý člověk se umí podle toho zařídit.

    • #27161 Odpovědět
     Tomas
     Host

     Dobry den, situacia sa ma tak ze aktualne je byt napsany na osobu ktora tu uz nepobyva a zmluva ted ma koncit a s majitelem sme boli dohodnuti ze tu zmluvu budeme prepisovat na mna.. Cize nedalo by sa povedat ze som “zabudol” ze zmluva konci nebo take neco.. Obe strany boli v tom ze budeme pokracovat, s tym ze sa akurat zmluva ted napise na mna. Na druhej strane majitel zmenil podmienky zmluvy (zvyseni najmu, admin. poplatek 10k) a tieto zmeny mohol oznamit skor ako 10 dni pred koncom zmluvy, pokud vedel ze budeme pokracovat. Navyse v zmluve je napisane ze konci 1.8.2021 a pokud majitel neposle doporuceny list najomcovi ze chce tuhle zmluvu ukoncit tak zmluva bude automaticky predlzena o rok.. Majitel nic poslal.. takze implicitne to beriem tak ze zmluva pokracuje. Vidim v tom viac prestrelov majitele nez mne ako najomcu. Navyse nepride mi uplne fer takto oznamovat podmienky na poslednu chvilu a tym “donutit” najomce to prijat.

    • #27162 Odpovědět
     Ladislav Laker
     Host

     Tomas, co píšete o právním stavu – to neodpovídá skutečnosti podle právních předpisů.

     Smlouva na dobu určitou se na nikoho nepřepisuje! Nájem skončí v den uvedený ve smlouvě, ale smlouva samozřejmě zůstává i nadále platná a účinná mezi smluvními stranami: podle této smlouvy dojde v budoucnu k vypořádání přeplatků a nedoplatků ze služeb spojených s užíváním bytu, a dojde také k vypořádání složené jistoty (tzv. kauce), případně si pronajímatel započte náhradu škody, kterou nájemce způsobil na vybavení bytu.

     Mohl jste jedině doufat, že pronajímatel s Vámi sjedná NOVOU smlouvu. O to bylo třeba zajímat se v předstihu.  Pronajímatel Vám nejspíše nikdy neslíbil, že by snad nová smlouva měla mít stejný obsah jako nějaká jiná smlouva s jinou osobou. To jste si jen myslel Vy sám, ovšem důvod k Vaší optimistické představě jste asi neměl žádný.

     Jestliže po Vás pronajímatel skutečně požaduje “administrativní poplatek 10k”, pak by se (podle okolností) mohlo jednat o trestný čin útisku podle § 177 trestního zákoníku. Bez podrobností ovšem nemohu věc posoudit. Jisté je, že nájemce je povinen hradit pouze nájemné a náklady na poskytování služeb spojených s užíváním bytu. Dále je povinen složit jistotu, pokud je to sjednáno v nájemní smlouvě. Není však povinen hradit jakousi neurčitou platbu označovanou jako “administrativní poplatek”.  Takový požadavek je buď nemravný, nebo jde o trestný čin ve stadiu pokusu.

     Není pravda, že  “zmluva bude automaticky predlzena o rok”.  To je nepravda, kterou jsem zde už asi pětkrát vyvracel.

     • Za prvé: smlouva byla sjednána na jiného nájemce, který už byt opustil. Žádné prodloužení nepřichází v úvahu. Vy jste přece osoba odlišná od dřívějšího nájemce a jeho práva a povinnosti nepřešly na Vás.
     • Za druhé: i kdyby nynější nájemní smlouva byla sjednána Vámi, neexistuje nic takového  jako “automatické prodloužení”. Je vhodné nevymýšlet něco, co zákon nezná.
  • #27150 Odpovědět
   Mikuláš
   Host

   Dobry den. Kdy by mel byt spravne uzavren dodatek o prodlouzeni smlouvy na dalsi rok? Pokud to chapu spravne, tak bych jako najemce o nej mel pozadat uz treba tri mesice pred vyrocim smlouvy, protoze pokud bych ho chtel uzavrit az rok po uzavreni smlouvy, tak v pripade, ze mi majitel rekne, ze nechce, se musim HNED sbalit a odejit. (Pokud budu chtit mit klid a pripadne tri mesice na nalezeni jineho bytu..)

    

   • #27159 Odpovědět
    Ladislav Laker
    Host

    Mikuláši, ptáte se na to co zde bylo vysvětleno už asi pětkrát: Pokud chcete s pronajímatelem sjednat nějaký dodatek k Vaší nájemní smlouvě, neexistuje k tomu žádnýzákonný termín. Samozřejmě není možné sjednávat nějaký “dodatek” jestliže nájem už skončil. V tom případě se může sjednat jedině nová nájemní smlouva.

     

     

  • #27163 Odpovědět
   25Malý
   Host

   Dobrá rada zdarma:

   Již od okamžiku podpisu nové nájemní smlouvy začněte hledat nové bydlení, vyvarujete se tak překvapení, že až tato smlouva skončí, nemáte kam jít.

   K tomu ale musíte mít aspoň minimální smysl pro odpovědnost. Bez něho nikdy žádnou smlouvu radši nepodepisujte!

   • #27169 Odpovědět
    MilanMkujbcmku03375
    Host

    To není dobrá rada zdarma, tato rada je přímo k nezaplacení !!!

  • #27275 Odpovědět
   Marek
   Host

   Dobrý den,

   pronajímáme byt. Nájemnice měla smlouvu od 01.03.2020 na dobu urcitou do 01.09.2021. Vše probíhalo v pořádku tak jsme nechali smlouvu automaticky prodloužit. Tedy dle mého uvážení by měla smlouva trvat o dobu nájmu tedy od 01.09.2020 zase o 6 měsíců do 01.03.2021. Následně taktéž bylo vše v pořádku a opětovně jsme automaticky nechali prodloužit smlouvu tedy zase o 6 měsíců tedy do 01.09.2021. Jenže se stalo to, že nájemnice nezaplatila nájem (vždy k 25. dni v měsíci) za 7 měsíc, teda do 25.07.2021 z důvodu, že údajně nemá nemocenskou. Nyní je 12.08.2021 a nájemnice již 5 dní nebere telefon nereaguje na volání nic. Proto jsem se rozhodl ji zaslat Výzvu k uhrazení nájmu. Jelikož již se bojím, že budou další problémy, blíží se 25. dne zase další splátka tedy 2. nezaplacený nájem a myslím si osobně, že jej nezaplatí, tak jsem jí zaslal výzvu, že 01.09.2021 ji tedy končí nájemní smlouva a z mého pohledu již další prodloužení smlouvy nebude. Tudíž tímto ji vypovídám nájemní smlouvu.

   Je tento postup správný ? Musí mít nějakou lhůtu na vystěhování ? Kdy můžu do bytu, popřípadě kdy můžu podat na soud žádost o vystěhování, když už tedy jí skončí smlouva ? Děkuji za případné rady.

   Marek

   • #27289 Odpovědět
    Ladislav Laker
    Host

    Marku, zřejmě jste chtěl napsat, že původní smlouva byla na dobu od 01.03.2020 do 01.09.2020.

    Nepravdivé je ovšem Vaše tvrzení  <i>”… tak jsme nechali smlouvu automaticky prodloužit”</i>. Neexistuje nic takového jako automatické prodloužení smlouvy na dobu určitou. Stará smlouva zanikla a sjednala se smlouva nová, a to za stejných podmínek a na stejnou dobu nájmu jako u smlouvy původní. Už se zde o tom psalo asi pětkrát, i s citací ze zákona.

    Doba nájmu je zcela jiná než píšete. Doba nájmu byla v původní smlouvě určena podle dnů (doba nájmu 184 dnů). Nová nájemní smlouva byla tedy sjednána opět na dobu nájmu 184 dnů, od 1.9.2020 do 4.3.2021. Další nová smlouva je sjednána na nájem ode dne 4.3.2021 do 4.9.2021 (184 dnů).

    Výzva kterou jste zaslal je neplatná, protože nájem na dobu určitou končí až dne 4.9.2021. Teprve v tento den je nájemnice povinna odevzdat Vám klíče od bytu. Není povinna zachovat se podle Vaší protiprávní výzvy. Pokud byste na ni naléhal, půjde o trestný čin podle § 208 trestního zákoníku “Neoprávněný zásah do práva k domu, bytu nebo k nebytovému prostoru”.

    Nerozumný je i Váš plán že nájemnici “vypovídáte nájemní smlouvu”. Nájem na bytu dobu určitou končí automaticky ve stanovený den.  Je možno nájem předčasně vypovědět, ovšem jen z důvodů vyjmenovaných v zákoně.  (Pro Váš případ půjde o důvod že nájemce hrubě porušil svou povinnost vyplývající z nájmu.) Jestliže dáte nájemci výpověď z tohoto důvodu, uvědomte si, že zákonná výpovědní doba je tříměsíční, a počítá se od počátku měsíce následujícího po doručení výpovědi. Opravdu chcete, aby nájemnice užívala byt ještě další tři měsíce?

  • #27534 Odpovědět
   Jakub Sigmund
   Host

   Dobrý den. Rád bych se zeptal zda plati 2285 i v pripade kdy je ve smlouve uvedeno nasledujici:

   3) K prodloužení nájemní doby může dojít jen písemným dodatkem k této smlouvě. Pronajímatel a nájemce se dohodli, že pokud bude nájemce dodržovat veškeré povinnosti, které pro něj vyplývají z právních předpisů, bude plnit ujednání obsažená v nájemní smlouvě a pravidla pro užívání bytu dle domovního řádu a bude mít zájem užívat pronajatý byt i po uplynutí sjednané určité nájemní doby dle čl. III. odst. 1. této nájemní smlouvy, mohou účastníci sjednanou nájemní dobu písemným dodatkem k této smlouvě prodloužit, a to i opakovaně, případně uzavřít novou nájemní smlouvu.

   Děkuji za odpověď, Jakub

    

   • #27550 Odpovědět
    Ladislav Laker
    Host

    Jakube, po sedmé vysvětluji: K novému sjednání nájmu na dobu určitou  dochází konkludentně takto:

    • nájemce užívá byt po dobu tří měsíců po skončení nájmu, a zároveň
    • pronajímatel nevyzve v této době nájemce prokazatelně, aby byt opustil.

    Jestliže jsou splněny obě podmínky podle § 2285, pak nájem je znovu sjednán na stejnou dobu, avšak nejdéle na dva roky.

    Vaše smlouva nevylučuje automatické sjednání nájmu tímto způsobem. Ve vaší smlouvě se řeší dvě možnosti:

    1. Prodloužení nájmu dodatkem k (platné) nájemní smlouvě. Taková změna smlouvy je možná kdykoliv během trvání nájmu, a musí být písemná (stejně jako původní nájemní smlouva).
    2. Sjednání nové nájemní smlouvy: to může nastat buď výslovnúm projevem vůle (podpisem nové smlouvy pronajímatelem i nájemcem), nebo k tomu dojde konkludentně při splnění podmínek podle § 2285. Obě možnosti jsou rovnocenné.
  • #28632 Odpovědět
   michalskalymichalskaly
   Účastník

   Dobrý den, bydlím v obecním bytě přes 15 let. Může město stále dokola prodlužovat nájem po 3. letých periodách? Neměl bych dostat již smlouvu na dobu neurčitou? Děkuji. Michal Skalský

  • #28637 Odpovědět
   Ladislav Laker
   Host

   Michale, máte právo “dostat” jen takovou smlouvu, kterou si s pronajímatelem sjednáte. Pronajímatel má právo nabízet Vám tříletou smlouvu opakoaně třebas po dobu 70 let. Vy máte právo na takovou nabídku nepřistoupit, vyklidíte byt a odevzdáte klíče. Vyřešeno.

  • #28708 Odpovědět
   alinaluice71alinaluice71
   Účastník

   <p><span style=”vertical-align: inherit;”><span style=”vertical-align: inherit;”>Can someone hack your cash app with your name quickly? </span></span></p><p><span style=”vertical-align: inherit;”><span style=”vertical-align: inherit;”>Cash app users have the query about </span></span>[Externí odkaz] pro zobrazení se prosím přihlašte<span style=”vertical-align: inherit;”><span style=”vertical-align: inherit;”> . </span><span style=”vertical-align: inherit;”>The increasing ratio of the online scam has made them highly started and they keep on looking for the tactics that may allow them to keep their cash app accounts safe. </span><span style=”vertical-align: inherit;”>However, they can feel free to have a conversation with the cash app support team as well. </span><span style=”vertical-align: inherit;”>They are experts at offering guidance and solution. </span><span style=”vertical-align: inherit;”></p></span></span></p>

   • Odpověď byla upravena před 2 roky a 3 měsíci uživatelem alinaluice71alinaluice71.
   • Odpověď byla upravena před 2 roky a 3 měsíci uživatelem alinaluice71alinaluice71.
   • Odpověď byla upravena před 2 roky a 3 měsíci uživatelem alinaluice71alinaluice71.
   • Odpověď byla upravena před 2 roky a 3 měsíci uživatelem alinaluice71alinaluice71.
  • #28823 Odpovědět
   Lucie
   Host

   Dobrý den.

   Mám smlouvu na dobu určitou, která mi byla dodatkem prodloužena na půl roku. Tato smlouva končí k poslednímu červnu. Ve smlouvě i dodatku je, že dle zákona mi může být automaticky prodloužena, ovšem pouze písemně s oboustranným podpisem (což je v pořádku a tak se i stalo) . Dále ve smlouvě (té původní) stojí, že mám tří měsíční výpovědní lhůtu. Nyní mám možnost jiného bydlení, kterého bych ráda využila. Jsem povinna dodržet výpovědní lhůtu třech měsíců a nebo stačí majiteli oznámit, že prodloužení smlouvy (novou smlouvu) nechci a ke skončení se odstěhovat a předat byt, tak aby nájem opravdu skončil ke dni napsaném ve smlouvě (tedy bez ohledu, jestli do te doby jsou tři měsíce či tři dny)?

   Děkuji za odpověď

  • #28835 Odpovědět
   Ladislav Laker
   Host

   Lucie, podle Vašeho popisu nájem může skončit třemi způsoby:

   1.  uplynutím sjednané doby nájmu podle nájemní smlouvy,
   2.  výpovědí ze strany nájemce s tříměsíční výpovědní dobou,
   3.  výpovědí ze strany pronajímatele při závažném porušení povinnosti nájemce.

   Nájem skončí podle podle bodu č. 1 v souladu s nájemní smlouvou, tedy na konci června. Nemusíte majiteli nic oznamovat (ale samozřejmě můžete). Pohlídejte si ovšem, abyste při skončení nájmu prokazatelně odevzdala klíče od vyklizeného bytu.

    

  • #28881 Odpovědět
   Jaroszláv Barna
   Host

   Dobrý den. Najemnu smluvu měl jsem na dobu určitou 2017-2019, ve smluvě zaznaměnano že po skončení prodloži se na 2 roky když žadna strana neda vipověď. Bydlím už 5rok a všehno rešíme ustně, a je to pro nás v pohodě. Dotaz zní   je najemna smluva ješte zákonna na finančni uřad, do cizinecki policie….?

  • #28882 Odpovědět
   Ladislav Laker
   Host

   Pane Barno, Váš nájem neskončil, jestliže jste po skončení nájmu neuvolnil byt a pronajímatel Vás nevyzval k opuštění bytu. Nájemní smlouva tím byla ze zákona obnovena v roce 2019, se stejným obsahem jako smlouva z roku 2017.

   Smlouva je opět na dobu určitou jako u původní smlouvy, avšak maximálně na 2 roky. Tato doba se počítá ode dne následujícího po dni kdy měl nájem původně skončit.

   Pokud potřebujete prokázat nájemní bydlení, budete úřadu předkládat původní nájemní smlouvu a k tomu doložíte, že bez přestávky platíte pronajímateli sjednané nájemné.

  • #28910 Odpovědět
   Zita
   Host

   <p>Dobrý den, </p><p>jsem ve stejné situaci jako p. Lucie <span style=”color: #707070; font-family: -apple-system, system-ui, BlinkMacSystemFont, ‘Segoe UI’, Helvetica, Arial, sans-serif, ‘Apple Color Emoji’, ‘Segoe UI Emoji’, ‘Segoe UI Symbol’; font-size: 17px; background-color: #f4f4f4; text-decoration-line: underline;”>#28823</span></p><p>(<span style=”color: #777777; font-family: -apple-system, system-ui, BlinkMacSystemFont, ‘Segoe UI’, Helvetica, Arial, sans-serif, ‘Apple Color Emoji’, ‘Segoe UI Emoji’, ‘Segoe UI Symbol’; font-size: 17px;”>Mám smlouvu na dobu určitou, která mi byla dodatkem prodloužena na půl roku. Tato smlouva končí k poslednímu červnu. Ve smlouvě i dodatku je, že dle zákona mi může být automaticky prodloužena, ovšem pouze písemně s oboustranným podpisem (což je v pořádku a tak se i stalo) . Dále ve smlouvě (té původní) stojí, že mám tří měsíční výpovědní lhůtu. Nyní mám možnost jiného bydlení, kterého bych ráda využila. Jsem povinna dodržet výpovědní lhůtu třech měsíců a nebo stačí majiteli oznámit, že prodloužení smlouvy (novou smlouvu) nechci a ke skončení se odstěhovat a předat byt, tak aby nájem opravdu skončil ke dni napsaném ve smlouvě (tedy bez ohledu, jestli do te doby jsou tři měsíce či tři dny)?</span></p><p>s tím rozdílem, že mi smlouva na byt skončila k 30.04.2022 a nebyla prodloužena žádným dalším dodatkem. V bytě stále bydlím, ale chtěla bych skončit k 31.05.2022. Jsem povinna oznámit tuto skutečnost pronajímateli písemně a dodržet nějakou výpovědní dobu nebo stačí oznámit konec ubytování, vystěhovat se k 31.05.2022.</p><p>Děkuji za odpověď.</p>

  • #28911 Odpovědět
   Ladislav Laker
   Host

   Zito, pletete si nájem bytu s nájemní smlouvou. To jsou dvě různé věci.  Nájemní smlouva samozřejmě neskončila, protože obě smluvní strany jsou touto smlouvou i nadále vázány. Pronajímatel i nájemce budou podle této smlouvy ještě plnit (možná až do srpna 2023).

   • Bývalý nájemce má povinnost vyklidit byt, odevzdat klíče, zaplatit případné nedoplatky z vyúčtování služeb, zaplatit případné škody které způsobil na stavebních částech bytu nebo na jeho vybavení. To vše jsou vymahatelné povinnosti z nájemní smlouvy.
   • Pronajímatel má stále povinnost vyúčtovat Vám služby spojené s užíváním bytu za rok 2022, vypořádat náklady na služby a zálohy za roky 2021 a 2022, vrátí Vám složenou peněžní jistotu nebo její zůstatek.  To vše jsou vymahatelné povinnosti z nájemní smlouvy.

   Jestliže Váš nájem na dobu určitou skončil dnem 30.4.2022, pak ode dne 1.5.2022 užíváte byt bez právního důvodu. Neexistuje žádná “výpovědní doba”, protože nájem už skončil uplynutím doby. Není tedy co “vypovědět”. A samotnou nájemní smlouvu jednostranně vypovědět nemůžete, jak jsem už vysvětlil.

   Je třeba oznámit pronajímateli, že opouštíte byt dne 31.5.2022, a dohodnout okamžik předání klíčů. Pronajímatel bude samozřejmě mít právo strhnout Vám z jistoty částku odpovídající nájemnému za jeden měsíc, kdy jste okupovala byt neoprávněně.  A  jistě bude požadovat i úhradu za služby spojené s užíváním bytu za období leden až květen 2022.

   Upozorňuji, že nestačí “vystěhovat se”. Jste podle zákona povinna nejen vyklidit byt, ale i  odevzdat klíče. Pokud byste se pouze “vystěhovala” a zmizela bez vědomí bývalého pronajímatele, pak to znamená že byt i nadále užíváte. Pouhým vystěhováním se na tom nic nemění.

  • #29036 Odpovědět
   Láďa
   Host

   Dobrý den,

   mám takový dotaz. Mám smlouvu od prosince roku 2020 na dobu 1 roku. A užívám byt do teď (14.06.2022), to znamená, že se smlouva automaticky prodloužila na 1 rok další ve stejném znění. Teď přichází majitel s tím, že by mi upravil nájem a výše platby za služby bytu. Můžu to nějak odmítnout s tím, že je smlouva nadále platná  anebo je daný nějaký časový limit od kdy mi to může zvýšit (třeba dva měsíce dát vědět dopředu a pod. ) ?A popřípadě o kolik je ze zákona možno podražit nájem či služby?

    

   A ještě jeden dotaz. V tomto bytě jsem už 5 rokem a letos při podezřelém nízkém vracení peněz za zálohy služeb bytu, jsem zjistil, že vyúčtování nesedí ( dávám na tyto služby 4 tisíce měsíčně, což znamená 48 tisíc ročně a ve vyúčtování je pouze vidět částka zálohy 26 tisíc) . Jaké mám práva o navrácení přeplatků respektive ve smlouvě mám danou částku 4 tisíce a majitel tuto sumu nedává na tyto účely ? A v podstatě mi nesedí 4 (roční) po sobě jdoucí vyúčtování. Mám nárok jej uplatnit i zpětně? Celková částka může hrát roli okolo 50 tisíc. Což je docela hodně .

    

   Děkuji za odpověď

   • #29038 Odpovědět
    Ladislav Laker
    Host

    Ještě se vyjádřím k druhé části Vašeho dotazu. Napsal jste: “… dávám na tyto služby 4 tisíce měsíčně, což znamená 48 tisíc ročně a ve vyúčtování je pouze vidět částka zálohy 26 tisíc”.

    Opět píšete neurčitě a neuvádíte potřebné údaje.  Takže nelze odpovědět.

    My netušíme nic o způsobu hrazení služeb. Možná některé služby hradíte zálohově s vyúčtováním po skončení zúčtovacího období – zaplacená záloha tedy je 26000 Kč. Mimo to hradíte jiné služby paušálem, a ten se nevyúčtuje; to je těch zbylých 22000 Kč.

    Možná je to nějak jinak, ale bez konkrétních podrobných údajů nemůžete dostat žádnou použitelnou odpověď.

  • #29037 Odpovědět
   Ladislav Laker
   Host

   Láďo,  této diskusi jsem SEDMKRÁT vysvětlil, že k žádnému prodloužení nájemní smlouvy nedošlo. Smlouva se ukončila a byla sjednána znovu, za stejných podmínek a opět na stejnou dobu jednoho roku.

   Pokud jde o platby za služby, nenapsal jste to nejdůležitější: zda služby spojené s užíváním bytu hradíte na základě vyúčtování služeb, nebo paušálem. Takže nelze odpovědět.

   Pokud jde o nájemné: Pronajímatel nemá právo “upravit” výši nájemného, ledaže by mu takové právo výslovně dávala nájemní smlouva. O jejím obsahu jste ale nic nenapsal. Takže nelze odpovědět.

   Pokud nájemní smlouva neupravuje zvýšení nájemného, použijí se příslušná ustanovení občanského zákoníku (§ 2249). Pronajímatel má pouze právo navrhnout Vám zvýšení nájemného. Na tento návrh nejste povinen přistoupit. “Nesdělí-li nájemce v písemné formě pronajímateli do dvou měsíců od dojití návrhu, že se zvýšením nájemného souhlasí, má pronajímatel právo navrhnout ve lhůtě dalších tří měsíců, aby výši nájemného určil soud”<span style=”color: #000000; font-family: Arial, Verdana, Tahoma, sans-serif;”><span style=”font-size: 13.3333px;”>.  </span></span>

   • #29042 Odpovědět
    Láďa
    Host

    <p style=”box-sizing: inherit; overflow-wrap: break-word; margin: 0px 0px 1.5em; padding: 0px; border: 0px; color: #777777; font-family: -apple-system, system-ui, BlinkMacSystemFont, ‘Segoe UI’, Helvetica, Arial, sans-serif, ‘Apple Color Emoji’, ‘Segoe UI Emoji’, ‘Segoe UI Symbol’; font-size: 17px;”>Dobrý den, děkuji za odpověď. Služby platím měsíčně a mám to napsáno ve smlouvě jako zálohy. Jednou ročně je vyúčtování. Takže chápu-li to dobře je to paušálně. Elektřinu mám napsanou na sebe taktéž i internet. Jedna se v těchto zálohách o režii bytu jako je voda, teplá voda, topení, plyn na sporák a pak dále jsou to společné prostory baráku a podobně.  Snad sem to napsal srozumitelně a ne jak mongol .</p>
    <p style=”box-sizing: inherit; overflow-wrap: break-word; margin: 0px 0px 1.5em; padding: 0px; border: 0px; color: #777777; font-family: -apple-system, system-ui, BlinkMacSystemFont, ‘Segoe UI’, Helvetica, Arial, sans-serif, ‘Apple Color Emoji’, ‘Segoe UI Emoji’, ‘Segoe UI Symbol’; font-size: 17px;”>Děkuji za odpověď a Hezký den</p>

  • #29040 Odpovědět
   Lucka
   Host

   Dobrý den

   Chtěla bych se informovat ohledně neobnovení nájmu na dobu určitou.

   Nájemcům (muž a žena, smlouva pouze na ženu ) končí nájem 31.7.2022 a aktuálně mi dluží již za dva nájmy + služby.  Nájem ženě nechci prodloužit , ale už teď tvrdí, že byt po 31.7.2022 neopustí.

   Prosím, jakou nejrychlejší cestou dostat nájemce z bytu ?  trestní řízení , občanskoprávní řízení, nový nájemce..

   Děkují Lucka

   • #29041 Odpovědět
    Láďa
    Host

    Dobrý den, děkuji za odpověď. Služby platím měsíčně a mám to napsáno ve smlouvě jako zálohy. Jednou ročně je vyúčtování. Takže chápu-li to dobře je to paušálně. Elektřinu mám napsanou na sebe taktéž i internet. Jedna se v těchto zálohách o režii bytu jako je voda, teplá voda, topení, plyn na sporák a pak dále jsou to společné prostory baráku a podobně.  Snad sem to napsal srozumitelně a ne jak mongol .

    Děkuji za odpověď a Hezký den

    • #29043 Odpovědět
     Ladislav Laker
     Host

     Láďo, píšete to úplně špatně. Jestliže hradíte zálohy na služby spojené s užíváním bytů, pak NEJDE o hrazení služeb paušálem.

     Všechny Vaše texty jsou neurčité a nesrozumitelné. Prosím ocitujte z Vaší nájemní smlouvy seznam služeb spojených s užíváním bytu. Dále uveďte u každé jednotlivé služby jaká byla v roce 2021 předepsaná měsíční záloha na službu.

  • #29157 Odpovědět
   Monika Klacikova
   Host

   Dobry den,

   mame zmluvu na dobu urcitu do 31.8.2022. Majitel nam k dnesněu dnu nie je schopny povedat, ci nam zmluvu predlzi alebo nie. Chcela by som sa opytat ci ma majitel povinnost nas informovat o jeho rozhodnuti, alebo nas moze natahovat az do konca doby urcitej???
   dakujem

   Klacikova

  • #29158 Odpovědět
   Ladislav Laker
   Host

   Není povinen informovat Vás o ničem. Rozumí se samo sebou, že smlouva na dobu určitou skončí v den který je v ní uvedený.

  • #29162 Odpovědět
   Silvie
   Host

   Dobrý den,

   mám dotaz, pokud je uzavřena smlouva na dobu určitou (rok), nebyla podepsaná nová smlouva a tedy užíváme byt bezesmluvně (neuplynula ještě lhůta 3 měsíců, která by nájem automaticky prodloužila), platí pro nás jako nájemníky výpovědní lhůta 3 měsíce?

   Děkuji za odpověď.

  • #29163 Odpovědět
   Ladislav Laker
   Host

   Silvie, vysvětluji to poosmé:

   Neexistuje žadné “automatické prodloužení nájmu”. Nájem bude znovu ujednán na tutéž dobu, na jakou byl ujednán dříve, nejvýše ale na dobu dvou let; k ujednání dojde se zpětnou účinností ode dne následujícího po dni kdy nájem měl skončit.

   Nejste nájemník !!!!!!! Nájem skončil. Užíváte byt neoprávněně. Nemáte práva nájemce bytu.

   Proto v tomto okamžiku neexistuje žádná “tříměsíční výpovědní lhůta”. Ta by chránila pouze nájemce, který řádně užívá byt na základě platné a účinné nájemní smlouvy. Takovou osobou ovšem nejste. Stanete se řádným nájemcem teprve marným uplynutím tří měsíců ode dne kdy nájem měl skončit. Teprve pak budete opět v postavení nájemce a budete mít všechna práva nájemce podle zákona a podle původní nájemní smlouvy.

  • #29300 Odpovědět
   Věra
   Host

   Pronajímám byt na dobu určitou. Nájemkyně \důchodkyně\hraje na city a vydírá, že neberu ohledy na její zdravotní stav a chci jí neprodloužit – neuzavřít novou smlouvu. Končí 30.6.2023. Vyhrožuje soudem. Jak se jí zákonně zbavit? Má  ona u soudu šanci?

   • #29462 Odpovědět
    Ladislav Laker
    Host

    Do 30.06.2023 je spousta času. Klidně jí posílejte upozornění do vlastních rukou, třebas každý měsíc, že její nájem skončí uplynutím doby a nebude obnoven.

    Vícekrát jsem radil: Je třeba na toto myslet už při sjednání najemní smlouvy.

    • Za prvé: stanovit ukončení nájmu přesně na datum, hodinu, minutu a vteřinu.
    • Za druhé: dohodnout ve smlouvě že nájem skončí uplynutím doby, bez ohledu na to zda pronajímatel obdrží či neobdrží od nájemce klíče. Jestliže nájemce neodevzdá klíče při skončení nájmu, pronajímatel je oprávněn zjednat si přístup do bytu; náklady na toto zpřístupnění (např. otevření zámečníkem) jdou k tíži nájemce.
    • Za třetí: dohodnout že veškeré movité věci které se budou nacházet uvnitř bytu  v okamžiku skončení nájmu jsou věci nájemcem opuštěné. Nájemce výslovně prohlašuje, že si nechce podržet vlastnictví věcí zanechaných v bytě po skončení nájmu. Pronajímatel je oprávněn tyto věci z bytu odstranit na náklady nájemce.

    Pak postačí pronajmout byt novému nájemci, který vstoupí do svého obydlí. Pokud nalezne uvnitř bytu vetřelce, vyhodí jej z bytu, který řádně užívá na základě platné a účinné nájemní smlouvy.

  • #30286 Odpovědět
   Vilma
   Host
   1. Dobrý den,
   2. prosím o radu, mladí měli pronájem bytu ( s 2 měs. výpovědní lhůtou)  na rok ( do říjen 22)  s tím že ho “ zřejmě “ budou mít zájem o další rok prodloužit, pokud nenaleznou vhodný byt ke koupi ( ústně sdělili). Proto předeslali že budou hledat v průběhu byt ke koupi.Nikdo přece nemůže předvídat kdy bude mít možnost koupě vlastního bytu podle svých možností a představ.
   3. Vše hradí včas.
   4. Nyní se jim naskytla koupě bytu jaký si představovali a museli rychle jednat ( hypotéka, rezervace atd.)
   5. Smlouva o pronajmu již skončila  a dodatek nebyl dosud sepsán ( majitelka žije v zahraničí a plnou moc má sestra) , nechali je tam tedy předpokladem dalšího najmu zatím ústní dohodou …
   6. Mladí ale získali nabídku koupit vytoužený byt i lokalitu a aby o to nepřišli rychle řešili hypotéku a další.
   7. Výpověď napsali 5.12.22 ( ani nevím zda museli… vím že tam byli vlastně asi  “neoprávněně” ale majitelka se též neozvala a po uvedení důvodupro skončení pronájmu jim napsala že s tím nepočítala a budou muset zaplatit ještě 3 měsíce od dalšího měsíce po doručení?
   8. Velice Vám děkuji za odpověď , napsala že to není fér, že je tam nechala bez dodatku prodloužení, ale já myslím že je, protože oni to chtějí dodržet ty 2 měsíce a vše vyúčtování samozřejmě zaplatí a včas)
   9. ale
   10. mě přijde že ona sama nejednala k uzavření nové smlouvy a nyní chce částku do 3/23 .
   11. Je to nepříjemné pro obe strany, chápu. Moc děkuji za radu jak to spravedlivě vyřešit.
   • #30304 Odpovědět
    Ladislav Laker
    Host

    Ne, oni nenapsali žádnou výpověď. A byl to od nich ostatně hloupý nápad. Měli pouze oznámit den kdy odevzdají byt a klíče. Jsou povinni uhradit částku odpovídající nájemnému a zálohám na služby za prosinec 2022.

    Klíče je možno doručit osobně, nebo poštou, nejlépe s doručenkou.

     

  • #30287 Odpovědět
   MilanMkujbcmku03375
   Host

   Můj laický názor je, že vzhledem k tomu, že již nemají platnou nájemní smlouvu, nelze požadovat nájem za 3 měsíce podle původní smlouvy (navíc píšete, že měli 2měsíční výpovědní lhůtu). Byt obývají de facto neoprávněně – ústní sdělení se těžko prokazuje.

  • #30882 Odpovědět
   Michal K
   Host

   <p>Dobrý den, chtěl bych Vás poprosit o radu týkající se výzvy k opuštění bytu. Hraje roli při výzvě k opuštení bytu skutečnost, kdy byla výzva odeslána, nebo kdy byla doručena? Např.  prolongace by měla nastat od 1.6  a já nájemníka vyzvu k opuštění bytu  dne 31.5 a výzva mu bude doručena např. 2.6. V době doručení vývzy tak nájemník v bytě bydlel minimálně 3 měsíce dle par.2285 než se o výzve opuštění bytu dozvěděl. Bude se prolongace aplikovat či nikoliv? Musí být písemná forma doporučený dopis? Děkuji</p>

  • #30884 Odpovědět
   MilanMkujbcmku03375
   Host

   Vzhledem k množství dotazů v tomto vlákně učiňte svůj dotaz jako nové vlákno.

   Kromě toho mám dojem, že zde tato situace byla již zodpovídána (nevím však, zda zrovna v tomto vlákně).

Aktuálně je na stránce zobrazeno 59 vláken odpovědí
Odpověď na: Odpověď č. 29040 v Obnovení nájmu na dobu určitou

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace:
Storno