Obnovení nájmu na dobu určitou

 • Toto téma obsahuje celkem 57 odpovědí. Do diskuze (1 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Ladislav Laker a poslední změna proběhla před 2 měsíci a 1 týdnem.
 • Vytvořil
  Téma
 • #2565 Odpovědět
  Lucie
  Host

  Dobrý den, za jak dlouhou dobu po datu skončení nájemní smlouvy na dobu určitou se automaticky prodlouží smlouva. Nájemník pobýval v bytě i nadále pouze na ústní dohodu a nyní nevím, zda jsem opět vázána původní smlouvou :-(.  Smlouva zanikla 30.4. Děkuji moc za odpověď

Aktuálně je na stránce zobrazeno 37 vláken odpovědí
 • Autor
  Odpovědi
  • #2594
   Martin Černý Martin Černý
   Účastník

    

   Dobrý den,
   na Vaši otázku přímo odpovídá §2285 občanského zákoníku. Pokud nájemce pokračuje v užívání bytu po dobu alespoň tří měsíců po dni, kdy měl nájem bytu skončit, platí, že je nájem znovu ujednán na tutéž dobu, na jakou byl ujednán dříve (maximálně ale na dobu dvou let). Toto neplatí, pokud pronajímatel písemnou formou vyzve v této době nájemce, aby byt opustil, anebo si nájemce s pronajímatelem ujednají něco jiného.

   Odpovědět
  • #2601
    Lucie
   Host

   Děkuji moc za odpověď. Tudíž stačí vyzvat nájemníka písemnou formou během tří měsíců po datumu skončení smlouvy, aby ukončil nájem? Tudíž poslat během tří měsíců výpověď z nájmu? Nemusela být zaslaná před skončením nájmu? Děkuji:-)

   Odpovědět
  • #2602
    Lucie
   Host

   A ještě související dotaz: musí se odeslat  výpověď z nájmu, (pokud je sjednána smlouva na dobu určitou a pronajímatel ji nechce prodlužovat) před ukončením nájemního vztahu uvedeném ve smlouvě???

   Děkuji

   Odpovědět
   • #2634
    Martin Černý Martin Černý
    Účastník

     

    Dobrý den, Lucie,

    výpověď můžete dát nájemníkovi jen ze zákonných důvodů před řádným skončením nájmu ať už na dobu určitou nebo neurčitou. Pokud nájem skončí uplynutím doby, stačí pouze nájemce písemně vyzvat k opuštění bytu, aby se předešlo automatickému prodloužení nájmu. Výpověď proto ve Vašem případě vůbec nemusíte řešit.

    Redaktor Okolobytu.cz, specializace na oblast SVJ a bytových družstev

    Odpovědět
    • #2651
      pepe
     Host

     Takže mám si to vysvětlovat tak, že v případě Vendully https://okolobytu.cz/fora/otazka/jak-vystehovat-najemnika/ nestačilo nájemce písemně vyzvat k opuštění bytu a hned jste jí radil podání žaloby na vyklizení bytu, zatím co nájemník paní Lucie bude natolik solidní, že po doručení písemné výzvy okamžitě sbalí sakypaky a opustí byt. Moc to paní Lucii přeji ať to dopadne dobře, ale nechápu proč ta rada nebyla stejná i v případě paní Vendully? 

     Odpovědět
  • #2635
    Lucie
   Host

   Dobrý den,

   mnohokrát děkuji za přehlednou a rychlou odpověď. Ptala jsem se proto, jelikož jsem dostala mylnou informaci od fundované firmy, ale již jsme si to na základě Vámi uvedeného paragrafu vysvětlili. Vaše rady jsou velice užitečné, díky za ně a za Vaši ochotu.

   Příjemné dny přeji

   Lucie

   Odpovědět
  • #9779
    Míla
   Host

   Dobrý den , chtěl bych se zeptat ….ve smlouvě mám …Nesděli-li jedna ze smluvních stran druhé nejpozději do 15.dne jedenáctého měsíce trvání nájmu , že nemá zájem o pokračování náj. vztahu podle smlouvy , bude formou dodatku k této smlouvě nájem. smlouva prodloužena písemnou formou……..smlouva od 1.3.18-28.2.19

   Nájemce nám oznámil 16.2.19 , že jsme neoznámili prodloužení smlouvy a chce k 28.2 .19 odejít……..

   Prosím o radu děkuji Míla

   Odpovědět
   • #9784
    Martin Černý Martin Černý
    Účastník

    Dobrý den,
    oznámení z Vaší strany o prodloužení smlouvy v tomto případě není relevantní, jelikož o něm Vámi uvedené ustanovení nájemní smlouvy vůbec nehovoří. Oznámení je naopak důležité v případě, že by si jedna ze smluvních stran nepřála nájem prodlužovat, a proto tedy dle mého názoru z Vaší strany nevzešla žádná skutečnost, která by vedla k nemožnosti nájem dále prodloužit dle uvedeného ustanovení.

    Odpovědět
  • #9792
    Míla
   Host

   Děkuji moc …myslel jsem si to

   Ještě dotaz k tomuto případu …….a chce najemnik odejít i když mi nedal vědět do toho 15.dni 11 měsíce ……..může ? nebo porušuje smlouvu a musi ji prodloužit ?

   Děkuji

   Odpovědět
  • #10451
    Květová Světlana
   Host

   Dobrý den,bydlím v sociálním bytě,nyní jsem žádala o prodloužení nájemní smlouvy.Nové bylo doložení příjmů.Mám invalidní důchod 3.stupně a ještě pracuji na poloviční úvazek.Mám obavu,že mi bytový odbor neprodlouží nájemní smlouvu s tím.že mám vyšší příjem,než na sociální byt. Květová Světlana.

   Odpovědět
  • #10954
    Petra
   Host

   Dobrý den, měla jsem uzavřenou smlouvu o nájmu na dobu určitou, kterou jsme jednou prodloužili dodatkem, znovu o rok. Po skočení platnosti dodatku jsme se jen dohodli, že smlouva pokračuje dále o další rok. Pokud ale teď má termín toho roku končit a my nesepíšeme další smlouvu a pronajímatel mě vyzve k vystěhování, například po měsíci, kdy měla “smlouva” skončit, za jak dlouho se musím vystěhovat? Platí termín uveden ve smlouvě, tzn. klasická výpověď 3 měsíce? Nebo je tam nějak zkrácená lhůta z důvodu toho, že smlouva již vypršela? Dočetla jsem se, že pokud nájemce bydlí i 3 měsíce po tom, co smlouva vypršela dále, automaticky smlouva pokračuje dál. Co když to ale nebudou 3 měsíce ale například jen jeden a pak přijde výzva k vystěhování?

   Děkuji za odpověď

   Odpovědět
  • #21875
    Karel Matocha
   Host

   Dobrý den. Každý rok podpisuji nájemní smlouvu na dobu určitou a všichni další nájemníci. Pronajímatel navýší nájem každý rok bo 20%.! Je to hyenismus a zákon mu to dovoluje.! Ještě e nestalo že  bych někdy včas nezaplatil.! Je to normální?! Proč jim to zákon umožňuje.! Celé zvýšení důchodu odevzdán každý rok pronajimatelovi.! To jsou dobré mravy, které podepisuji.?!

   Odpovědět

  • #22517
    Adéla
   Host

   Dobrý den,

   bydlíme v bytě, kde jsme nejprve měli smlouvu na dobu určitou (od 1.10.2013 do 30.9.2014). Od té doby jsme několikrát žádali o novou smlouvu, ale dodnes žádnou nemáme. Je to tedy tak, že teď nemáme nárok na 3měsíční výpovědní lhůtu? Může nájem skončit třeba na konci měsíce?

   A další věc: Majitelé domu aktuálně chystají zvýšení nájmu o 40 %, což se nám samozřejmě moc nelíbí (i vzhledem k tomu, že v jednom pokoji máme malou plíseň a mírně poškozenou vanu). Jaké máme možnosti? Můžou nás majitelé domu vystěhovat, pokud se zvýšeným nájmem nebudeme souhlasit, případně jak rychle? Našla jsem pár rad, že bychom měli nejprve náš byt nechat zkontrolovat soudním znalcem nebo někým z hygieny či ze stavebního úřadu.

   Předem díky za odpověď a radu

   Odpovědět
  • #22558
   Martin Černý Martin Černý
   Účastník

   Dobrý den,

   jelikož Vás dle uvedeného pronajímatel po skončení původního nájmu písemně nevyzval k opuštění bytu a předpokládám, že jste si v původní smlouvě nezakázali automatické prodlužování nájmu, obnovil se Vám v souladu s § 2285 OZ nájem na původně sjednanou dobu, tj. na 1 rok. Vzhledem k tomu, že jste se po skončení obnoveného nájmu chovala, jako by byl nájem řádně sjednán a plnila jste si své povinnosti (především placení nájemného) obdobně jako při řádně sjednaném nájmu, tak jste z mého pohledu byla v dobré víře, že byl nájem po právu a v souladu s § 2238 OZ se tedy nájemní smlouva považuje za řádně uzavřenou. Pokud Vám nyní pronajímatel bude chtít dát výpověď, určitě Vás nemůže okamžitě vystěhovat a uplatní se klasická tříměsíční výpovědní lhůta.

   K Vaší druhé otázce podotýkám, že zvýšení nájemného o 40 % je v každém případě protiprávní, pronajímatel může písemně navrhnout zvýšení nájemného až do obvyklé výše v daném místě, nicméně nelze v tomto případě překročit hranici 20 %, a to včetně již provedených zvýšení za poslední tři roky. I pokud by zvýšení bylo v akceptovatelné výši, nemusíte s ním souhlasit, přičemž o výši nájemného poté rozhodne soud. 

    

   Odpovědět
  • #22564
    KLARA
   Host
    <li style=”text-align: left;”>Dobry den,mam dotaz ohledne smlouvy bytu.Mam ji na dobu urcitou s moznosti prodlouzeni dodatkem.Dodatek mi nebyl majitelem predan vubec ale stale bydlim v byte.Vim ze pokud budu v byte bydlet po skonceni smlouvy dalsi tri mesice,tak se najemni smlouva automaticky prodluzuje.Ted ma otazka chci se odstehovat,pokud se stihnu do techto tri mesicu odstehovat,nemusim dodrzet zadnou vypovedni dobu a muzu jit z bytu okamzite?Dekuji moc za odpoved.
   Odpovědět
  • #22565
    KLARA
   Host

   Dobry den,mam dotaz ohledne smlouvy bytu.Mam ji na dobu urcitou s moznosti prodlouzeni dodatkem.Dodatek mi nebyl majitelem predan vubec ale stale bydlim v byte.Vim ze pokud budu v byte bydlet po skonceni smlouvy dalsi tri mesice,tak se najemni smlouva automaticky prodluzuje.Ted ma otazka chci se odstehovat,pokud se stihnu do techto tri mesicu odstehovat,nemusim dodrzet zadnou vypovedni dobu a muzu jit z bytu okamzite?Dekuji moc za odpoved.

   Odpovědět
  • #22566
    KLARA
   Host

   A pokud ji nemusim dodrzet a muzu se vystehovat okamzite,musim mu to znamit pisemne nebo nejake oznameni mu dat o tom,popripade jake?

   Odpovědět
  • #23388
    Veronika V.
   Host

   Dobrý den, prosím bylo by možné nějak řešit tuto situaci:  máme obecní byt, vždy smlouvu do 31.7 s tím, že je možné smlouvu prodlužovat – to bylo ze strany města uděláno dvakrát, nyní nám před třemi dny zaslali dopis s tím, že nám smlouvu na naši žádost už neprodlouží – jsme nějak chráneni aspoň v tom smyslu, že bychom měli nějakou delší dobu na vystěhování? máme dvě malé děti, já jsme na mateřské, dům si rekontruujeme a bydlet se v něm momentálně nedá – nejsme schopni uvolnit byt takto rychle, hlavně proto, že nemáme kám jít.. žádali jsme znovu o projednání městskou radou s tím, že jsme jim vysvětlili dopodrobna naši situaci, opět nám nevyhověli. je nějaká šance na to, aby nás tam museli nechat alespoň dva, tři měsíce? děkuji moc

   Odpovědět
  • #23397
    Ladislav+Laker
   Host

   Veroniko, dobře víte, že Váš nájem byl sjednán jen na dobu určitou. Nikdo Vám neslíbil další prodloužení nájemní smlouvy. Podle toho bylo třeba se zařídit. Není pravda, že nemáte kam jít. I kdyby Váš dům byl neobyvatelný, bytů je na trhu zpravidla dostatek. Možná ty jiné možnosti nejsou tak levné jako vaše současné bydlení; to ale neznamená, že budete okupovat cizí byt bez právního důvodu.

   Odpovědět
  • #23398
    lojza
   Host

   “…  to bylo ze strany města uděláno dvakrát, nyní nám před třemi dny zaslali dopis s tím, že nám smlouvu na naši žádost už neprodlouží …”

   možná je to tím celodenním horkem, ale chápu tu větu správně, že to neprodloužení smlouvy bylo provedeno na základě vaší žádosti, že už smlouvu nechcete prodlužovat???

   Odpovědět
  • #23960
    Adam
   Host

   Dobrý večer.ma bytové družstvo právo mi po osmi letech změnit nájemní smlouvu z doby neurčité na dobu určitou? děkuji

   Odpovědět
  • #23962
    Ladislav Laker
   Host

   Adame,

   pronajímatel (družstvo) takové právo nemá. Jde-li o nájem bytu, pak pronajímatel i nájemce mohou jednostranně navrhovat zvýšení/snížení nájemného. Neshody v této věci by ovšem řešil soud.

   Pronajímatel Vám může dát jednostranně výpověď z nájmu (z důvodů vyjmenovaných v zákoně); k tomu nepotřebuje váš souhlas. Nemůže však nájemní smlouvu sjednanou na dobu neurčitou  jednostranně změnit na smlouvu na dobu určitou.

   Odpovědět
  • #23968
    Alex
   Host

   Dobrý den

   Je uzavřena smlouva o pronájmu domu na dobu určitou, která byla korektně několikrát “automaticky” prodlužována. Automatické prodlužování probíhalo po dobu delší než dva roky, fakticky po dobu šesti roků. Na straně pronajímatele tedy došlo k pochybení (neuzavřel každé dva roky novou smlouvu).  Jak se chová předmětná smlouva o pronájmu na dobu určitou, která nebyla uzavírána znovu a opakovaně?

   Děkuji za odpověď

   Odpovědět
  • #23969
    Ladislav Laker
   Host

   Alexi, máte o právu velmi zkreslené představy, které se odchylují od znění občanského zákoníku 89/2012 Sb..

   Tvrdíte, že na straně pronajímatele došlo k pochybení, protože “neuzavřel každé dva roky novou smlouvu”. Podle § 2285 zákona č. 89/2012 Sb. ale platí něco zcela jiného:  Pokračuje-li nájemce v užívání bytu po dobu alespoň tří měsíců po dni, kdy měl nájem bytu skončit, a pronajímatel nevyzve v této době nájemce, aby byt opustil, platí, že je nájem znovu ujednán na tutéž dobu, na jakou byl ujednán dříve, nejvýše ale na dobu dvou let; to neplatí, ujednají-li si strany něco jiného.

   Máte tedy nepochybně sjednanou smlouvu na dobu určitou. Tato smlouva (se shodným obsahem a s dobou nájmu dva roky) byla uzavírána znovu a opakovaně.

   Jinak by tomu bylo jedině v případě, kdyby v (původní) nájemní smlouvě bylo výslovně vyloučeno automatické obnovení nájemní smlouvy.

   Odpovědět
  • #23972
    Karel
   Host

   Dobry den,

   Mam smlouvu o najmu bytu na dobu urcitou, v byte stale bydlim prvni mesic po teto dobe. Pokud bych chtel z bytu odejit, drive nez nastanou tri mesice, aby se smlouva automaticky prodlouzila, musim dodrzet trimesicni vypovedni dobu?

   Ve smlouve neni zminka o prodlouzeni dodatkem.

   Dekuji

    

   Odpovědět
  • #23973
    Ladislav Laker
   Host

   Karle, Vy přece nemůžete “dát výpověď” nájemní smlouvy, která již pravomocně skončila. Nejste v postavení legálního nájemce! Takže nemůže být ani řeči o nějaké tříměsíční výpovědní době. Prostě si sbalíte věci a pronajímateli vrátíte klíče.

   Totéž platí ze strany pronajímatele: jestliže Vás v průběhu tří měsíců od uplynutí sjednané doby nájmu vyzve k vyklizení bytu, jste povinen tak učinit bez odkladu.

   K novému sjednání nájemní smlouvy dojde konkludentně (to jest jednáním, zdržením se jednání či opomenutím jednat).  Nová nájemní smlouva bude mít shodný obsah jako dosavadní smlouva (s výjimkou doby nájmu). Tato nová smlouva nabude platnost uplynutím tří měsíců ode dne kdy nájem měl skončit, s účinky zpětně k onomu dni.

   Ani potom ovšem nebudete mít právo ukončit nájem ve “tříměsíční výpovědní době”. Obecně platí, že nájem na dobu určitou lze vypovědět jen ze speciálních důvodů výslovně v zákoně vyjmenovaných. Podle § 2229 zákona č. 89/2012 Sb. platí, že nájem ujednaný na dobu určitou může každá ze stran vypovědět jen v případě, že ve smlouvě byly zároveň ujednány důvody výpovědi a výpovědní doba. Obsah Vaší původní nájemní smlouvy ovšem neznám.

   Odpovědět
  • #24011
    Alex
   Host

   Děkuji za toto vysvětlení. Špatně jsem pochopil fornulaci …nejvýše ale na dobu dvou let… Chybně jsem si vyložil, že každé dva roky je nutno uzavřít nově smlouvu. Správný výklad tedy je, že pokud není sjednáno jinak, pak “automatické” prodloužení nájmu je … nejvýše na dobu dvou let.

   Odpovědět
   • #24671
     Ladislav Laker
    Host

    Alex napsal: “… pokud není sjednáno jinak, pak “automatické” prodloužení nájmu je … nejvýše na dobu dvou let”.

    Nikoliv, Alexi. Píšete to špatně.

    Nejde o žádné prodloužení nájemní smlouvy. Ta přece skončila – byla přece sjednána na dobu určitou. To co nazýváte “prodloužením” je ve skutečnosti zcela NOVÁ nájemní smlouva, sjednaná za stejných podmínek na dobu která je shodná s původní smlouvou, avšak maximálně na dobu dvou let.

     

    Odpovědět
  • #24434
    Adam
   Host

   Dobrý den,

   15.8.2020 mi končila nájemní smlouva, 9.11.2020 jsem poslal oznámení o ukončení nájmu a že si nepřeji smlouvu prodlužovat. Musím dodržet výpovědní lhůtu nebo mohu odejít ihned?

   Děkuji

   Adam

   Odpovědět
  • #25207
    Denisa
   Host

   Dobrý den,

   když je ve smlouvě uvedeno, že pokud nebude mít nájemce či pronajímatel zájem o automatické prodloužení smlouvy, musí být učiněn projev vůle do 35 dní před skončením nájemního vztahu, nemůže to být považováno jako ustanovení zkracující práva nájemce oproti občanskému zákoníku? Moc díky!

   Odpovědět
   • #25229
     Ladislav Laker
    Host

    Nehodnotil bych to jako ustanovení zkracující nájemcova práva. Z porušení “povinnosti” uvedené v nájemní smlouvě totiž neplynou žádné sankce, ani právní následky – ani pro nájemce, ani pro pronajímatele.

    Spíše bych to bral jako připomenutí, že nájemce a pronajímatel by se měli spolu domluvit v dostatečném předstihu ohledně toho, zda nájemce chce i nadále obývat byt a zda pronajímatel bude ochoten nájemci tento byt opět poskytnout.

    Nájemce má zákonnou povinnost vyklidit byt v den určený v nájemní smlouvě. Jestliže to neučiní, může po něm pronajímatel vymáhat náhradu škody. To platí bez ohledu na to zda nájemce učinil či neučinil “projev vůle do 35 dní před skončením nájemního vztahu”.

    Odpovědět
  • #25265
    Vanda
   Host

   Dobrý den,

   jelikož náš nájemník (bydlící na faře) má smlouvu na určito tedy do 31.12.2020 a domluvili jsme se , že mu ji prodloužíme o měsíc,aby mohl navazovat na nové bydlení. Chci se zeptat zda jde udělat jen dohoda, nebo celá smlouva, tak aby neměl nárok na případnou výpovědní lhůtu.On totiž rychle mění své rozhodnutí a rázem by se mohlo stát , že by chtěl zůstat.

   (Nevím si rady, neboť tut agendu bytů ,jsem převzala po pánovi co je již v důchodu a zatím nic moc o tom nevím.)

   Děkuji za odpověď.

   Odpovědět
   • #25279
     Ladislav Laker
    Host

    Vando,

    podle § 2285 občanského zákoníku plstí, že pokračuje-li nájemce v užívání bytu po dobu alespoň tří měsíců po dni, kdy měl nájem bytu skončit, a pronajímatel nevyzve v této době nájemce, aby byt opustil, platí, že je nájem znovu ujednán na tutéž dobu, na jakou byl ujednán dříve, nejvýše ale na dobu dvou let; to neplatí, ujednají-li si strany něco jiného. Výzva vyžaduje písemnou formu.

    Z uvedeného plyne, že pronajímatel by měl nájemce prokazatelně vyzvat k opuštění bytu, jestliže nájemce byt i nadále užívá po ukončení nájemní smlouvy. Druhá možnost je sjednat s nájemcem novou smlouvu, například na dobu pouze 61 dnů.

    Odpovědět
  • #25287
    Lui
   Host

   Zdravím Vás

   Má nějaký význam poslat ,,výzvu k opuštění bytu,, ještě před vypršením smlouvy na dobu určitou? Myslím jako upozornění na končící právo užívání. Smlouva za měsíc končí a nechci aby tam nájemník zůstal. Mám přitom obavy, že odchod nebude bezproblémový. Dala by se tedy ,,výzva…,, (viz. příloha) po drobných časových úpravách použít v předstihu? Má to stejný význam, jako zaslání po skončení v rámci těch tří následujících měsíců?

   Odpovědět
   • #25289
     Ladislav Laker
    Host

    Můžete samozřejmě zasílat nájemci libovolné texty, ať před skončením nájmu, nebo po skončení nájmu. Výzva zaslaná před skončením nájmu však nemá žádný právní účinek. Může fungovat pouze jako upozornění nájemci, že jste na něj nezapomněl.

    Podle § 2285 zákona č. 89/2012 Sb. platí, že pokračuje-li nájemce v užívání bytu po dobu alespoň tří měsíců po dni, kdy měl nájem bytu skončit, a pronajímatel nevyzve v této době nájemce, aby byt opustil, platí, že je nájem znovu ujednán na tutéž dobu, na jakou byl ujednán dříve, nejvýše ale na dobu dvou let.

    Z uvedeného plyne, že tříměsíční lhůta k zaslání výzvy počíná běžet dnem, který následuje po dni kdy měl nájem skončit. K výzvě zaslané před skončením nájmu se nepřihlíží a taková výzva nemá účinky popsané v § 2285.

    Odpovědět
  • #26394
    Ondřej
   Host

   Dobrý den,

   Dne 13.3 nám skončila nájemní smlouva a my jsme se až pár týdnů poté rozhodli že změníme bydliště. Do nového bytu se stěhujeme 1.6, avšak paní majitelka nám stanovila výpovědní lhůtu do 12.6. Znamenalo by to tedy, že zaplatíme 12 dní v bytě, kde  už 12 dní nebudeme bydlet. Na to jsme reagovali tím že, v tuto chvíli nemáme platnou nájemní smlouvu a zda bychom se mohli nějak domluvit a paní majitelka nám odvětila, že se smlouva automaticky prodlužuje. Ted se ale dočítám, že je tomu tak až po 3 měsících.

   Kdo je v tuto chvíli v právu? Je v tuto v tuto chvíli naše smlouva prodloužena?

    

   Děkuji.

   Odpovědět
  • #26395
    Ladislav Laker
   Host

   Ondřeji, ptáte se opakovaně na totéž co už bylo vícekrát vysvětleno jak v této diskusi, tak i například v diskusi “Prodloužení nájmu na dobu určitou o jeden měsíc” (poslední příspěvek ze dne 15/04/2021 v 10:13).

   Majitelka bytu vám nemůže určit žádnou výpovědní lhůtu, protože užíváte byt bez právního důvodu (bez nájemní smlouvy). Mohla vám jedině dát výzvu k vyklizení neoprávněně užívaného bytu, a ve výzvě mohla uvést termín do kdy nejpozději máte byt vyklidit a předat. Mohla Vám tedy určit přesně den a hodinu kdy dojde k předání neoprávněně užívaného bytu. Ovšem to si musíte přečíst co Vám majitelka napsala; my to opravdu netušíme.

   Podotýkám že je bezvýznamné že v bytě už nebudete bydlet. Rozhodující je pouze den kdy předáte byt zpět jeho vlastníkovi. Sám jste se dostal do pozice vetřelce a snažíte se z toho pro sebe získat výhodu, na kterou nemáte nárok.

   Odpovědět
  • #27070
    Kristýna
   Host

   Dobrý den,

   bydlím v bytě, kde dostávám vždy smlouvu na dobu určitou a to 1 rok. Nyní mám smlouvu, které skončila platnost k 30.4.2021. Nájem dál platím podle smlouvy. Předpokládala jsem, že se mi tím nájemní smlouva automaticky prodlužuje opět na 1 rok.

   Nicméně teď za mnou přišla majitelka bytu s tím, že se rozhodla byt prodat a to formou aukce. Doposud mě o vyklizení bytu na základě skončení platnosti smlouvy nepožádala.

   Celou věc mi podala tak, že byt se prodá, ale neví kdy. Podle realitní makléřky do 3 měsíců, ale myslí si, že to tak rychlé nebude. Teď jsou dvě možnosti: buďto byt koupí někdo, kdo ho bude chtít pronajímat a já se s ním domluvím, nebo někdo pro seba a já se budu muset vystěhovat.

    

   Ve smlouvě se v bodě 8.2. píše: Nájemní vztah založený touto smlouvou skončí uplynutím doby, na kterou je sjednán.

   Znamená to, že smlouva je neplatná a automatické prodložení se na ní nevztahuje?

   Děkiji za odpověď Růžičková

    

   Odpovědět
   • #27072
     Ladislav Laker
    Host

    Nevím kde se stále berou ty nesmysly že “se smlouva prodlužuje”. To není pravda. Byla sjednána nová smlouva, v tomto případě se stejnými podmínkami a na stejnou dobu jako smlouva která skončila dne 30. 4. 2021.

    Nerozumím proč se zabýváte otázkou zda dojde k prodeji bytu a kdy. To Vás jako nájemce nezajímá (pokud nechcete ten byt koupit Vy sama). Nabyvatel bytu vstupuje do práv a povinností pronajímatele. Současná nájemní smlouva bude závazná i pro něj. Dnes je předčasné spekulovat o tom zda se pokusí dát Vám výpověď z nájmu sjednaného na dobu určitou.

    Věta ve smlouvě v bodě 8.2 je nadbytečná, nesrozumitelná a nesprávná. Smlouva neskončila. Žádný “nájemní vztah” neexistuje, tedy ani nemohl skončit.  Skončil pouze nájem bytu podle nájemní smlouvy! Práva a povinnosti založené původní nájemní smlouvou samozřejmě trvají i nadále až do jejich splnění – například povinnost nájemce uhradit dlužné nájemné, uhradit případné škody na vybavení bytu, povinnost uhradit doplatek plynoucí z vyúčtování služeb. Trvá i povinnost pronajímatele vypořádat složenou jistotu, povinnost doručit nájemci vyúčtování služeb spojených s užíváním bytu a povinnost vypořádat (vyplatit) přeplatky plynoucí z vyúčtování služeb.

    Odpovědět
    • #27073
      Kristýna
     Host

     Děkuji za odpověď.

     Nezabývám se otázkou jak a kdy bude byt prodám. Jen jsem popisovala informace, které mi majitelka dala. Jelikož jsem z jejího postoje pochopila, že byt prodává bez nájemní smlouvy a považuje ji za neplatnou.

     Pokud mě tedy do konce tohoto měsíce nevyzve k opuštění bytu (a ani já ho neopustím). Je mezi námi nová nájemní smlouva na dobu určitou do 30.4..2022, která by eventuelně přešla na nového majitele?

     Odpovědět
    • #27074
      Ladislav Laker
     Host

     Kristýno, po skončení nájmu bytu má pronajímatel 3 měsíce na to, aby Vás vyzval k opuštění bytu. Pokud to v této lhůtě udělá prokazatelným způsobem (písemně), pak to znamená, že nájem skončil 30. 4. 2021, a Vy užíváte byt bez nájemní smlouvy neoprávněněně. Vlastník bytu nebude vůči Vám nijak smluvně vázán a může s Vámi nadále jednat jako s vetřelcem, který neoprávněně okupuje cizí byt.

     Pokud pronajímatel zmešká tříměsíční lhůtu, jejím uplynutím se mezi stranami automaticky sjedná nová smlouva na 1 rok (s účinností zpětně ode dne 1. 5. 2021 do 30. 4. 2022). Touto smlouvou bude vázán jak nynější vlastník, tak i  i budoucí nabyvatel bytu.

     Občanský zákoník umožňuje vyloučit toto zákonné (automatické) opakované sjednání nájmu, a to ujednáním nájemce a pronajímatele. Každé ujednání musí být jednoznačné, srozumitelné a určité (zvlášť když jde o odchylku od zákonné úpravy, a navíc v neprospěch slabší strany = nájemce). Zkrátka já ve vaší nájemní smlouvě nenalézám žádný zákaz opětovného ujednání nájmu postupem podle § 2285.

     Odpovědět
    • #27075
      Kristýna
     Host

     Děkuji moc za odpověď. Toto přesně jsem potřebovala potvrdit.

     Odpovědět
  • #27136
    Michael
   Host

   Dobrý den, rád bych se zeptal, zda-li má nájemce stejné právo dle §2285, jako pronajímatel a může písemně oznámit opuštění bytu. Jde o to, že přítelkyně měla dodatek k nájemní smlouvě na dobu určitou do 30.4. 2021, ale další dodatek nebyl podepsán. Už delší dobu se přes veškerou snahu nemůžeme s majitelkou bytu spojit. Přítelkyně by se ráda odstěhovala, ale nevíme, zda-li má poslat výpověď nájemní smlouvy, která vlastně nebyla prodloužena, nebo zda-li stačí poslat oznámení o opuštění bytu v tříměsíční lhůtě po skončení původní smlouvy.

   Odpovědět
  • #27137
    Ladislav Laker
   Host

   Michaeli, ptáte se zda bývalý nájemce může písemně oznámit opuštění bytu. To samozřejmě může; otázka ovšem je zda to má právní následky které si asi představujete Vy. Pouhé svévolné opuštění bytu nájemcem/bývalým nájemcem nemění naprosto nic na právním stavu. A je úplně jedno zda to pronajímateli oznámíte nebo neoznámíte.

   Podle § 2295 platí, že pronajímatel má právo na náhradu ve výši ujednaného nájemného, neodevzdá-li nájemce byt pronajímateli v den skončení nájmu až do dne, kdy nájemce pronajímateli byt skutečně odevzdá.  Z uvedeného plyne, že Vaše přítelkyně nyní obývá byt bez právního důvodu a je povinna platit náhradu za dobu od 1.5.2021 , až do dne kdy řádně odevzdá byt pronajímateli.

   Odevzdání bytu však nezahrnuje pouze písemné oznámení! Podle § 2292 platí, že byt je odevzdán, obdrží-li pronajímatel klíče a jinak mu nic nebrání v přístupu do bytu a v jeho užívání. Vaše přítelkyně tedy musí prokazatelně odevzdat byt, to jest vyklidit své věci a předat pronajímateli klíče. To může udělat zároveň s písemným oznámením o opuštění bytu.

   Pro úplnost dodávám, že výše náhrady v měsíci odevzdání bytu se vypočítá z výše nájemného jako alikvotní částka podle počtu dnů od počátku měsíce do dne odevzdání bytu.

   Odpovědět
  • #27149
    Tomas
   Host

   Dobry den. Stala sa nam taka vec ze mali sme zmluvu na 3 roky a ted 1. Augusta zmluva konci.. Majitel nam oznamil 10 dni pred koncom zmluvy ze sa bude zvysovat najemne za byt a zaroven chce od nas 10 tisic administrativny poplatok. Pokus nesuhlasime s tymito podmienkami je mozne aby nas ku koncu zmluvy vystahoval? Je v sulade zo zakonom ze nam to takto oznamil na poslednu chvilu? Pretoze aktualne nebudeme mat moc cas si najst nove bydleni. Alebo mozme nadalej pobyvat na byte po nejaku dobu zo zakona, aby sme mali cas si najst nove bydleni? Diky za rady.

   Odpovědět
   • #27160
     Ladislav Laker
    Host

    Tomasi, ptáte se zda je možné aby vás pronajímatel vystěhoval. Samozřejmě je to možné, ale při rychlosti českých soudů to celé bude trvat rok, dva nebo tři. Možná použije nějakou jinou svépomocnou metodu, těžko říci.

    Jisto je, že po skončení nájmu budete okupovat byt neoprávněně.

    Po celou dobu neoprávněného užívání bytu má pronajímatel právo na úhradu částky, která odpovídá dříve sjednanému nájemnému. Při soudním řešení budete také hradit další částky, které soud přisoudí žalobci, který bude ve sporu o vyklizení úspěšný.

    Nevím, jestli je to nějaký sport, že nájemce na dobu určitou ignoruje svůj smluvní závazek a odmítá byt vyklidit; a dokonce argumentuje tím, že si teď nestačí najít nové bydlení. Na hledání nového bydlení jste měl čas celý rok. Nezkoušejte na nás tyto dětinské výmluvy.

    A vyloženě drzost od Vás je poukazovat na to že pronajímatel vám cosi oznámil “na poslednu chvilu”. Nebyl povinen vám oznámit vůbec nic. Věděl jste celý rok ve který den Vaše nájemní smlouva končí. Dospělý člověk se umí podle toho zařídit.

    Odpovědět
    • #27161
      Tomas
     Host

     Dobry den, situacia sa ma tak ze aktualne je byt napsany na osobu ktora tu uz nepobyva a zmluva ted ma koncit a s majitelem sme boli dohodnuti ze tu zmluvu budeme prepisovat na mna.. Cize nedalo by sa povedat ze som “zabudol” ze zmluva konci nebo take neco.. Obe strany boli v tom ze budeme pokracovat, s tym ze sa akurat zmluva ted napise na mna. Na druhej strane majitel zmenil podmienky zmluvy (zvyseni najmu, admin. poplatek 10k) a tieto zmeny mohol oznamit skor ako 10 dni pred koncom zmluvy, pokud vedel ze budeme pokracovat. Navyse v zmluve je napisane ze konci 1.8.2021 a pokud majitel neposle doporuceny list najomcovi ze chce tuhle zmluvu ukoncit tak zmluva bude automaticky predlzena o rok.. Majitel nic poslal.. takze implicitne to beriem tak ze zmluva pokracuje. Vidim v tom viac prestrelov majitele nez mne ako najomcu. Navyse nepride mi uplne fer takto oznamovat podmienky na poslednu chvilu a tym “donutit” najomce to prijat.

     Odpovědět
    • #27162
      Ladislav Laker
     Host

     Tomas, co píšete o právním stavu – to neodpovídá skutečnosti podle právních předpisů.

     Smlouva na dobu určitou se na nikoho nepřepisuje! Nájem skončí v den uvedený ve smlouvě, ale smlouva samozřejmě zůstává i nadále platná a účinná mezi smluvními stranami: podle této smlouvy dojde v budoucnu k vypořádání přeplatků a nedoplatků ze služeb spojených s užíváním bytu, a dojde také k vypořádání složené jistoty (tzv. kauce), případně si pronajímatel započte náhradu škody, kterou nájemce způsobil na vybavení bytu.

     Mohl jste jedině doufat, že pronajímatel s Vámi sjedná NOVOU smlouvu. O to bylo třeba zajímat se v předstihu.  Pronajímatel Vám nejspíše nikdy neslíbil, že by snad nová smlouva měla mít stejný obsah jako nějaká jiná smlouva s jinou osobou. To jste si jen myslel Vy sám, ovšem důvod k Vaší optimistické představě jste asi neměl žádný.

     Jestliže po Vás pronajímatel skutečně požaduje “administrativní poplatek 10k”, pak by se (podle okolností) mohlo jednat o trestný čin útisku podle § 177 trestního zákoníku. Bez podrobností ovšem nemohu věc posoudit. Jisté je, že nájemce je povinen hradit pouze nájemné a náklady na poskytování služeb spojených s užíváním bytu. Dále je povinen složit jistotu, pokud je to sjednáno v nájemní smlouvě. Není však povinen hradit jakousi neurčitou platbu označovanou jako “administrativní poplatek”.  Takový požadavek je buď nemravný, nebo jde o trestný čin ve stadiu pokusu.

     Není pravda, že  “zmluva bude automaticky predlzena o rok”.  To je nepravda, kterou jsem zde už asi pětkrát vyvracel.

     • Za prvé: smlouva byla sjednána na jiného nájemce, který už byt opustil. Žádné prodloužení nepřichází v úvahu. Vy jste přece osoba odlišná od dřívějšího nájemce a jeho práva a povinnosti nepřešly na Vás.
     • Za druhé: i kdyby nynější nájemní smlouva byla sjednána Vámi, neexistuje nic takového  jako “automatické prodloužení”. Je vhodné nevymýšlet něco, co zákon nezná.
     Odpovědět
  • #27150
    Mikuláš
   Host

   Dobry den. Kdy by mel byt spravne uzavren dodatek o prodlouzeni smlouvy na dalsi rok? Pokud to chapu spravne, tak bych jako najemce o nej mel pozadat uz treba tri mesice pred vyrocim smlouvy, protoze pokud bych ho chtel uzavrit az rok po uzavreni smlouvy, tak v pripade, ze mi majitel rekne, ze nechce, se musim HNED sbalit a odejit. (Pokud budu chtit mit klid a pripadne tri mesice na nalezeni jineho bytu..)

    

   Odpovědět
   • #27159
     Ladislav Laker
    Host

    Mikuláši, ptáte se na to co zde bylo vysvětleno už asi pětkrát: Pokud chcete s pronajímatelem sjednat nějaký dodatek k Vaší nájemní smlouvě, neexistuje k tomu žádnýzákonný termín. Samozřejmě není možné sjednávat nějaký “dodatek” jestliže nájem už skončil. V tom případě se může sjednat jedině nová nájemní smlouva.

     

     

    Odpovědět
  • #27163
    25Malý
   Host

   Dobrá rada zdarma:

   Již od okamžiku podpisu nové nájemní smlouvy začněte hledat nové bydlení, vyvarujete se tak překvapení, že až tato smlouva skončí, nemáte kam jít.

   K tomu ale musíte mít aspoň minimální smysl pro odpovědnost. Bez něho nikdy žádnou smlouvu radši nepodepisujte!

   Odpovědět
   • #27169
    MilanMkujbc mku03375
    Host

    To není dobrá rada zdarma, tato rada je přímo k nezaplacení !!!

    Odpovědět
  • #27275
    Marek
   Host

   Dobrý den,

   pronajímáme byt. Nájemnice měla smlouvu od 01.03.2020 na dobu urcitou do 01.09.2021. Vše probíhalo v pořádku tak jsme nechali smlouvu automaticky prodloužit. Tedy dle mého uvážení by měla smlouva trvat o dobu nájmu tedy od 01.09.2020 zase o 6 měsíců do 01.03.2021. Následně taktéž bylo vše v pořádku a opětovně jsme automaticky nechali prodloužit smlouvu tedy zase o 6 měsíců tedy do 01.09.2021. Jenže se stalo to, že nájemnice nezaplatila nájem (vždy k 25. dni v měsíci) za 7 měsíc, teda do 25.07.2021 z důvodu, že údajně nemá nemocenskou. Nyní je 12.08.2021 a nájemnice již 5 dní nebere telefon nereaguje na volání nic. Proto jsem se rozhodl ji zaslat Výzvu k uhrazení nájmu. Jelikož již se bojím, že budou další problémy, blíží se 25. dne zase další splátka tedy 2. nezaplacený nájem a myslím si osobně, že jej nezaplatí, tak jsem jí zaslal výzvu, že 01.09.2021 ji tedy končí nájemní smlouva a z mého pohledu již další prodloužení smlouvy nebude. Tudíž tímto ji vypovídám nájemní smlouvu.

   Je tento postup správný ? Musí mít nějakou lhůtu na vystěhování ? Kdy můžu do bytu, popřípadě kdy můžu podat na soud žádost o vystěhování, když už tedy jí skončí smlouva ? Děkuji za případné rady.

   Marek

   Odpovědět
   • #27289
     Ladislav Laker
    Host

    Marku, zřejmě jste chtěl napsat, že původní smlouva byla na dobu od 01.03.2020 do 01.09.2020.

    Nepravdivé je ovšem Vaše tvrzení  <i>”… tak jsme nechali smlouvu automaticky prodloužit”</i>. Neexistuje nic takového jako automatické prodloužení smlouvy na dobu určitou. Stará smlouva zanikla a sjednala se smlouva nová, a to za stejných podmínek a na stejnou dobu nájmu jako u smlouvy původní. Už se zde o tom psalo asi pětkrát, i s citací ze zákona.

    Doba nájmu je zcela jiná než píšete. Doba nájmu byla v původní smlouvě určena podle dnů (doba nájmu 184 dnů). Nová nájemní smlouva byla tedy sjednána opět na dobu nájmu 184 dnů, od 1.9.2020 do 4.3.2021. Další nová smlouva je sjednána na nájem ode dne 4.3.2021 do 4.9.2021 (184 dnů).

    Výzva kterou jste zaslal je neplatná, protože nájem na dobu určitou končí až dne 4.9.2021. Teprve v tento den je nájemnice povinna odevzdat Vám klíče od bytu. Není povinna zachovat se podle Vaší protiprávní výzvy. Pokud byste na ni naléhal, půjde o trestný čin podle § 208 trestního zákoníku “Neoprávněný zásah do práva k domu, bytu nebo k nebytovému prostoru”.

    Nerozumný je i Váš plán že nájemnici “vypovídáte nájemní smlouvu”. Nájem na bytu dobu určitou končí automaticky ve stanovený den.  Je možno nájem předčasně vypovědět, ovšem jen z důvodů vyjmenovaných v zákoně.  (Pro Váš případ půjde o důvod že nájemce hrubě porušil svou povinnost vyplývající z nájmu.) Jestliže dáte nájemci výpověď z tohoto důvodu, uvědomte si, že zákonná výpovědní doba je tříměsíční, a počítá se od počátku měsíce následujícího po doručení výpovědi. Opravdu chcete, aby nájemnice užívala byt ještě další tři měsíce?

    Odpovědět
  • #27534
    Jakub Sigmund
   Host

   Dobrý den. Rád bych se zeptal zda plati 2285 i v pripade kdy je ve smlouve uvedeno nasledujici:

   3) K prodloužení nájemní doby může dojít jen písemným dodatkem k této smlouvě. Pronajímatel a nájemce se dohodli, že pokud bude nájemce dodržovat veškeré povinnosti, které pro něj vyplývají z právních předpisů, bude plnit ujednání obsažená v nájemní smlouvě a pravidla pro užívání bytu dle domovního řádu a bude mít zájem užívat pronajatý byt i po uplynutí sjednané určité nájemní doby dle čl. III. odst. 1. této nájemní smlouvy, mohou účastníci sjednanou nájemní dobu písemným dodatkem k této smlouvě prodloužit, a to i opakovaně, případně uzavřít novou nájemní smlouvu.

   Děkuji za odpověď, Jakub

    

   Odpovědět
   • #27550
     Ladislav Laker
    Host

    Jakube, po sedmé vysvětluji: K novému sjednání nájmu na dobu určitou  dochází konkludentně takto:

    • nájemce užívá byt po dobu tří měsíců po skončení nájmu, a zároveň
    • pronajímatel nevyzve v této době nájemce prokazatelně, aby byt opustil.

    Jestliže jsou splněny obě podmínky podle § 2285, pak nájem je znovu sjednán na stejnou dobu, avšak nejdéle na dva roky.

    Vaše smlouva nevylučuje automatické sjednání nájmu tímto způsobem. Ve vaší smlouvě se řeší dvě možnosti:

    1. Prodloužení nájmu dodatkem k (platné) nájemní smlouvě. Taková změna smlouvy je možná kdykoliv během trvání nájmu, a musí být písemná (stejně jako původní nájemní smlouva).
    2. Sjednání nové nájemní smlouvy: to může nastat buď výslovnúm projevem vůle (podpisem nové smlouvy pronajímatelem i nájemcem), nebo k tomu dojde konkludentně při splnění podmínek podle § 2285. Obě možnosti jsou rovnocenné.
    Odpovědět
Aktuálně je na stránce zobrazeno 37 vláken odpovědí
Odpověď na: Odpověď č. 25229 v Obnovení nájmu na dobu určitou

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace:
Storno

Log in with your credentials

Forgot your details?