Novela NOZ 2020

Zvolená otázka obsahuje celkem 1 odpověď. Do diskuze (2 hlasy) se naposledy zapojil uživatel Mgr. Jan Eisenreich Mgr. Jan Eisenreich a poslední změna proběhla před 2 m, 1 t.

 • Tvůrce
  Téma
 • #9970 Odpovědět

  Jarmila

   

  <b style=”mso-bidi-font-weight: normal;”>“§ 1183
  (2) Při převodu vlastnického práva k jednotce přecházejí s jednotkou na nabyvatele dluhy převodce vůči osobě odpovědné za správu domu na příspěvcích na správu domu a pozemku a na plněních spojených nebo souvisejících s užíváním bytu a zálohách na tato plnění, měl-li je a mohl-li je nabyvatel zjistit. Za dluhy, které na nabyvatele jednotky přešly, ručí převodce osobě odpovědné za správu
  domu,”
  </b>

  Tedy
  – dluh na příspěvcích na správu
  – nedoplatek za služby? a dlužné zálohy na služby?

  Je nesplacený podíl převodce na úvěru SVJ jeho dluhem vůči SVJ? Podle navrhovatele viz. vypořádání připomínek nikoli.

  Jaký je Váš názor?

  Návrh již neobsahuje vypořádání nákladů za služby poměrem ke dni převodu.

   

 • Autor
  Odpovědi
 • #10057
  Mgr. Jan Eisenreich Mgr. Jan Eisenreich 
  Uživatel

  Vážená paní Jarmilo,

  novela § 1186 občanského zákoníku, který řeší problematiku přechodu dluhů vůči SVJ při prodeji jednotky, opravdu počítá pouze s přechodem dluhů na příspěvcích na správu domu a pozemku, dlužných částek záloh na služby a současně i nedoplatků na zálohách na služby. Na jiné dluhy, než uvedené, se § 1186 občanského zákoníku nevztahuje.

  Úvěr, který si vzalo SVJ, většinou členové SVJ splácí v rámci příspěvku na správu domu a pozemku (výši příspěvku schvaluje shromáždění). Logicky by pak dluh na tomto příspěvku podléhal výše uvedenému § 1186 občanského zákoníku a za zde uvedených podmínek by přecházel na nabyvatele jednotky – tento závěr byl doposud převážně zaujímán i soudy. Pokud by způsob hrazení úvěru v SVJ byl odlišný a hradil by se mimo příspěvky na správu domu a pozemku, pak bude třeba postupovat dle obecných ustanovení o převodu vlastnického práva a posuzovat, zda dluh v daném případě přešel, či nikoliv.

  Je však pravdou, že ne všechny odborníci souhlasí s tím, že by splátka úvěru SVJ měla být řazena do příspěvků na správu domu. Bude tak záležet především na soudech, k jakému závěru se po novele občanského zákoníku přikloní.

  Odpovědět
Reakce na: Novela NOZ 2020

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Informace o vás:
Zrušit

Přihlásit s uživatelskými údaji

Zapomněli jste heslo?