Nesrovnalosti ve vyučtování služeb

 • Toto téma je prázdné.
 • Vytvořil
  Téma
 • #26631 Odpovědět
  Jakub
  Host

  Dobrý den, momentálně řešíme problém s vyučtováním služeb. Majitel nám naučtoval nedoplatek 2500 Kč, ale podle faktur a zaplacených záloh podle podnájemní smlouvy, nám vychází obrovský přeplatek. Můžete mi prosím sdělit, zda jsou moje výpočty dobré? Takto jsem počítal vyučtování s předchozím majitelem.

  Na bytě 3+1 platíme za služby celkově 4400 Kč.
  Zálohy Elektřina 820/měsíc – 9840/rok
  Zálohy Plyn 100/měsíc – 1200/rok
  Záloha Služby na byt 3300/Měsíc – 39 600/rok
  Celkově zaplacené zálohy – 50 640 Kč ( nezapočítávám rozhlas atd.)

  Majitel nám poslal fatrury vyúčtování, ve které jsou částky za spotřebu takové.
  Vyúčtování Elektřina – 8362 Kč
  Vyučování Plyn – 1622 Kč
  Vyučování Služeb (Voda, teplo atd.) – 24 985 Kč
  Součet skutečných nákladů – 34 969 Kč

  Z toho mi vychází, že pokud majitel neplatí ještě nějaké další výdaje, tak by nám měl vzniknout přeplatek něco kolem 15 700 Kč?

  Mockrát děkuji za vaší odpověď Jakub

Aktuálně je na stránce zobrazeno 0 vláken odpovědí
 • Autor
  Odpovědi
  • #26633
    Ladislav Laker
   Host

   Jakube, jako podnájemce nejste v žádném právním vztahu s vlastníkem bytu. Jste pouze v právním vztahu s nájemcem bytu. Vaše námitky k vyúčtování můžete uplatňovat pouze vůči tomuto nájemci.

   Možná nájemce hradil vlastníkovi bytu něco navíc (nad rámec služeb spojených s užíváním bytu). Vy jako podnájemce ovšem hradíte nájemci jen to, co jste si s nájemcem sjednali ve vaší podnájemní smlouvě. Smlouva mezi vlastníkem bytu a nájemcem Vás nezajímá.

   Odpovědět
   • #26634
     Jakub
    Host

    Dobrý den, omlouvám se, špatně jsem to tedy popsal. Máme tedy podnájemní smlouvu s nájemcem, ve které je uvedeno, že nájemce dokládá vyučtování a podle toho se buď doplácí nebo vrací. Jak se to tedy počítá? Neboli spíše jak se já mohu bránít vůči nesrovnalostem mezi fakturou služeb a zaplacenýma zálohama. Protože tady opravdu vzniká rozdíl těch cca 15ti tisíc. V případě, že má nájemce nějaké další výdaje je povinen nám to doložit ? Děkuji Jakub

    Odpovědět
    • #26641
      Ladislav Laker
     Host

     Jakube, nájemce (jako příjemce služeb) dostává od vlastníka bytu (poskytovatele služeb) vyúčtování podle zákona č. 67/2012 Sb. Vyúčtování obsahuje jak uhrazené zálohy příjemcem služeb za zúčtovací období, tak i náklady skutečně vynaložené poskytovatelem služeb za zúčtovací období. Výsledkem tohoto vyúčtování je rozdíl obou částek: buď přeplatek, který vrací vlastník bytu nájemci, nebo nedoplatek, který uhradí nájemce vlastníkovi bytu.

     Vy máte právo aby Vám nájemce vyúčtoval poskytované služby. Vyjde při tom z nákladů skutečně vynaložených poskytovatelem služeb. Jako zálohy ovšem musí započítat ty zálohy, které jste tomuto nájemci uhradil Vy. Výsledkem tohoto vyúčtování je rozdíl obou částek: buď přeplatek, který vrací nájemce podnájemci, nebo nedoplatek, který uhradí podnájemce nájemci bytu.

     Pokud považujete toto vyúčtování za vadné, postupujte obdobně jak je uvedeno v zákoně č. 67/2013 Sb.: podejte námitku k vyúčtování a doručte ji nájemci. Uveďte v čem spatřujete chybu (z jakého důvodu považujete vyúčtování za vadné). Rozdíl dvou čísel si jistě můžete spočítat sám, a tak je na nájemci, aby vyúčtování opravil a doručil Vám bezchybnou verzi.

      

     Odpovědět
Aktuálně je na stránce zobrazeno 0 vláken odpovědí
Odpověď na: Odpověď č. 26634 v Nesrovnalosti ve vyučtování služeb

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace:
Storno

Log in with your credentials

Forgot your details?