Nebytový prostor- pronájem

 • Začal
  Téma
 • #10053 Reakce
  petr94petr94
  Participant

  Dobrý večer všem. Jak řešíte pronájem nebytového prostoru? Jedná se o jednotku, která byla přebudována na byt, ale v katastru nemovitostí je vedena jako jiný nebytový prostor.  Je možné to pronajímat jako byt?

   

  Předem děkuji za jakoukoliv reakci.

   

  Petr

Zobrazujeme 1 reakci
 • Author
  Reakce
  • #10076
   Martin Černý Martin Černý
   Participant

   Dobrý den,
   dle soukromoprávní úpravy nebytový prostor k bydlení pronajímat lze (konkrétně § 2236, odst.1 NOZ krom definice bytu zmiňuje, že strany jsou zavázány v případě pronájmu nebytového prostoru k bydlení stejně jako by byl pronajat prostor určený k bydlení, ujedná-li si pronájem takového prostoru pronajímatel s nájemcem). Problém představuje až veřejnoprávní úprava, a to konkrétně stavební zákon, který užívání stavby v rozporu s účelem vymezeným v kolaudačním rozhodnutí, kolaudačním souhlasu, resp. oznámení o užívání stavby či povolení stavby uvádí jako přestupek. Ve zkratce se tedy dá říci, že NOZ sice pronájem nebytového prostoru k bydlení připouští, nicméně ten, kdo stavbu k tomuto účelu užívá, se vystavuje riziku pokuty ze strany stavebního úřadu. Jediným řešením, jak se s jistotou vyhnout pokutě, je celý prostor upravit tak, aby mohla být provedena jeho rekolaudace na prostor určený k bydlení.

   Reakce
  • #22505
    Jana Prchalová, Mgr.
   Guest

   Dobrý den,

   jak získat rekolaudaci nebytového prostoru na bytový, když ten nesplňuje předepsanou výšku stavebním úřadem. Výška se nedá žádným způsoben stavebně řešit. Prostor má výšku jen dva metry. Je nějaké řešení, když nebytový prostor komfortně upravený k bydlení, je parcelně součástí RD? To znamená, že je na jedné parcele s RD.  Lze jej nějakým způsobem oficielně užívat k bydlení bez hrozby pokuty ze strany stavebního úřadu?

   Děkuji za odpověď.

   Jana

   Reakce
Zobrazujeme 1 reakci
V reakci na: Nebytový prostor- pronájem

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Informace o vás:
Cancel

Log in with your credentials

Forgot your details?