Nebytový prostor- pronájem

 • Toto téma obsahuje celkem 3 odpovědi. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Robert a poslední změna proběhla před 4 měsíci a 3 týdny.
 • Vytvořil
  Téma
 • #10053 Odpovědět
  petr94petr94
  Účastník

  Dobrý večer všem. Jak řešíte pronájem nebytového prostoru? Jedná se o jednotku, která byla přebudována na byt, ale v katastru nemovitostí je vedena jako jiný nebytový prostor.  Je možné to pronajímat jako byt?

   

  Předem děkuji za jakoukoliv reakci.

   

  Petr

Aktuálně je na stránce zobrazeno 1 vlákno odpovědi
 • Autor
  Odpovědi
  • #10076
   Martin Černý Martin Černý
   Účastník

   Dobrý den,
   dle soukromoprávní úpravy nebytový prostor k bydlení pronajímat lze (konkrétně § 2236, odst.1 NOZ krom definice bytu zmiňuje, že strany jsou zavázány v případě pronájmu nebytového prostoru k bydlení stejně jako by byl pronajat prostor určený k bydlení, ujedná-li si pronájem takového prostoru pronajímatel s nájemcem). Problém představuje až veřejnoprávní úprava, a to konkrétně stavební zákon, který užívání stavby v rozporu s účelem vymezeným v kolaudačním rozhodnutí, kolaudačním souhlasu, resp. oznámení o užívání stavby či povolení stavby uvádí jako přestupek. Ve zkratce se tedy dá říci, že NOZ sice pronájem nebytového prostoru k bydlení připouští, nicméně ten, kdo stavbu k tomuto účelu užívá, se vystavuje riziku pokuty ze strany stavebního úřadu. Jediným řešením, jak se s jistotou vyhnout pokutě, je celý prostor upravit tak, aby mohla být provedena jeho rekolaudace na prostor určený k bydlení.

   Odpovědět
  • #22505
    Jana Prchalová, Mgr.
   Host

   Dobrý den,

   jak získat rekolaudaci nebytového prostoru na bytový, když ten nesplňuje předepsanou výšku stavebním úřadem. Výška se nedá žádným způsoben stavebně řešit. Prostor má výšku jen dva metry. Je nějaké řešení, když nebytový prostor komfortně upravený k bydlení, je parcelně součástí RD? To znamená, že je na jedné parcele s RD.  Lze jej nějakým způsobem oficielně užívat k bydlení bez hrozby pokuty ze strany stavebního úřadu?

   Děkuji za odpověď.

   Jana

   Odpovědět
   • #25338
     Robert
    Host

    nejde, min. výška je 2.3m, dejte to do google a ….

    Odpovědět
Aktuálně je na stránce zobrazeno 1 vlákno odpovědi
Odpověď na: Odpověď č. 10076 v Nebytový prostor- pronájem

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace:
Storno

Log in with your credentials

Forgot your details?