Dožití v bytě

 • Toto téma obsahuje celkem 14 odpovědí. Do diskuze (1 diskutující) se naposledy zapojil uživatel PavelPavel a poslední změna proběhla před 2 týdny a 2 dny.
 • Vytvořil
  Téma
 • #26235 Odpovědět
  Oldřich
  Host

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Zemřel nám nám známí, který žil se svou družkou přes 30 let, byli nesezdaní a ona s ním žila v bytě aniž by tam cokoliv bylo vedené na ní. Nikdo jí nemá úmysl v jejím věku vyhánět. Pouze otázka zda existuje nějaké nevím právo, které má aby v tom bytě dožila i když není žádná závěť nic, ale prostě jde o ty roky co tam byli spolu. Nevím jestli jsem to popsal správně, ale snad z toho půjde pochopit oč jde.

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 vlákna odpovědí
 • Autor
  Odpovědi
  • #26236
   MilanMkujbc mku03375
   Host

   Doplňující dotaz: kdo je majitelem bytu? Vy nebo bude projednáváno v dědickém řízení?

   Odpovědět
   • #26268
     Oldřich
    Host

    Já majitelem nejsem a byt bude projednávám v dědickém řízení, žádná závěť není. Jsou dva potomci a zesnulého partnerka.

    Odpovědět
    • #26274
      lojza
     Host

     Pořád jste neodpověděl na otázku, kdo je majitelem bytu. Je to byt družstevní, nebo ve vlastnictví? Každopádně, pokud má majitel bytu nějaké dědice, tak jeho družka má v tom případě smůlu a nebude součástí dědického řízení. Pokud ji ovšem majitel neuvedl jako dědice v poslední vůli.

     Odpovědět
    • #26276
      Oldřich
     Host

     Pardon, byt je ve vlastnictví a majitelem je/byl zesnulý. Ano, majitel má dva potomky. Měl jsem za to, že když bylo soužití právě několikaleté, tak bude mít třeba i nějaký minimální nárok družka. Žádná závěť nic takového není.

     Odpovědět
    • #26283
      lojza
     Host

     Bohužel, na “několikaleté” soužití se tady nehraje. Pokud není závěť, tak má družka smůlu a právoplatnými dědici po zesnulém jsou jeho potomci a jenom na nich záleží jak se k celé situaci postaví. Zesnulý majitel si tuto situaci měl uvědomit ještě během svého života a zařídit věci tak aby jeho družka neskončila “pod mostem”.

     Odpovědět
    • #26284
     MilanMkujbc mku03375
     Host

     Lojzo, blahopřeji, lépe a výstižněji, byť tvrdě a napřímo, bych to neřekl. Teď se ukáže, jaké byly vztahy mezi tou paní a jeho potomky. V tomto je chyba jednak zákona, jednak zemřelého (R.I.P.), který měl napsat závěť.

     Kolegyně byla ve stejné situaci, ale potomci byli rozumní a dohodli se s ní (byt odkoupila za přijatelnou cenu),  ocenili tím i to, že jej ošetřovala do poslední chvíle.

     Odpovědět
  • #26452
    Jindřich
   Host

   Daroval jsem byt v osobním vlastnictví synovci. Zaplatil darovací daň, zapsán v katastru nemovitostí jako vlastník bytové jednotky je členem vlastníků bytové jednotky. Na bytu je věcné břemeno na dožití mé osoby. Proč po synovci požadují daň z pronájmu nemovitosti i když ho fyzicky neobývá a já hradím veškeré náklady související s provozem bytu. Daň z nemovitosti byla převedena na jeho osobu.

   děkuji

   Odpovědět
   • #26453
    MilanMkujbc mku03375
    Host

    Jen pro upřesnění – je to opravdu daň z pronájmu nebo to je daň z nemovitosti? Domnívám se, že spíše ta daň z nemovitosti, a z té se “nevykroutí”. Jen tak mimochodem – kdo to po něm požaduje?

    Odpovědět
  • #26454
    Jindřich
   Host

   Opravdu se jedná o daň z pronájmu. Žádná ústní ani písemná dohoda o pronájmu nebyla ve hře. Uhrazena byla darovací daň i daň z nemovitosti.

   Odpovědět
   • #26455
    MilanMkujbc mku03375
    Host

    Pokud to z něj mámí finančák, potom musí existovat nějaké rozhodnutí o vyměření daně z pronájmu či něco takového (např. přiznání k dani apod.); na základě pouze zaslané složenky bych nic nehradil a spíše bych se doptal vyměřovacího úřadu na podrobnosti a požádal o jejich písemné zaslání. Tady bych Vám asi doporučil konzultaci s daňovou poradkyní (samozřejmě dobrou poradkyní).

    Odpovědět
    • #26456
      Jindřich
     Host

     Jelikož synovec podniká, jeho účetní mu sdělila možnost platit daň z pronájmu nemovitosti. Nerozumím jen tomu proč musí platit daň z pronájmu, když fakticky o žádný pronájem nejde. Je sice vlastníkem ale byt užívám sám. Jsem sice v linii nepřímé ale to snad nezakládá podstatu vyměřit daň z pronájmu bytu, když z mého užívání bytu nemá žádný finanční výnos.

     Odpovědět
    • #26458
     MilanMkujbc mku03375
     Host

     Ptal jsem se na tento problém daňové poradkyně a účetní, takže: pokud máte věcné břemeno “na dožití” a žádný nájem neplatíte, není co danit, tudíž je to nesmysl. Paní účetní zřejmě neměla všechny potřebné informace.

     Odpovědět
    • #26459
      Jindřich
     Host

     Pokud se za pojem” nájem” nerozumí záloha na elektřinu,plyn,ČRo,ČT , záloha do fondu oprav a zálohy za služby k dotčené bytové jednotce , tak klasický nájem v nájemním bytě neplatím.

     děkuji

     Odpovědět
    • #26461
     Pavel Pavel
     Účastník

     Jindřichu,

     podle § 1180 NOZ vlastník jednotky (Váš synovec) přispívá na správu domu a pozemku.

     Píšete, že platíte “zálohu do fondu oprav”, tím asi máte na mysli tento příspěvek na správu domu a pozemku. Tzv. fond oprav u většiny SVJ totiž neexistuje.

     Pokud přispíváte místo synovce přímo Vy, tak to nejspíše finanční úřad posoudil jako příjem z nájmu u Vašeho synovce. Patrně na základě nějakého udání nebo na základě smlouvy o výměnku.

     Z finančního úřadu buď zavolala nějaká teta, že něco chce, nebo přišel nějaký dopis. Z toho úředního dopisu citujte, takto je to jen v úrovni dohadů.

     Jinak při zřízení výměnku podle § 2707 až 2715 NOZ je vhodné promyslet i daňové dopady.

     Hezký den!

     Odpovědět
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 vlákna odpovědí
Odpověď na: Odpověď č. 26283 v Dožití v bytě

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace:
Storno

Log in with your credentials

Forgot your details?