Odpověď na: Smlouvy na pronájem společných prostor

Úvod Fóra Všechny kategorie Správa domu Smlouvy na pronájem společných prostor Odpověď na: Smlouvy na pronájem společných prostor

#28697
Ladislav Laker
Host

Passcalle, vše co jste napsal je nepravda. Skutečný právní stav je odlišný.

1. Výbor není osoba, tedy jakýsi “výbor” nemůže právně jednat, a tedy ani sjednávat smlouvy.

2. Ani jednotliví členové výboru, ani právnická osoba SVJ nejsou oprávněni vystupoat jako pronajímatel, a tedy ani sjednat smlouvu o pronájmu cizího majetku, bez souhlasu vlastníka pronajímané věci. Taková smlouva bez oprávnění ji sjednat je nulitní (absolutně neplatná). Podvedený “nájemce” by se mohl domáhat náhrady škody na falešném “pronajímateli”.

3. Spoluvlastník společných prostor nemůže platně sjednat smlouvu jako nájemce, jestliže věc sám spoluvlastní. Je k tomu konstantní judikatura: Spoluvlastník užívá společnou věc nikoli právem nájmu, nýbrž právem spoluvlastníka, a to i když ji užívá ve větší míře, než by odpovídalo jeho podílu.

4. Případný příjem z pronájmu (což ovšem NENÍ tento případ) by byl vždy příjmem spoluvlastníků. Nikoli příjmem právnické osoby SVJ. Neexistuje důvod proč by ti tři měli něco hradit právnické osobě. Ta jim nic nepronajala, jestliže neměla předchozí souhlas vlastníka k nakládání s cizím majetkem.
————————————

Řešení: smlouva o výstavbě podle § 1170 až § 1172.