Odpověď na: povinné měřiče tepla

Úvod Fóra Všechny kategorie Teplo a voda povinné měřiče tepla Odpověď na: povinné měřiče tepla

#28663
Ladislav Laker
Host

Raději zopakuji odpověď na Janův na dotaz z úvodního příspěvku. Jde o “dům s plynovým kotlem pro 6 stejně velkých družstevních bytů [a] nemají na radiátorech instalovány měřiče tepla a náklady na plyn se dělí 6”.

* Dotaz zněl: Je to možné nebo musí být radiátory osazeny povinně měřiči tepla?

To co popisuje Jan v úvodním dotazu NENÍ možné. Šlo by o porušení zákona. Jestliže družstvo rozúčtuje skutečný náklad zúčtovacího období, pak na ně dopadá zákonná povinnost instalovat registrující přístroje a také povinnost rozúčtovat náklad na základě náměrů těchto přístrojů.

Zcela jinak tomu bude existuje-li ujednání mezi družstvem a všemi nájemci bytů o tom, že platba za poskytovanou službu “vytápění” je paušální platbou podle § 9 zákona č. 67/2013 Sb.. V tom případě družstvu vůbec nevznikla povinnost instalovat registrující přístroje, tedy nevznikla ani povinnost zabývat se nějakým rozúčtováním nákladu na tuto službu.