Odpověď na: chybějící účetní závěrky – pokuta

Úvod Fóra Všechny kategorie Správa domu chybějící účetní závěrky – pokuta Odpověď na: chybějící účetní závěrky – pokuta

#28614
PavelPavel
Účastník

Fame,

sankce půjde primárně na vrub SVJ, které opakovaně porušuje hned několik zákonů.

Zda se případná náhrada škody za porušení § 159 NOZ bude uplatňovat vůči starému nebo i novému výboru je otázka. Starý výbor to nepochybně zavinil, ale o nápravu se měl postarat i nový výbor. Evidentně oba výbory jednaly bez potřebných znalostí a potřebné pečlivosti. Jak by dopadl soud netuším, judikát jsem zatím nezaznamenal.

Sankce od soudu jsou popsány v § 104 a § 105 zákona č. 304/2013 Sb. Výše je až 100 tis. Kč. Ale na první výzvu soudu ji odhaduji do 20 tis. Kč. Přísnější sankci, tj. zrušení SVJ s likvidací, jsem zatím nezaznamenal.

Poraďte se s účetní/m za jak dlouho by sestavil/a účetní závěrky od roku 2014. Starší účetní závěrky se nemusely do veřejného rejstříku ukládat. Na základě této informace požádejte soud o odklad termínu předání účetních závěrek s tím, že nový výbor dosud nepřevzal ÚZ od starého výboru. Sankce za neschválení ÚZ neznám, asi vůbec není.

Něco pozitivního na závěr: postup soudu je “výhodný” v tom, že soud musí nejdříve vyzvat k uložení ÚZ a teprve, když není výzva splněna, může uložit sankci. Podle zákona o účetnictví a podle trestního zákona nemusí být žádná výzva a následuje rovnou trest. Takže vlastně máte kliku, že se postupuje “pouze” podle zákona o veřejných rejstřících.

Hezký den!

  • Odpověď byla upravena před 2 roky a 4 měsíci uživatelem PavelPavel.