Odpověď na: placení za výtah

#28379
Ladislav Laker
Host

Pane Stuchlíku, navrhujete rozpočítat náklady přesně podle spotřebované elektrické energie na každou jízdu.

Způsob rozúčtování, který navrhujete, přinese ovšem překvapivé výsledky.

Obyvatel nejvyššího patra by za jízdu neplatil nic, protože kabina výtahu má na opačném laně protiváhu o hmotnosti která je rovna (hmotnost kabiny + polovina přípustného zatížení). Obyvatel vyššího patra tedy při jízdě nahoru spoří energii, protože i s kabinou je lehčí než protiváha a stoupá vzhůru “zadarmo” (když zanedbáme tření).

Naopak největší plýtvač energie je pan Stuchlík z prvního patra: Tím, že si přivolá prázdný výtah z vyšších pater, spotřebuje plné množství energie na vytažení těžké protiváhy až nahoru. Motor při tom musí podávat plný výkon, protože – jak víme – musí vytáhnout nahoru těžkou protiváhu – a lehká prázdná kabina na druhém konci lana mu v tom nijak nepomáhá.  Pan Stuchlík pak sjede dolů do přízemí, a tím vyplýtvá další energii nutnou k vytažení protiváhy o další 3 metry výš, těsně pod strojovnu výtahu.

Podle spotřeby energie  by tedy měli platit nejvíce obyvatelé prvního, případně druhého patra. A naopak nejméně by měli v tomto Dokonalém Systému platit ti, kteří jezdí do vyšších pater. Tím, že svou vahou obětavě zatěžují kabinu zejména při jízdě dolů, pomáhají významně spořit energii.

To, že celý sledovací systém by stál víc peněz než kolik stojí elektrická energie pro výtah – to už je jen taková drobnost.