Odpověď na: Volba člena výboru nebo komise

Úvod Fóra Všechny kategorie Správa domu Volba člena výboru nebo komise Odpověď na: Volba člena výboru nebo komise

#28035
Ladislav Laker
Host
  • Passcall, napřed jste se zeptal “… zda je možno zvolit člověka, který není přítomný na shromáždění”.
  • Pak jste dal složitě najevo že se ve skutečnosti ptáte “… zda je možno zvolit člověka, který nechce funkci vykonávat”.

To jsou dva naprosto odlišné případy. Je vhodné rovnou se zeptat na to co vědět chcete, a neptat se na to co vůbec vědět nechcete. Just saying.

Takže ještě jednou: Přečtěte si vaše stanovy. My přece netušíme zda je ve vašem SVJ možno zvolit osobu, která nedala předem souhlas se svou kandidaturou a s výkonem funkce. Ta věta je jednoduchá: Přečtěte si stanovy. Kterému písmenu na tom nerozumíte?

Samozřejmě je možno zvolit i člověka, který nedal předem souhlas. V tom případě volba je nepochybně platná (jestliže shromáždění bylo schopné usnášení, vlastníci jednotek rozhodli požadovanou většinou, a rozhodnutí bylo řádně oznámeno).

Volba do funkce a přijetí funkce – to jsou ošem dvě odlišné právní skutečnosti.

Pokud tedy zvolená osoba nepřijme funkci ve voleném orgánu, pak tato volba je sice platná, ale není účinná. Taková osoba se nestane členem voleného orgánu, přestože byla řádně zvolena. Vůle právnické osoby SVJ nemůže nijak nahradit souhlas zvolené osoby s přijetím funkce ve voleném orgánu. Viz § 159 odst. 1 občanského zákoníku.