Odpověď na: Hlášení osob užívajících byt

Úvod Fóra Všechny kategorie Správa domu Hlášení osob užívajících byt Odpověď na: Hlášení osob užívajících byt

#28032
Ladislav Laker
Host

Druhá Vaše otázka zněla: “Má předseda, výbor nebo správce právo upravovat počty osob užívajících byt jen podle svého posouzení?”

  • Krátká odpověď: Ano, má.
  • Delší odpověď: Je třeba vyjít ze znění § 2 zákona č. 67/2013 Sb..: “… osoby, u kterých lze mít za to, že s ním budou žít v jednotce po dobu delší než 2 měsíce v průběhu zúčtovacího období”.

Obrat “lze mít za to” označuje právní domněnku vyvratitelnou. Jde o stav, jaký se jeví navenek (jaký se jeví sousedům, činovníkům SVJ, či veřejnosti). Vy máte možnost prokázat, že skutečnost je jiná než jak se jeví. V tom případě právní domněnka je vyvrácena a musí ustoupit prokázané skutečnosti.

Vaše tvrzení budete prokazovat stejně, jako byste je prokazoval soudu. Ostatně dojde-li ke sporu o výši plateb za služby, stejně to nakonec u toho soudu skončí.