Odpověď na: statika domu, stavební zásah

Úvod Fóra Všechny kategorie Rekonstrukce domu statika domu, stavební zásah Odpověď na: statika domu, stavební zásah

#27985
Ladislav Laker
Host

Zásah do nosné stěny je možný jen se soukromoprávním souhlasem spoluvlastníků té stěny a s veřejnoprávním povolením od stavebního úřadu.

Spoluvlastníci se většinou chovají jako ovce: když stavebník obejde byty, podepíšou mu vše. Málokdo chce vidět projekt, či dokonce posudek statika včetně výpočtů. Podepíšou, i kdyby šlo o stavební úpravu spočívající v odpálení 100 kg dynamitu v obývacím pokoji.

Jakmile stavebník získal souhlas většiny, má první překážku za sebou: SVJ totiž bude povinno potvrdit stavebníkovi souhlas vlastníka stavby se změnou stavby.

Stavební úřad bude kromě souhlasu vlastníka stavby vyžadovat projekt a posudek statika.  Ale na statika nespoléhejte! V našem městě je statik ing. S., který je pověstný tím, že dá kulaté razítko na každý nesmysl. Vloni odsouhlasil aby si vlastník jednotky vyboural díru v NOSNÉM panelu  mezi kuchyní a obývacím pokojem. Ta díra má rozměr 2.5 m šířky krát 2.1 m na výšku, vede přes svislý spoj dvou panelů, a její okraj je 60 cm od vnější nosné stěny. Sousedům nad tímto bytem už začínají praskat spáry mezi panely.

Námitky od účastníka stavebního řízení byly stavebním úřadem odpálkovány:  stavební úřad nemá důvod přezkoumávat souhlasný posudek statika.

Ten dům zatím nespadl. Zatím.