Odpověď na: Zvyšování nájemného u smlouvy na dobu neurčitou

Úvod Fóra Všechny kategorie Legislativa Zvyšování nájemného u smlouvy na dobu neurčitou Odpověď na: Zvyšování nájemného u smlouvy na dobu neurčitou

#27401
M0123M0123
Host

Mohu váš ještě požádat o vysvětlení. Našel jsem  dotaz k článku na tomto webu okolo bytu – článek zvyšování nájemného o kolik je přípustné a za jakých pdmínek.

Tazatelka měla podobný dotaz a pan Černý tady odpověděl, že § 3074 se v tomto případě použije a pronajímatel má právo na zvýšení nájemného nad limit 20 %.  Jak to tedy je? V čem je rozdíl mezi mým případem, kdy jste mi psal, že § 3074 se mě netýká a dotazem viz níže? Děkuji 

Chmelová Marie1 rokem ago

Dobrý den,jsme 70 letí důchodci, bydlíme v pronajatém bytě od roku 1979. Dvakrát změnil dům majitele.ale nájemní smlouva zůstala původní z r 1979. Od r. 1992 nám bylo ročně průběžně nájemné zvyšováno .Poslední nájemné nám bylo zvýšeno v letech 2010-2012 v součtu o více než 100 procent. Nyní jsme dostali návrh na zvýšení nájemného o 53 procent. Zdůvodnění zvýšení na srovnatelné nájemné v místě za použití paragrafu 3074 odst. 2 občanského zákoníku s přílohou znaleckého posudku-stanoveni obvyklého nájemného. Má pronajímatel ze zákona právo na toto navýšení? Moc krát děkuji za odpověď.

[Externí odkaz] pro zobrazení se prosím přihlašte 1 rokem ago

Dobrý den,
úprava zvyšování nájemného v novém občanském zákoníku, pokud si strany zvyšování neujednali či úplně nevyloučili, stanovuje limity zvýšení nájemného poměrně jasně. Vámi <u>zmíněné přechodné ustanovení § 3074 odst. 2 OZ zakotvuje výjimku pro způsob zvýšení nájemného a odstraňuje mimo jiné i 20% limit za předpokladu, že nájemné nebylo určeno dohodou stran nebo rozhodnutím soudu, nýbrž na základě jiného právního předpisu (obvykle tzv. regulované nájemné). Jestliže nájemné bylo i u Vás skutečně určeno tímto uvedeným způsobem, je postup pronajímatele oprávněný.</u> Pokud s navýšením nebudete nesouhlasit, může pronajímatel podat návrh soudu, který výši nájemného určí na základě obvyklého nájemného v daném místě.

Cookie Consent with Real Cookie Banner