Odpověď na: Předseda SVJ

Úvod Fóra Všechny kategorie Správa domu Předseda SVJ Odpověď na: Předseda SVJ

#26502
Ladislav Laker
Host

Pane Ballone, poněkud předbíháte událostem.

Nevíme zda dům už byl rozdělen na jednotky.  Pokud ano, pak většinovým vlastníkem jednotek v domě je družstvo, a to bude vykonávat ze zákona funkci správce. A může tuto funkci vykonávat libovolně dlouho, třebas i desítky let.

Jakmile družstvo začne své jednotky převádět, štěstí budou mít jen první tři nabyvatelé jednotek. Po dosažení počtu čtyř různých vlastníků jednotek katastrální úřad zablokuje další převody. A pak se bude čekat na založení SVJ. Tento stav může trvat libovolně dlouho, třebas i desítky let.

Jestliže nebude nikdo, kdo by se chtěl ujmout funkce člena statutárního orgánu, případně vlastníci jednotek se neshodnou na obsazení statutárního orgánu, pak tedy SVJ v domě nebude nikdy založeno. Zakládá se totiž schválením stanov, které povinně obsahují určení prvních členů statutárního orgánu. (V případě předsedy SVJ by se jednalo o jednočlenný statutární orgán.)

Nemusíte se tedy vůbec zabývat otázkou “kdo by měl převzít a vykonávat funkci předsedy SVJ”. Jestliže SVJ nebude založeno, pak vůbec nevznikne. Takže nebude existovat ani funkce předsedy tohoto neexistujícího SVJ.