Odpověď na: Fond oprav

Úvod Fóra Všechny kategorie Byt Fond oprav Odpověď na: Fond oprav

#26294
Ladislav Laker
Host

Pane Pavle, SVJ skutečně prodávajícímu zatají jeho budoucí závazek. Stačí podívat se do potvrzení, které vystaví SVJ podle § 1186 odst. 3 zákona č. 89/2012 Sb.. Ten největší závazek tam určitě uveden nebude.

Jde o zákonný ručitelský závazek za nesplacené dluhy společenství. A ta částka připadající na nabyvatele bytu nebude v potvrzení nikde uvedena. Nabyvatel bude platit nechvalně známý “fond oprav” a vůbec mu nedojde, že ty peníze nedává na budoucí opravy a údržbu domu. Že je SVJ obratem přeposílá bance na úhradu svých starých dluhů.

Jen podotknu, že zatajení výše ručitelského závazku vlastníka jednotky za dluhy společenství je podle judikatury zcela v pořádku. Soud to onehdy zdůvodnil šalamounsky: Vzhledem k tomu, že vlastník jednotky platí pouze určené částky měsíčně, není nutno mu prozrazovat kolik bude muset celkem zaplatit na úhradu dluhu SVJ u banky. Přebírá sice ručitelský závazek, ale o výši závazku nemusí být informován.

Kdo se nebude aktivně starat a nezjistí si celkovou výši dluhu v účetní závěrce SVJ, nezjistí o tom nic.  Doufejme že tazatelka si zjistí fakta a s jejich znalostí se pak rozhodne jakou cenu je ochotna zaplatit za “zadlužený” a “revitalizovaný” byt.