Odpověď na: Zákon k vyuctovaniu rézie domu a zákon prenajímateľ nájomcovi rozuctovanie

Úvod Fóra Všechny kategorie Byt Zákon k vyuctovaniu rézie domu a zákon prenajímateľ nájomcovi rozuctovanie Odpověď na: Zákon k vyuctovaniu rézie domu a zákon prenajímateľ nájomcovi rozuctovanie

#26007
Ladislav Laker
Host

Eriko, píšete že máte v ruce “Rozpisu záloh na bytovú jednotku a platieb na réžiu domu”. To je pro mne nesrozumitelné. Může jít o zálohy na správu domu, ale může jít o zálohy na služby spojené s užíváním bytů. Netuším ani co je to “režie domu”, a nevím co je do této položky zahrnuto.  Skutečnost že tyto položky jsou uvedeny v nějakém rozpisu neříká vůvec nic o tom o jaké platby se jedná.

V první řadě si přečtěte stanovy SVJ, jestliže v domě vzniklo a zajišťuje správu domu a pozemku. Je určitá šance, že SVJ používá v předpisech plateb ta označení, která jsou uvedena ve stanovách i s jejich definicemi. Pokud je po Vás požadována platba o které stanovy mlčí, pak si zjistěte o jajou platbu se ve skutečnosti jedná, na jaký účel je určena a jak se sorávně nazývá podle zákona nebo podle stanov SVJ.

Ptáte se “či je povinný osoba, subjekt, ktorý nehnuteľnost spravuje, povinný pri ročnom zúčtovaní urobiť riadne vyúčtovanie z jednotlivých položiek spojených so správou nehnuteľnosti”.  Vaše představy jsou sice logické, ale v rámci SVJ na logiku raději zapomeňte.

V první řadě platí, že SVJ jako osoba zajišťující správu domu nemá zákonnou povinnost nic vyúčtovat vlastníkům jednotek. Nemá povinnost zpracovat vyúčtování, ani nemá povinnost doručovat jednotlivým vlastníkům jednotek nějaké vyúčtování správy. Tyto povinnosti mohou být právnické osobě uloženy jedině stanovami, nebo (jednorázově) rozhodnutím shromáždění, které je nejvyšším orgánem SVJ. Přečtěte si stanovy, abyste znala Vaše práva.

V další části Vašeho příspěvku se ale ptáte na služby spojené s užíváním bytů, viz Vaše slova:  “… či nemajú povinnosť služby spojené s najmom bytu a najmä spoločných časti domu riadne zúčtovať”. Prosím uvědomte si, že platba za služby je něco zcela jiného než platba na správu domu. Pokud služby v domě nejsou hrazeny paušálem, pak samozřejmě nastává každoroční vyúčtování a vypořádání přeplatků/nedoplatků s každým příjemcem služeb. Viz zákon č. 67/2013 Sb.

Cookie Consent with Real Cookie Banner