Jak bude vypadat úsporný energetický tarif v praxi?

Úsporný tarif má pomoci domácnostem snížit účty za elektřinu, plyn i teplo. Půjde o dotaci ze státního rozpočtu ve prospěch dodavatelů energií, kterou bude stát v případě elektřiny a plynu vyplácet automaticky a nebude o ni nutné žádat.

Jaká je aktuální situace se schvalováním úsporného energetického tarifu?

Poskytování úsporného tarifu již odsouhlasil senát. Je předpoklad, že podrobnosti tarifu, tedy kolik bude příspěvek činit a kdo na něj bude mít nárok, upřesní vládní nařízení v průběhu srpna. Schválenou novelu energetického zákona nyní dostane k podpisu prezident.

Jak bude úsporný tarif účtován?

Obchodníci s plynem a elektřinou mají o přijatou dotaci snížit účty nebo zálohy. Budou to muset uvést ve vyúčtování.

Kdo bude moci výhody úsporného tarifu čerpat?

Podpora se nemá vztahovat na víkendové nemovitosti a dobíjení elektromobilů. Naproti tomu o příspěvek na teplo budou muset žádat například společenství vlastníků nebo družstva. Bude se to týkat tepla z centrálního zásobování nebo z domovních kotelen. Horní hranice příspěvku v obou případech bude 30 000 korun.

Zdroj: ČTK, Novinky.cz

2 komentáře u „Jak bude vypadat úsporný energetický tarif v praxi?“

 1. Také tomu rozumíte tak, že bez ohledu na počet vlastníků / bytů v SVJ bude strop 30K Kč? Takže dům o 5 bytech dostane teoreticky stejný příspěvek jako dům o 100 jednotkách?

  Odpovědět
 2. Novela energetického zákona byla podepsána prezidentem 1.8.2022. Zatím nemá číslo ve Sb. z., jedná se o senátní tisk 275.

  Novela byla projednána ve stavu legislativní nouze, bez hodnocení dopadů regulace RIA, ve zkráceném mezirezortním připomínkovém řízení. Díky kompletnímu překopání textu poslanci vlastně ani neexistuje zvláštní část důvodové zprávy. Podle toho novela vypadá.

  Na SVJ a bytová družstva bude dopadat nová povinnost a to předat distributorům “úplné a pravdivé údaje nezbytné pro zohlednění příspěvku” (§11u a § 11w). Takže asi nepůjde jen o počet bytů ve spravovaném domě, jak o tom mluvil Jozef Síkela v Senátu, ale o počet bytů, které jsou výhradně užívané pro účely bydlení.

  Jak třeba vyhodnotit neobydlené byty? V Praze jich je cca 13%.

  Pokud dojde ze strany SVJ/BD k jinému výkladu, které byty mají na příspěvek nárok, než jaký výklad bude mít budoucí kontrola, tak se bude postupovat podle rozpočtových pravidel (§11t/7 a §11x/7). Tj. bude se to posuzovat jako dotační podvod spáchaný SVJ/BD.

  Hezký den!

  P.S.

  Podle

  https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/vlada-domacnostem-letos-posle-na-elektrinu-jen-dva-tisice-ri/r~58db82f811c311ed9ae20cc47ab5f122/?utm_source=centrumHP&utm_medium=dynamicleadbox&utm_term=position-1&utm_campaign=Aktualne

  by se v roce 2022 mělo jednat o 2 000 až 2 500 Kč příspěvku na elektřinu

  Odpovědět

Napsat komentář

Cookie Consent with Real Cookie Banner