V době dovolených je tipování zlodějů na prázdné byty snadnější

V měsících letních dovolených stoupá tradičně počet vloupání, statistiky Policie České republiky ukazují za loňský červenec a srpen 1 899 případů vloupání do bytů s následnou krádeží. Situaci, kdy si zloděj váš byt vyhlídne, nebo se pokusí o vloupání náhodně, samozřejmě přímo neovlivníte, můžete mu však čin znesnadnit řadou opatření a v neposlední řadě mít správně nastavené pojištění.

Zjistit prázdný byt není pro zloděje obtížné

Byť jsou preventivní pravidla známá a tisíckrát opakovaná, mnoho lidí je stále nedodržuje. S rostoucím vlivem a oblibou sociálních sítí se zvyšují i možnosti zlodějů pro vytipování si domácnosti, jejíž majitelé nebo nájemníci odjeli na dovolenou. Na druhou stranu se s vývojem a dostupností technologií rozšiřují také možnosti, jak svůj domov chránit a monitorovat na dálku.

Bezpečnostní dveře, chytré detektory a kamery

Zatímco bezpečností dveře jsou ochranným prvkem používaným již desítky let, současným standardem se staly chytré detektory a bezpečnostní kamery. Zvyšuje se počet domácností, které si nainstalují bezpečnostní systém a z dovolené pak sledují pohyb v bytě či domu případně jeho okolí. Bezpečnostní systém obvykle obsahuje několik základních bezpečnostních zařízení: kouřový alarm, venkovní kameru, interiérový detektor pohybu umístěný do rohu místnosti nebo spínač, který hlídá, jestli během vaší nepřítomnosti někdo neotevřel okna či dveře. Veškeré dění pak můžete pohodlně sledovat prostřednictvím aplikace na jakémkoliv chytrém zařízení. „Movitější domácnosti si mohou zaplatit u bezpečnostních agentur i video dozor, nechat si prostor ozvučit tlakovými reproduktory a získat služby typu online-pochůzek či verifikace alarmů,“ říká Michal Hrbatý, CEO společnosti UlovDomov.cz.

Zmíněné bezpečnostní dveře nejsou žádnou novinkou, liší se však obsaženými prvky, které různými způsoby zamezují násilnému otevření. Uvnitř dveří je zabudována zpevněná výztuž odolná proti vyražení či prokopnutí. Pořídit lze i dveře s elektronickým systémem, který vám umožní je otevřít mobilem, kartou, čipem, ale také čtečkou, která funguje na principu rozeznání otisků prstů. Zajímavý je také například Door Control System s dotykovou klávesnicí, který umožňuje před každým vstupem změnit pořadí čísel, aby nebylo možné rozklíčovat vstupní kód podle případných otisků. Dveře bývají mnohdy také protipožární, protihlukové a mohou výrazně snížit výši pojistky na váš byt.

Čtěte také:  Osvěžte interiér jarním stylem

Nechlubte se na sociálních sítích a zkuste v bytě nasimulovat pohyb nebo zvuky

K informacím na sociálních sítí se obvykle může dostat více lidí, než si myslíme. Málokdo má precizně vybraných pouze pár přátel, dokonale nastavené soukromí či precizní znalost o posledních aktualizacích sociálních sítí. Poproste příbuzné či kamarády, aby vám chodili občas zalévat rostliny nebo vybírat schránku. Okolí díky tomu nabude dojmu, že je někdo doma. Toho lze docílit i bez fyzické přítomnosti, například s využitím obyčejných spínačů světel nebo třeba takzvaného štěkače. Ten simuluje štěkání psa a zvuky vydává ve vámi nastavených intervalech.

Zdroj: UlovDomov

Napsat komentář

Cookie Consent with Real Cookie Banner