Čipování psa a důležité změny od 1. 1. 2020

Máte doma psa? Pak je pro vás důležitá informace, že od počátku roku 2020 vstupuje v platnost novela veterinárního zákona. Podstatnou změnou je zákonná povinnost čipování psa. Co dalšího s ní souvisí?

Od počátku roku 2020 musí být každý pes označen čipem

Pro štěňata platí povinnost označení mikročipem v období prvního očkování proti vzteklině – tedy v šesti měsících věku pejska.

Povinné čipování psa se nevztahuje pouze na ty, kteří mají zřetelně viditelné a čitelné tetování provedené před datem 3. července 2011.

Pořizovací cena čipu závisí na jeho typu, pohybuje se zhruba mezi 120 a 450 korunami, k tomu ještě musíte přičíst úkon veterináře, který čipování psa provede. Ve výsledku tak zaplatíte mezi 500 až 700 korunami.

Jak mikročip vypadá a jak se aplikuje?

Mikročip zavádí veterinář. Pomocí jehly je pod kůži psa implantován mikročip, který je velký zhruba jeko zrnko rýže. Je obalen biokompatibilními materiály, které organismus psa přirozeně přijme a pro jeho organismus nepředstavuje žádnou zátěž.

Čip se vždy aktivuje pouze pomocí speciálního čtecího zařízení na dobu nutnou k přečtení informací z mikročipu.

Pokuta za psa bez čipu je až 20 000 korun

Až na 20 000 korun či až na 100 000 korun podle druhu provinění se novelou zvýší pokuty za porušení zákona. Toto zdvojnásobení výše pokut vychází ze skutečnosti, že se sankce od roku 1999 nezměnily a měly by si zachovat represivní i preventivní charakter.

Kde je nutné číslo mikročipu psa uvádět?

Novela veterinárního zákona č. 166/1999 Sb. povinný zápis do registru psů nenařizuje.

Číslo mikročipu musí být podle zákona uvedeno v očkovacím průkazu a pasu psa. Pozor ale na požadavky jednotlivých obcí. Ty mají právo si povinnost zápisu psa do místní evidence stanovit vyhláškou.

Čtěte také:  Tipy na snížení spotřeby energií v domácnosti

Po očipování  je vhodné pejska s jeho číslem mikročipu registrovat do databáze čipovaných psů. Pokud by se vám pejsek ztratil, tato evidence pomůže s nalezením.

S povinností čipování psa souvisí i očkování proti vzteklině

Majitel psa musí zajistit, aby  v očkovacím průkazu psa bylo uvedeno také identifikační číslo psa – číslo jeho mikročipu. Očkování proti vzteklině je totiž podle zákona platné jedině tehdy, může-li být pes správně identifikován, a to buď čipem, nebo v určitých případech čitelným tetováním.

12 Comments
 1. Míla Kochová 1 rokem ago

  S čipováním souhlasím,také máme,ale je pouze uvedeno u veterináře a na Měst.úřadu,proč tedy nutíte majitele?Není žádná databáze a pokud by se náhodou pejsek zaběhl,tak mu není k ničemu.Nechápu k čemu čipován je?Moc mě to zajímá.Těším se na odpověď.

  mikochova@seznam.cz

 2. Denka 1 rokem ago

  Nas… nikdy bych svého pejska nedala čipnout nejsem ovce jako plno jinech čechu, to radějí očipuju ty kr… ve vládě co dělaj neuvěř. zákony pro blbce . S pozdravem Ovčí stádo.=)))))))))))

 3. Vendy 1 rokem ago

  no já myslím,že to je hlavně páka na psy bezdomovců,kteří jsou i někdy agresivní,a hrozí od nich rizika i našim pejskům,ti je očkovat rozhodně nedávaj..nechápu,že někdo nedá čipovat pejska,je to zvíře,neberete to osobně…

 4. Marie 1 rokem ago

  Souhlasím s předešlímy recenzemy,, nikdo se nedokázal za drobné chovatale při schvalování zastat.Toto nařízení není levná záležitost akorát nahrávají již tak drahým veter.lékařům.Jsem důchodce, pejska slušného mám již třetího v pořadí obešlo se to bez čipu, na čipy jsem velice alergická a nikdo mi to nevymluví, nehažte drobné chovatele do jednoho pytle s velkochovama.
  I tak bez čipu vás pejsek stojí dost peněz, na MNV poplatek a nedají ani sáček na veřejná místa,dneska očkování proti vzteklině přes 200 Kč, a nedej bože aby se pejskovi přihodilo co nechceme třeba pokousání druhým agresivním nehlídaným psem.Ten kdo tento výmysl nakázal ať se chytne za nos nařizovat takové nehorázné pokuty, tím vám naznačuji, že do několika let nebudou ani děti znát jak vypadá pes, všechno dokážete podělat a nedomyslet.
  CHovatelka

 5. Marketa 1 rokem ago

  Mě by zajímalo, kde budou končit ta štěňata, když se fenka oříška na dědině zaběhne. Budou se hned utrácet za mala, anebo je budou šoupat hned do útulků. Více k této kreténině nemám slov.

 6. Michal 1 rokem ago

  Nechal jsem očipovat naše blechy,aby mi sem soused nepouštěl ty své !!!

 7. Vlastimil Levora 1 rokem ago

  Začne se u psů a za pár let u lidí.

 8. Lumír Kozel 1 rokem ago

  Lumír
  Nějak mi uniká proč musí být pes očipován!!!
  Identifikace jde přece řešit známkou na obojku,nebo ne?!
  Pokud se jedná o tzv. množírny :
  Ten kdo nechce nebo nedá z nějakého důvodu pejskovi obojek s registrovanou známkou,nenechá ho ani očipovat.
  Je to tedy jen lobby pro čipové firmy, zvěrolékaře a státní kasu.
  Samotný čip množírny nevyřeší.

 9. jan 1 rokem ago

  Čipování je jen finanční příjem, nic to neřeší !!! Evidence není povinná, tak pes s čipem bez registrace, co to má za smysl ?!?! Tak si koupíte čipovaného psa z množírny a nevíte komu patří.

 10. Vladimír Gross 1 rokem ago

  Konečně , už bylo na čase zamezit těm šmejdům, kteří v neschválených a nepovolených množírnách bez jakýchkoliv skorpulí v hnusných a nevyhovujících podmínkách stále dokola připouštějí zmordované feny k novým vrhům, aby jejich štěnata mohli pak načerno prodávat za účelem finančního a ne zrovna malého zisku-viz tzv”chovatelka paní Cendelínová ze Světnova , která si takto každoročně a nezdaněně přijde na bezmála tři čtvrtě milionů korun.

 11. Alena 1 rokem ago

  Je to všechno hovadismus, vláda naslibuje navýšení nejnížší mzdy, sobě navýšení mají odouhasené na dlouhá léta dopředu a ne málo a za co? A kde a to brát? Velice dobře je to zpracováno v pohádce “Tajemství staré bambitky” DANĚ ACH DANĚ ´, ALE JAK A NĚ věrně popisující naši vládu, tak budeme odírat zase ty nejmenší, důchodce, rodinny s malými dětmi, neustálým zdražováním a ubíráním gramáže u zboží a teď čipováním pejsků, registr, který není k ničemu. Ze svého důchodu se dělím s někým koho mám ráda a kdo má rád mě, ale proč mám živit darmožrouty a nemachčenka to nepochopím. Já jsem si své odpracovala, proč dnes nepracují mladí. Odnášíme to zase my

 12. Jirka 1 rokem ago

  Čipování psů ano ale s povinou registrací všech psů v národním registru, tak že i štěně musí mít čip a registraci už přímo od chovatele při prodej či daru. Tohle co předvedli bylo pouhé tahání peněz z lidí.Zlodějům zdar

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?