Zajímá vás cena pojištění domácnosti? Tohle všechno na ni má vliv

Jestli chcete ochránit váš domov a vybavení, které v něm máte, pojištění domácnosti byste si rozhodně měli sjednat. A to ať už bydlíte v bytě, domě nebo “jen” v podnájmu. Zajímá vás na kolik vás tahle pojistka celkem vyjde? Vliv na výši pojistného má hned několik faktorů, tak se na ně s námi pojďte podívat.

Co vlastně spadá do pojištění domácnosti

Spousta lidí se mylně domnívá, že pojištění domácnosti si mohou sjednat jen v případě, že jsou přímo majitelé bytu nebo domu, ale chyba lávky. Tato pojistka se totiž vztahuje na vaše hmotné vybavení, tedy na věci, které s nemovitostí nejsou pevně spojeny, a mohli byste je jednoduše naložit do auta a přestěhovat pryč. Právě díky tomu si můžete pojištění domácnosti sjednat i v případě, že bydlíte v podnájmu. Protože kdyby vás například vytopil soused, nebo se k vám vloupali zloději, náhradu za zničené nebo odcizené věci můžete nárokovat právě z tohoto pojištění a nebudete je muset kupovat ze svých úspor.

Do pojištění domácnosti tedy můžete zahrnout:

 • nábytek
 • elektronika a domácí spotřebiče
 • koberce
 • oblečení a věci osobní potřeby
 • knížky
 • sportovní vybavení
 • šperky, cennosti a umělecká díla

K některým “sporným” položkám přistupují pojišťovny rozdílně, (např. k vestavěným spotřebičům nebo ke kuchyňské lince), případně pro určité oblasti (elektronika, šperky atd.) mají stanovené maximální pojistné limity. Proto se před podpisem smlouvy vždy pečlivě seznamte s pojistnými podmínkami i případnými výlukami, abyste ve chvíli pojistné události nebyli nepříjemně překvapeni. Dále je také velmi užitečné provést srovnání pojištění domácnosti, které vám pomůže vybrat ten nejlepší a finančně nejvýhodnější produkt přímo pro vás.

Rizika spadající do pojištění domácnosti

Daná rizika byste měli volit především podle toho, jaká vám můžou s největší pravděpodobností hrozit, a proto by ve vaší pojistce určitě neměla chybět. Samozřejmostí jsou živelné škody (úder blesku krupobití, vichřice atd.), každopádně nejčastěji české domácnosti zasahuje vodovodní škoda (například zmíněné vytopení). Kvůli tomu byste ji ve své pojistce měli určitě také mít. Jestli žijete ve větších a velkých městech, určitě přidejte i krádež, loupež a vandalismus.

Čtěte také:  Jak si doma vytvořit ideální prostředí ke spánku?

Co určuje cenu pojištění domácnosti

Stanovit nějakou modelovou, orientační cenu domácnosti může být poněkud obtížné. Správná pojistka by totiž měla odpovídat právě vašim potřebám a vašemu domovu. Na cenu pojištění domácnosti má totiž vliv:

 • velikost domácnosti (čím větší plošná výměra, tím vyšší pojistné)
 • vybavení domácnosti (čím dražší vybavení, tím vyšší pojistné limity potřebujete a tím pádem se zvýší i částka pojistky)
 • zajištění domácnosti (bezpečnostní zámky, kamery, chytré senzory například pro únik plynu, vody apod.)
 • pojištěná rizika (tedy rizika, která jste se do pojistky rozhodli zahrnout).
 • lokalita (obyvatelé měst budou mít pojistné o něco vyšší, než lidé, kteří bydlí na vesnici)

Na pojištění domácnosti můžete také ušetřit, a to v případě online sjednání pojistky, celoroční – jednorázové platbě pojistného, a u některých pojišťoven dostanete slevu i v případě propojištěnosti, tedy pokud u dané společnosti máte sjednané i nějaké další pojištění.

Online sjednání pojištění domácnosti

Pro aktuální přehled nabídek pojištění domácnosti je dobré použítkalkulačku pojištění domácnosti. Zadáte do ní všechny důležité údaje o vašem domově a během chvíle uvidíte přehledně srovnané nabídky hned od několika pojišťoven, a to včetně výše pojistného.

Jednotlivé produkty si samozřejmě můžete upravovat podle libosti – nastavit pojistné limity, zvolit si úroveň asistenčních služeb, zvolit odpovídající pojistná rizika atd. Během pár kliknutí myší uvidíte přehledně srovnané nabídky včetně ceny a pojistku, která se vám bude nejvíc líbit, si můžete přes kalkulačku také hned sjednat.

Všechny důležité dokumenty včetně smlouvy i pojistných podmínek vám pak přijdou do e-mailu, přičemž pojistka začíná platit ve chvíli, kdy ji uhradíte. Snadné, co říkáte?

Napsat komentář

Cookie Consent with Real Cookie Banner