Vířivka na balkoně: Jaká omezení vás mohou potkat?

Ve srovnání s domem a zahradou se v bytě asi více rozmýšlíte, co a kam umístíte. Na druhou stranu i pro balkony nebo terasy můžete najít způsob, jak si vytvořit svou vlastní wellness zónu. Menší prostor sice představuje určité omezení, když si ale pohlídáte základní parametry, nic vám nebude stát v cestě. Nebo ano?

Vyřešte nosnost terasy

Vířivé koupele na terase při západu slunce jsou krásnou představou. Než o tom ale začnete snít, je potřeba, abyste si ověřili nosnost podkladu vašeho balkonu či terasy. Vířivka je sama o sobě velkým zatížením, a ještě k tomu připočtěte hmotnost nosné konstrukce, vody a osob, které ji budou využívat. Prvním krokem před samotným výběrem by proto měla být konzultace se statikem, který ověří, zda je nosnost odpovídající.

Zaměřte se na rozměry vířivky

Na trhu najdete opravdu široký výběr modelů vířivek odlišných velikostí a tvarů. Máte-li prostornou terasu, nebudete mít problém umístit vířivku pro 6 a více osob. Pokud máte ale menší prostor, nejspíš budete řešit každý centimetr. Existuje proto vířivka pro 4 osoby nebo ještě menší model vířivky pro dva. U ověřených prodejců máte dokonce možnost vybrat si další funkce a pokročilé technologie. Vámi vybraný model si snadno vylepšíte a upravíte na míru svým potřebám. Nenechte se odbýt, ani pokud máte specifické požadavky či atypické prostory.

Jestli jste si prošli aktuální výběr na internetu, ale nic vás nenadchlo, možná je na čase vyzkoušet produkty osobně. Zaměřte se na spolehlivé výrobce, kteří vám poskytnou možnost osobního testování vířivek a odborné poradenství. Vyzkoušet wellness produkty můžete třeba u společnosti Welldo, která nabízí dvě testovací centra – v Brně a v Praze.

Dopřejte si dostatek soukromí

Díky domácí vířivce už nebudete muset navštěvovat veřejná wellness centra a koupele si užijete kdykoliv budete chtít. Pokud ale řešíte zvědavé oči vašich sousedů nebo kolemjdoucích, zajistěte si dostatek soukromí. Pokud to jde, umístěte vířivku na místo, kam nikdo z ulice ani z vedlejšího balkonu neuvidí. Nebo si pořiďte zastínění v podobě balkonové zástěny nebo plachty. Možností jsou také velkoformátové květináče a vertikální truhlíky.

Čtěte také:  Co musíte vědět před nákupem kuchyňského dřezu

Nepodceňte výběr správného modelu

Na trhu najdete dva nejčastější druhy vířivek – pevnou vířivku a vířivku mobilní, nafukovací. U každé najdete pro a proti. Pevná akrylátová vířivka je odolnější a vyznačuje se delší životností. Nebudete mít problém ji využívat po celý rok. Někoho ale možná odradí nutnost odborné instalace. Mobilní vířivka patří mezi dostupné levnější modely. Je skladnější a můžete ji přesouvat dle libosti. Snadno ji nainstalujete i bez odborné pomoci. Není ale tak odolná a budete ji muset zazimovat.

Bez stavební připravenosti se neobejdete

Výběr vhodného modelu je jedna věc. Další nutností je, abyste na instalaci vířivky byli připraveni. Tomuto kroku se říká stavební připravenost a neměli byste ho podcenit.

Důležité je zajistit rovný a odolný povrch, s čímž souvisí také nosnost, o které jsme se už zmiňovali. K provozu bude třeba také zajistit blízkost samostatné přípojky k elektrické energii. Pamatujte, že čím blíže, tím lépe.

Nemusíte se ale bát, že by to bylo vše jen na vás. Spolehliví prodejci vám kromě dodání a montáže nabídnou i odbornou instalaci a údržbu. Myslete proto i na to, abyste pro potřeby pravidelného servisu umožnili profesionálům pohodlný přístup.

K
Foto: shutterstock

Vyhněte se zazimování

Ani s odchodem letního počasí se nemusíte vzdávat využívání vířivky v exteriéru. Je ale potřeba, abyste si vybrali celoroční model, který odolá mrazu a zvládne i zimní provoz. Před nákupem si ověřte, že taková vířivka bude mít tepelnou izolaci a termokryt, díky kterému si užijete celoroční masáže v teplé vodě.

Napsat komentář