Uhlí do automatických kotlů

Situace na trhu energií a paliv společně s používáním moderních topných zařízení nahrává hojnému využívání uhlí. Mezi nejvíce oblíbené patří automatické kotle, které dokáží maximálně využít energii tohoto fosilního paliva. Přečtěte si o nich více informací v následujících řádcích.

Pohodlí při topení uhlím

Kdo si zvykl na pohodu s plynovými kotli, ten se jí nerad vzdá. Adekvátní náhradou jsou automaty na pevná paliva. Mezi ně se řadí i hybridní zařízení na spalování pelet a uhlí. Teplotu i v jejich případě regulujete termostatem, mobilním telefonem nebo tabletem. Spouštění topení pomocí chytrého zařízení poskytuje obrovskou výhodu například v příjezdu do vyhřáté chaty. Vyhnete se tak zdlouhavému zatápění a mrznutí v prochladlé chalupě. Současně v dlouhodobém horizontu dosáhnete finančních úspor, obzvláště za pomoci státních kotlíkových dotací.

Jaké uhlí využijete do automatického kotle?

Pro automaty je vhodné pevné palivo normované velikosti do 25 mm. Běžně zakoupíte i kotel na uhlí, ve kterém jej můžete střídat s dřevěnými peletami. Existují i naprosto univerzální zařízení, která s uhlím dokáží kombinovat i dřevo, štěpku, navíc i rostlinný a dřevní odpad. Frakce pro automaty má speciální název ořech 2 pro hnědé uhlí. Hrášek je název pro černé uhlí stejných rozměrů. Vysokou efektivitou spalování plně využijete potenciál zakoupeného paliva.

Jak funguje kotel na uhlí?

Základním prvkem pohodlí s automatizovaným kotlem je samostatné průběžné doplňování paliva za pomocí šneku. Automat stále spaluje uhlí i při dosažení požadované teploty nastavené na termostatu, ale spalování probíhá pouze s minimální intenzitou. Vaším úkolem je v zásadě jen počáteční zapálení, občasné dosypání paliva do zásobníku a vynášení popela.

Pohodlí vám přinese uhlí v pytlích

Optimální úspory práce dosáhnete, když nakoupíte pytlované uhlí. Ušetříte také na skladovacích prostorách a získáte i čistotu, na rozdíl od sypané varianty. Jednotlivá balení si donesete až ke kotli. Při přesypávání do zásobníku nevznikne žádný velký nepořádek. V zimních měsících se může stát, že v pytli bude zkondenzovaná voda. To vyřešíte donesením pár pytlů předem do teplé místnosti ke kotli, kde pytle otevřete a necháte vodu odpařit.

Čtěte také:  Jak vybrat stolní lampu? Záleží na vašem interiéru

Kde zakoupíte uhlí v pytlích?

Potřebujete nakoupit pytlované uhlí na příští topnou sezónu? E-shop Optimtop.cz má skladové zásoby ve správné velikosti jménem ořech 2 pro hnědé uhlí a hrášek pro černé uhlí pro automatické kotle. Nákup bez starostí vám zaručí dovoz až před bránu vašeho domu. Doprava je po celé České republice zdarma.

Napsat komentář