Jaké jsou populární světové zahrady?

Jaro je už oficiálně tady a spolu s ní přichází i příjemné a stále více slunečné počasí. Ideální pro procházky v přírodě, parku či zahradě. Nic se nespojuje s jarem víc než kvetení nových květin. Zahrady jsou zdrojem pozitivní energie, kreativity ale také klidu a harmonie. Nabízejí zářivé barvy, které jsou mnohdy pohlazením nejen pro oči ale také pro duši. Jaké jsou nejkrásnější a nejznámější zahrady světa?

Tyto veřejné zahrady se pochopitelně liší od běžných zahrad, které máme doma. Mnohé z nich čerpají z krajinného designu. Kdysi v minulosti byly zahrady vyjádřením moci a vášně bohatých majitelů nemovitostí. Prostřednictvím zahrad chtěli udělat dojem na své hosty. Mnoho z těchto zahrad se přeměnilo na veřejné zahrady a botanické zahrady, které svým návštěvníkům umožňují okusit místní i exotické rostliny a načerpat také inspiraci pro své vlastní zahrady. Nyní můžete inspiraci načerpat i vy a nemusíte ani nikam cestovat. Podívejte se spolu s námi na nejkrásnější zahrady světa.

Brooklynská botanická zahrada

Hdr,picture,of,japanese,garden,in,the,brooklyn,botanic,garden,
Foto: Shutterstock.com/R. de Bruijn_Photography

Tato zahrada byla založena v roce 1910 a nachází se v parku Mount Prospect v srdci Brooklynu v USA. V této botanické zahradě naleznete 14 tisíc druhů rostlin, které jsou rozmístěny ve více oblastech. Skrývá v sobě zajímavosti, jakou je vodní zahrada či anglická zahrada s motivy rostlin pojmenovaných v Shakespearových hrách či dokonce vonné zahrady pro zrakově postižené. Brooklynská botanická zahrada je také známá pro svoji výjimečnou japonskou zahradu, která byla vytvořena jako první v americké veřejné zahradě. Najdete v ní více než 200 třešňových stromů, které každý rok na jaře krásně vzkvétají a lákají spoustu turistů a obdivovatelů.

Zahrada Keukenhof v Nizozemsku

Blooming,flowers,in,keukenhof,park,in,netherlands,,europe.
Foto: Shutterstock.com/Olena Znak

Keukenhof, jinak známá také jako Zahrada Evropy (Garden of Europe), je jednou z největších květinových zahrad na světě. Nachází se v obci Lisse v Nizozemsku a rozkládá se na ploše 32 hektarů. Ročně se v ní vysadí zhruba 7 milionů cibulí květin. Neodmyslitelnou součástí této holandské zahrady jsou samozřejmě tulipány, narcisy, krokusy či hyacinty. Během jara do této zahrady přijíždějí 2 miliony návštěvníků ročně.

Čtěte také:  Zajímá vás cena pojištění domácnosti? Tohle všechno na ni má vliv

Královské botanické zahrady (Zahrady v Kew) v Londýně

Greenhouse,at,kew,gardens,in,london,on,a,beautiful,summer
Foto: Shutterstock.com/Kamira

Zahrady v Kew se nacházejí v jižním Londýně a jsou světově známé tím, že se v nich nachází více než 50 tisíc živých rostlin. Kromě toho jsou tyto zahrady důležitým centrem pro botanický výzkum. Co je ovšem také zajímavé, naleznete v nich největší viktoriánský skleník na světě, který se nazývá Temperate House. Zahrady v Kew jsou také domovem vzácných, ohrožených a chráněných druhů rostlin. Také tam najdete i bambusovou zahradu, arboretum či skleněný dům s rostlinami z deseti různých klimatických pásem (Princess of Wales Conservatory).

Monetova zahrada v Giverny

Toto pestrobarevné a voňavé království květin bylo inspirací i pro impresionistické umění. Monet jako malíř a zahradník miloval přírodu s její bohatostí a barevností. Tuto zahradu naleznete v městečku Giverny nad řekou Sienna ve Francii. V zahradě najdete spoustu druhů květin a rostlin, od šeříků, až po lilie, fialky, hortenzie či azalky a mnoho dalších. Tato zahrada je typická až neobyčejným hýřením různých barev. Její ikonická vodní zahrada s japonským mostem je stále nedotčená, aby si ji mohli návštěvníci užívat.

Zahrady Versailles ve Francii

Rozlehlá zahrada, která se nachází západně od Versaillského paláce, se rozprostírá na ploše více než 80 hektarů. Je stylizovaná jako klasická francouzská zahrada se svojí typickou symetrií a pořádkem. Samozřejmostí jsou upravené trávníky poseté květinami, sochami a fontánami ještě z dob Ludvíka XIV. Tyto francouzské zahrady byly také spolu s palácem zařazeny do světového dědictví UNESCO.

Zahrady Villa d’Este v Tivoli v Itálii

Přesuneme se i do Itálie nedaleko Říma do města Tivoli. Ústředním bodem je velkolepá kardinálská vila ze 16. století obklopená exotickými zahradami. Jejich výjimečnou charakteristikou je terasovitý povrch a honosné fontány, z nichž jedna dokonce hraje hudbu. Tyto zahrady Villa d’Este jsou příkladem italské renesanční zahrady, jejichž cílem bylo vytvořit ideální prostředí, které inspiruje k rozjímání.

Čtěte také:  Pět tipů, jak zařídit malý obývací pokoj

Inspirace pro vaši zahradu můžete kromě těchto světových zahrad načerpat také z aktuálních zahradních trendů. Přečtěte si, jaké jsou trendy v designu zahrad. My vám prozradíme, že ani letos by na zahradách neměly chybět praktické dřevěné stavby, jako je altán či zahradní domek. Altán a zahradní domek jsou ideálním doplňkem do každého typu zahrady. Altán vám poskytne přístřeší a místo pro zahradní posezení a zahradní domek zase může být místem pro uskladňování zahradních potřeb.

Napsat komentář