Sedm praktických rad, jak vybrat interiérové dveře

Stavíte nebo rekonstruujete a čeká vás výběr dveří do interiéru? Přichystali jsme pro vás několik rad, podle kterých si dokážete dveře správně vybrat s ohledem na jejich funkčnost a vzhled.

Rozhodně nic neuspěchejte a interiérové dveře vybírejte pečlivě. Dveře vám budou sloužit řadu let a hlavně budou tvořit poměrně důležitou součást celého interiéru. Proto by měly nejen dobře vypadat, ale měly by být připraveny odolat všem nástrahám, které je u vás doma čekají.

Nabídka dveří je dnes téměř nekonečná. Například u prodejce interiérových dveří Plancher, který dveře nejen prodává, ale nabízí i jejich montáž, si můžete vybrat z několika stovek různých provedení.

1) Rozhodněte se, jaký typ konstrukce dveří chcete

Vybrat vhodný typ dveřní konstrukce je základ. Můžete si zvolit dveře:

  • se sendvičovou konstrukcí: konstrukce dveří je poskládána z jednotlivých vrstev (jako sendvič);
  • s rámovou konstrukcí: základem je rám, do kterého se vkládají plné desky nebo skleněná výplň;
  • masivní dveře: interiérové dveře z masivu se skládají z jednotlivých lamel tvořených masivním dřevem.

2) Vyberte si typ výplně dveří

Výplň dveří se promítne do celkové odolnosti a životnosti dveří, proto byste i jejímu výběru měli věnovat náležitou pozornost.

  • Voština – výplň ze speciálního tvrzeného papíru poskládaného do tvaru včelích pláství. Výplň není moc odolná a poskytuje jen malou zvukovou izolaci.
  • Děrovaná dřevotříska (DTD) – odlehčená dřevotřísková deska je středně odolná a nabízí dobré zvukově-izolační vlastnosti.
  • Dřevovláknitá deska (MDF) – středně tvrdá deska z lisovaných dřevěných vláken nabízí vysokou pevnost.
  • Plná dřevotřísková deska – nejodolnější, ale také nejtěžší typ výplně.

3) Nezapomeňte na povrchovou úpravu dveří

Povrchová úprava je tím, co chrání povrch dveří před poškozením a měli byste ji vybírat podle toho, jak rušná je vaše domácnost. Pokud máte děti nebo domácí zvířátka (nebo si je plánujete brzy pořídit), volte odolnější povrchové úpravy.

Čtěte také:  Nové dekory dveří DOORNITE (dříve MASONITE) na veletrhu FOR ARCH

Folie představuje nejméně odolnou úpravu povrchu, ale zase vydrží barevně stálá i po mnoho let. Pořídit si můžete i interiérové dveře s povrchem z dýhy, která je odolnější, ale vlivem působení světla může časem měnit barvu. Pokud chcete velmi odolné dveře, zvolte ty s laminátovým povrchem, který odolá škrábancům, mechanickému poškození a na slunci nebude měnit barvu. Laminát je odolný proti vlhkosti, takže se hodí na dveře do koupelen nebo na toalety.

4) Jak a kam se budou dveře otevírat?

Promyslete si i to, jak se budou vaše dveře otevírat. Většinou se setkáte s dveřmi otočnými, ale tam, kde je málo místa se hodí interiérové dveře posuvné (mohou se posouvat podél stěny nebo do pouzdra) nebo například i dveře shrnovací. Zvolit si můžete dveře falcové (s přiznanou hranou) nebo bezfalcové interiérové dveře (vytvoří hladký přechod ke stěně).

U otočných dveří si ujasněte, zda potřebujete dveře pravé nebo levé. Zjistíte to jednoduše tak, že se postavíte směrem ke dveřnímu otvoru do místnosti, kam se budou dveře otevírat. Pokud budou mít po otevření dveře panty na pravé straně, potřebujete dveře pravé, pokud budou panty na levé straně, potřebujete dveře levé.

2
Foto: Plancher

5) Zvolte dekor a barvu dveří tak, aby ladily s interiérem

Barva a dekor interiérových dveří by měla být buď v souladu se zbytkem interiéru, nebo by naopak měly tvořit kontrast. Ideální je, pokud si zajdete do vzorkovny dveří, vezmete si s sebou vzorek barvy podlahy nebo výmalby stěn a porovnáte ho s dekorem a barvou dveří.

Mezi populární patří interiérové dveře s dekorem dub nebo bílé interiérové dveře, u nichž se nemusíte bát, že by vyšly z módy.

6) Rozhodněte se, zda chcete dveře plné nebo prosklené

Jak to bude s prosklením? Řiďte se podle toho, kde potřebujete zachovat soukromí a kde je naopak třeba vpustit více světla. Plné dveře bez prosklení by se měly osazovat k toaletám, koupelnám, ložnicím, komorám nebo technickým místnostem – zkrátka tam, kde nemá být vidět skrz prosklení nebo tam, kde by vadilo, kdyby prosvítalo rozsvícené světlo z jiných místností. Prosklené interiérové dveře se hodí k obývákům, kuchyním nebo na chodby – tedy na místa, která chcete prosvětlit nebo tam, kde má sklo působit designově.

Čtěte také:  Praktické zařízení kuchyně: Nezbytné pomůcky, které by neměly chybět v dobře vybavené kuchyni

7) Zjistěte si, jaký rozměr dveří potřebujete

Na závěr si rozměřte, jak velké dveře potřebujete. Standardně se jednokřídlé otočné interiérové dveře vyrábí v šířích 60, 70, 80, 90, 100 nebo 110 cm a dvoukřídlé dveře v šířích 120 – 200 cm. U posuvných dveří si v jednokřídlé variantě můžete dovolit rozměry 100 – 200 cm a v dvoukřídlé variantě 120 – 200 cm.

Myslete na to, že úzkými dveřmi byste v budoucnu nemuseli protlačit například pračku nebo novou sedací soupravu. Proto je vždy lepší volit dveře o něco širší.

Další užitečné rady a tipy pro výběr interiérových dveří naleznete např. na Heuréce zde.

Napsat komentář