​Toaleta v koupelně – porovnejte důvody pro i proti

Rekonstrukce koupelny patří mezi nejčastější stavební úpravy, které v bytě provádíme. K tomu, aby moderní koupelna plnila své požadavky, jsou ale samozřejmě zapotřebí metry čtvereční. A ty obvykle v bytě při běžné rekonstrukci vyčarujete těžko. Někteří majitelé bytů pro v rámci rekonstrukce zvažují spojení koupelny a toalety. Pojďme si nalít čistého vína – každé řešení má svá pro a proti, ohlížet byste se měli i na legislativní požadavky.

Zamítavé stanovisko legislativy i případných zájemců o koupi všeho bytu

Kdy můžeme koupelnu s toaletou při rekonstrukci spojit? Normy hovoří jasně – v případě, kdy má byt tři obytné místnosti a více (kuchyně větší než 12 m2 je také obytná místnost), musí být mísa v samostatném prostoru. Při nedodržení normy je velmi pravděpodobné, že vám žádný úřad stavební povolení neudělí.

Na problém můžete narazit také při prodeji bytu, protože mezi kupujícími je více oblíbená varianta s odděleným záchodem. A tak místo, aby se nákladná rekonstrukce zúročila, byt v podstatě devalvuje.

Nepříjemnosti v ranní špičce

Přesto stále ještě zvažujete společné řešení? Pojďme se podívat na další důvody pro a proti. Velkou výhodou samostatného WC je soukromí. To oceníte především v ranní špičce, kdy je vytíženost obou místností největší. Chvil, kdy se bude rozvrh obou provozů překrývat, zřejmě nastane v průběhu dne více a to především, pokud má někdo z rodiny v oblibě dlouhé koupele nebo třeba rád luští na záchodě křížovky. Velmi nepříjemný je také zápach, kterému se vyhnout nedá a který pak silně znepříjemňuje pobyt v koupelně.

A co na to hygiena?

Problémem toalety jsou i bakterie. Šíří se především v okolí klozetu,, mají ale velký dosah, a v případě spojené koupelny s toaletou se mohou usadit třeba na zubních kartáčcích nebo ručníku, kterým si utíráte obličej. To je jeden z největších argumentů pro samostatné WC.

Čtěte také:  Vedro v bytě očima lékaře. Na co bychom měli dát pozor?

Když samostatná toaleta, pak nezapomeňte na malé umyvadlo

Samostatná koupelna a toaleta dříve znamenala, že například návštěva musela po toaletě navštívit i koupelnu, aby si hosté umyli ruce. Nyní se stalo standardem, že i na malé toaletě nechybí umývátko. Výrobci přímo nabízejí prostorově úsporné typy, které se skutečně vejdou na každou toaletu.

Umývátko na toaletě je nejlepším adeptem pro instalaci automaticky ovládané baterie, která přenos bakterií eliminuje na nejmenší možnou míru. Pokud totiž „špinavou“ rukou nejprve spustíte pákovou baterii, bakterie na ní jednoduše počkají, než ji „čistou“ rukou zase vypnete. I když se tak zbavíte velké části znečištění, riziko přenosu zůstává.

Automaticky ovládané baterie fungují jednoduše na principu infračerveného snímače, který spustí vodu hned, jak uživatel umístí ruce do snímané zóny, a vypne ji, jakmile ruce prostor opustí.

Rozhodli jste se?

Ve vnímání koupelny a toalety jsme poměrně konzervativní a navzdory možnostech a argumentům pro spojení obou prostor se většina z nás stále přiklání k tradičnímu řešení oddělené koupelny a toalety. Bez námitek přijmeme společné řešení tam, kde je v bytě k dispozici ještě druhá, samostatná toaleta.

5 komentářů
 1. Marta 2 roky ago

  Pokud to nejde jinak – třeba přestavba ve starém bytě/domě, tak se nedá nic dělat, ale pokud si někdo buduje nové bydlení s toaletou v koupelně, tak je dle mého názoru pěkné prase. Je to opravdu příjemné si vedle smradlavého wc po ranním vyprazdňování celé rodiny mýt zuby…

 2. Josef Novák 2 roky ago

  pro mne- za mne, ať si každý udělá co chce….. když ale čtu ty bláboly o “bakteriích”, musím se smát….Ne, že by tam bakterie nebyly, ale když spláchnu, není v daném prostoru bakterií o nic míň nebo víc…
  A to “malé umyvadlo na toaletě” ve mě vyvolává tanec sv.Víta…. Znám X rodin s tímhle um\vadélkem, ale NIKDO ho nepoužívá – z WC míří všichni do koupelny… Mimo to hrozí, že si někdo splete “umyvadélko” s pisoárem…

  • ficus 2 roky ago

   Tak tak. Ta přílišná uklízecí a desinfekční posedlost dnešních pipin, vede jen k alergiím a k neschopnosti organismu se s něčím vyrovnat. A zejména, ať si každej udělá co chce, je to každýho život. Takový vysavovaný děti od narození, je záruka celoživotních problémů. Záchod v koupelně pokud má paměť sahá, nikoho ještě nikdá nenakazil…

 3. stred 2 roky ago

  Výhodou společného umístění z. mísy a vany v koupelně, pro malý byt, možnost užívat sprchu – když chybí tam bidet.

 4. Lenka 2 roky ago

  Umývátko na toaletě je nejlepším adeptem pro instalaci automaticky ovládané baterie, která přenos bakterií eliminuje na nejmenší možnou míru. Pokud totiž „špinavou“ rukou nejprve spustíte pákovou baterii, bakterie na ní jednoduše počkají, než ji „čistou“ rukou zase vypnete. I když se tak zbavíte velké části znečištění, riziko přenosu zůstává.
  DOST PODIVNÝ ARGUMENT …..TAKŽE UMYVADLO NA WC NE A RADĚJI ŠPINAVOU RUKOU OSAHAT DALŠÍCH NĚKOLIK KLIK CESTOU DO KOUPELNY NEBO SI ŠPINAVÉ RUCE VŮBEC NEMÝT….

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?