​Štědrovečerní tradice mají stále své kouzlo. Nezapomínejme na ně

Štědrý den právem patří mezi naše největší svátky. A je také nejvíce opředen nejrůznějšími pověrami, zvyky a kouzly. Možná na ně zrovna nevěříte, ale co kdyby náhodou? Minimálně to jsou hezké a zajímavé tradice, které tento výjimečný den provází.

Za dodržení půstu budete odměněni

Dlouhou tradici má dodržování půstu. Možná i vám, když jste byli malí, rodiče za odměnu posílali zrcátkem na stěnu světelná “zlatá” prasátka. Půst končí v okamžiku, kdy se na noční obloze rozzáří první hvězda. Doma v tu chvíli můžeme symbolicky zapálit svíčku a usednout ke štědrovečerní tabuli. Tu si zaslouží všichni, bez ohledu na to, jak poctivě půst dodržovali.

Tradice jsou spojovány i s prostíráním

Na jeden roh prostřeného stolu se podle tradice pokládal pecen chleba, aby rodina po následující rok netrpěla hlady. Na druhém rohu bylo ve slaměnce od všeho trochu, aby pole dávala dobrou úrodu. Na třetí roh se kladly peníze, značící blahobyt. Na posledním čtvrtém rohu bývala miska pro kousky jídla pro domácí zvířata.

K tomu, aby se nás v příštím roce držely peníze, dnes nejčastěji spoléháme na čarovnou moc kapří šupiny pod talířem.

Pozor na správný počet hostů u stědrovečerního stolu

Podle pověry je nepřípustné, aby od štědrovečerní večeře kdokoliv vstal. Věřilo se totiž, že ten, kdo od stolu vstane, do roka zemře.

U stolu by nás také nikdy neměl zasednout lichý počet. Pokud nám to tak vychází, prostírá se jedno místo navíc. Podle pověry je to proto, že smrtka chodila obhlížet prostřené stoly a kde napočítala lichý počet, v příštím roce by si pro někoho z hodujících přišla. Prostřené místo navíc slouží i jako vzpomínka na ty, kteří nás opustili.

Čtěte také:  Pořiďte si domů sklápěcí postel. Skvěle se vyspíte i ve dvou a ušetříte spoustu místa

Součástí Štědrého večera je i čarování

Mezi nejznámější patří rozkrajování jablka. Je-li jádřinec ve tvaru hvězdy, je vše v pořádku a vás čeká štěstí. Kříž znamenal vážné zdravotní potíže. Nic dobrého nevěstí ani černý vnitřek rozlousknutého ořechu.

Tradiční je i pouštění lodiček ze skořápek. Drží-li se vaše loďka zpříma, budete mít následující rok v pohodě.

Oblíbenou zábavou je lití olova a hádání, co pro vás budou symboly příští rok znamenat.

Nezapomeňte na polibek

Jmelí je považováno za magickou rostlinu a připisuje se mu zázračná moc. Má být zavěšeno na dveřích a políbení pod ním na Štědrý den zajistí lásku a plodnost. Nosí také štěstí, ale jen tomu, kdo je jím obdarován.

S praním prádla pro jistotu počkejte

Naši předkové věřili tomu, že na Štědrý den se nesmí prát. Přináší to totiž smůlu a neštěstí do domu. Na Štědrý den máme ale určitě mnoho jiných plánů a bylo by škoda, se v tento výjimečný den zabývat praním. Pokud by ovšem neexistovalo nějaké vánoční kouzlo i na to, aby se prádlo vypralo, usušilo, vyžehlilo a uklidilo samo.

0 reakcí

Reagovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Přihlásit s uživatelskými údaji

Zapomněli jste heslo?