​Sestavili jsme žebříček šesti tipů, jak vyčistit žaluzie od prachu a špíny

Také jste si doma do oken pořídili hliníkové žaluzie? Chrání naše soukromí a pomáhají nám udržet na uzdě nepříjemné slunce. Na druhou stranu si z nás udělaly otroky. Čištění žaluzií patří mezi otravnými domácími pracemi mezi horké adepty na vítěze. Sestavili jsme pro vás žebříček šesti možností, jak si čištění žaluzií zjednodušit.

1. Nejúčinnější, ale také nejpracnější

Vlhkým hadrem stírejte jednu lamelu po druhé, a to z obou stran. Setřete sice všechna místa, ale nad úklidem strávíte skoro celý den. Do vody přidejte – to platí vždy – buď chemické čisticí prostředky na odstranění mastnoty nebo obyčejný ocet.

2. Nejpoužívanější a poměrně účinné

Nejpoužívanějším způsobem je sklopení lamel a setření celé plochy vlhkým hadrem po směru sklopených lamel. Je to rychlá a poměrně účinná metoda. “Jednou za čas je vhodné také důkladné omytí žaluzií včetně částí, které se překrývají a včetně očištění vodicích lanek. V tomto případě je již vhodnější obrátit se na specializovanou firmu, aby nedošlo k poškození vodicích lanek nebo ovládacího mechanismu,” doporučuje Jan Žižlavský ze společnosti isotra.

3. V rámci běžné údržby

Jako běžná údržba je vhodné pravidelně (cca jednou za 3 až 4 týdny nebo při každém mytí oken) lamely otřít hadříkem nebo kartáčem s dlouhým vlasem a zbavit je tak prachu. Pomoci může i vysavač s regulací sacího výkonu. Použijte malý nástavec, určený původně na čalouněný nábytek, snižte výkon a prach ze žaluzií jednoduše vysajte.

4. Nezapomínejte na rubovou stranu

V případě horizontálních i vertikálních žaluzií je třeba nezapomínat na to, že je nutné provádět čištění oboustranně. Pro čištění žaluzií nepoužívejte vysokotlaké vodní čističe. Může dojít k poškození žaluzie a zejména elektrického pohonu, pokud je jím žaluzie vybavena.

Čtěte také:  Tři tipy, jak z koupelny vytvořit příjemné relaxační prostředí

5. Pořiďte si speciální rukavice či kartáče

Pokud si pořídíte rukavice či speciální kartáče, kterými umyjete několik lamel najednou, můžete obyčejný hadr zahodit. Práci značně zrychlíte, aniž by utrpěla kvalita práce. Cena těchto výrobků se pohybuje kolem padesátikoruny a používat se dají jak na sucho, tak na mokro s využitím čisticích prostředků.

6. Objednejte firmu na mytí oken

Naše rada na jednoduché a rychlé vyčištění žaluzií zní: objednejte si úklidovou firmu. Cena za metr čtvereční se – podle zašpinění – pohybuje od deseti do třinácti korun za metr čtvereční. Pozor, žaluzie se myjí z obou stran, takže skutečná cena je od dvaceti korun výš za metr čtvereční. A nezapomeňte, že si úklidová firma připočítá ještě dopravu.

Log in with your credentials

Forgot your details?