​Probuďte rostliny ze zimního spánku, už nadešel čas

I když největší zimu už máme pro letošek za sebou, práce na zahrádce musí ještě chvíli počkat. Pro naše pokojové květiny už ale sezóna začíná. Můžeme se také pustit do výsevu některých balkónovek, zeleniny a koření.

Nepotřebuje přesadit?

Ze všeho nejdříve je důležité zkontrolovat, zda rostliny nepotřebují přesadit. Důvodem je stará zemina, ve které už pro rostlinu není dostatek živin. Typické jsou menší a žloutnoucí listy. Důvodem pro přesazení je i velikost rostliny, které už stávající květináč viditelně nestačí. Právě nyní, na začátku vegetační doby, je pro přesazování pokojových rostlin ideální doba.

Přesazování není obtížné, ale u vyšších rostlin se bude přesto hodit pomocník. V prvním kroku rostlinu vyklepneme z nádoby a z kořenů šetrně odstraňte starou zeminu. Pokud má rostlina kořeny natlačené ve dnu květináče, ostrým nožem věnec kořenů seřízneme a kořeny rozvolníme.

Co se týče výběru nové nádoby, zvolte zhruba o 2-4 cm větší. Až květinu usadíte do nového květináče, kořeny obsypte zeminou. Nově přesazené rostliny minimálně tři týdny nehnojíme, aby měly kořeny čas dostatečně zregenerovat.

Pokud usoudíte, že je s kvalitou půdy i velikostí květináče vše v pořádku, určitě uděláte dobře, když alespoň na povrch přidáte trochu nové zeminy.

Vypadá stále hezky?

Rostliny potřebují dostatečné množství světla, což je v zimních měsících častý problém. Pokud jste přes zimu měli květiny v místnosti se špatným osvětlením, přeneste je na místo s větším světlem, ale pozor – zpočátku je chraňte před přímým slunečním světlem, než si přivyknou. Nezdá se to, ale jarní slunce už má sílu. U někerých pokojovek je možné slabé zimní výhony zastřihnout, což prospěje vzhledu. Řada rostlin dobře obráží a už v průběhu léta budete mít krásnou hustou rostlinu. Tak je možné například postupovat u drobnolistých fíkusů, výborně obráží i draceny a podobné rostliny.

Čtěte také:  Tři originální způsoby, jak si vytvořit osobitý domov

Zkontrolujte, zda není rostlina napadena

U pokojových rostlin je také důležitá prevence proti škůdcům. Proto v rámci jarního servisu nezapomeňte i u nepřesazovaných rostlin na kontrolu, zda nejsou napadeny. Jsou-li v pořádku, dobře jim udělá jemná sprcha vlažnou vodou, která smyje z listů prach.

Je vhodná doba i pro začátek hnojení pokojových rostlin

Kromě čerstvě přesazených rostlin můžeme už od března začínat i s pravidelným přihnojováním. Můžeme zvolit buď speciální hnojina, která jsou určená pro jednotlivé skupiny rostlin – například palny, orchideje a podobně. Nic nezkazíme univerzálním hnojivem, výborná jsou hnojiva s guanem. Vždy dodržujeme dávkování. Rozhodně neplatí, že když budeme hnojit více, budou naše rostliny krásnější. Překračování dávek hnojiva bude mít za následek spálení a následné uhynutí rostliny.

Můžeme už i vysévat

A nemusíte se spokojit jen s přesazováním. Můžete již zasít také květiny a některé byliny, jako je šalvěj nebo petúnie. Dále můžete vysévat raný salát, brokolici, papriku či rajčata.

Cookie Consent with Real Cookie Banner