​Přemýšlíte o rekonstrukci nebo koupi nového bytu? Jak to udělat co nejvýhodněji?

Rekonstrukce bytu nebo koupě nového mají společnou a zásadní podmínku – vědět, z čeho to zaplatíme. Jaké možnosti finanční trh teď nabízí, aby to naši peněženku co nejméně bolelo?

Při rekonstrukci přijde vhod stavební spoření

Plánujete-li rekonstrukci, je výhodné mít uzavřené stavební spoření. Mimochodem, stavební spoření se podle únorového barometru obliby spoření stále drží na první pozici.

„Postupné navyšování úrokových sazeb stavebním spořitelnám tradičně nahrává. Po letech převahy úvěrů čekáme v roce 2018 přece jen přesun ke spoření, tedy zvýšení počtu nových smluv. Lidé si uzavřením smlouvy o stavebku navíc otvírají cestu k úvěru se zafixovanými parametry,“ říká Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen. Několik kombinovaných výhod stavebního spoření je právě jedním z důvodů, proč je o stavební spoření stále značný zájem.

Stavební spoření lze velmi dobře využít pro rekonstrukci bytu, výměnu oken a podobné úpravy. Pokud by vám nestačily naspořené peníze, je možné požádat o výhodný úvěr. Úroková sazba bude výrazně nižší než u spotřebitelských úvěrů a do poměrně vysoké částky úvěru nemusíte ručit zástavou. Například Rychloúvěr Modré pyramidy, který je určen právě především na modernizace, opravy či jiné menší investice do nemovitostí. pořídíte bez zajištění až do výše 700 000 korun.

Situace s hypotékami – sundejte růžové brýle

Stoprocentní hypotéky a až neskutečně nízké úrokové sazby – tak snadné to už v blízké i daleké budoucnosti nejspíše nebude.

Do dalšího vývoje se promítnou rostoucí ceny, nedostatek nemovitostí vhodných k pořízení včetně zásahů České národní banky v oblasti poskytování hypoték.

Jaký bude vývoj úrokových sazeb? „Konkurence udrží sazby během jarní hypoteční sezóny stále nízko. V závěru roku 2018 očekávám, že se sazby přiblíží až ke 3 %, respektive budou začínat někde okolo 2,9 nebo 2,8 %. Za 2,5 % už na konci roku asi hypotéku nikdo nezíská,“ upozorňuje David Eim, místopředseda představenstva společnosti Gepard Finance. Banky často umožňují sjednat si úrokovou sazbu na nové fixační období i dva roky dopředu. Lidé tak mají možnost si aktuálně výhodnou sazbu „zarezervovat“ s vidinou, že v době konce fixace tak nebudou muset přecházet na vyšší úrok. „Předvídat vývoj sazeb na tak dlouhou dobu dopředu je sázkou do loterie. Úroky v příštích letech asi výrazně nepoklesnou, protože jsou pořád velmi nízké. V současnosti však nedoporučuji zavazovat se k novým podmínkám na více než rok, nebo dokonce dva roky dopředu,“ doporučuje David Eim.

Čtěte také:  Pozor na automatické prodlužování smlouvy na energii

Jak se finanční analytici shodují, rozhodnutí o pořízení vysněné nemovitosti bychom tedy neměli příliš dlouho odkládat, protože podmínky na bankovním trhu se mohou poměrně rychle měnit.

Také v případě koupi bytu vám přijde vhod uzavřená smlouva stavebního spoření. Dávno už neplatí, že úvěry od stavebních spořitelen jsou vhodné především pro rekonstrukce a menší investice do bydlení. To dokládají i údaje Modré pyramidy, která v roce 2017 poskytla největší objem úvěrů na bydlení ve své historii, celkem 15,415 miliardy korun, což je o 30 % více než v roce 2016. Zájem o úvěry, které jsou vázané na smlouvy o stavebním spoření, rostl dokonce již druhým rokem v řadě o více než 50 %.

Úvěry na koupi bytu nabízejí i další stavební spořitelny a banky a jiné finanční instituce. Průběžně přicházejí s aktuálními nabídkami, případně úpravami svých podmínek, které se rozhodně vyplatí sledovat. Ušetřit můžete nemalé částky.

Ušetřit můžete na poplatcích, nabízeny jsou i další bonusy

Podívejte se, kde můžete mít úvěr bez poplatků za zpracování a poskytnutí.

Například Hypoúvěry Modré pyramidy do výše 80 % hodnoty zastavené nemovitosti můžete mít nejen za hezkou sazbu 2,69 % p.a. , ale při podání žádosti v období od 1. 3. do 8. 4. 2018 navíc bez poplatků. Poplatky se neúčtují za zpracování úvěru a ocenění nemovitosti, k tomu ještě můžete získat slevu až 30 % za sjednání MojePojištění majetku.

Hypoúvěr, který je určen převážně na stavbu nebo koupi nemovitosti, můžete čerpat již od 200 000 korun a splácet až 30 let.

Mění se i podmínky na získání družstevního bydlení

Například až 1,5 milionu korun bez zajištění nemovitostí nabízí Wüstenrot – stavební spořitelna na pořízení družstevního bydlení. Díky rostoucímu zájmu klientů byla původně časově omezená akce zařazena od 1. ledna 2018 do standardní nabídky. „Zájem o družstevní bydlení se skutečně zvedá. Jen v druhém pololetí roku 2017 vzrostl objem úvěrů na pořízení družstevního bydlení o 24 % v porovnání s prvním pololetím loňského roku,“ říká David Krček, produktový manažer stavební spořitelny Wüstenrot, a dodává: „Klienti si také půjčují více peněz – průměrná výše Půjčky ProBydlení na družstevní byt narostla o 12 %.“

Napsat komentář