​Pěstování bylinek nebo zeleniny ze semen není obtížné. Začíná vhodná doba na klíčení

Vlastní zeleninu nebo bylinky si dnes už běžně můžete vypěstovat i v bytě nebo na balkóně. Můžete si buď koupit sazenice a dále o ně pečovat nebo zažít kouzlo klíčení semen a postupného růstu až ke sklizni. O tom, s jakou sklizní budete moci počítat, se rozhoduje už nyní při výsevu.

Kdy vysévat?

Ideální doba pro výsev je konec února a období března. Ze všeho nejdřív je potřeba zajistit si dobré podmínky, dostatek materiálu a základní informace o zelenině a bylinách pro výsev. Pokud jste v pěstování začátečníci, doporučujeme zvolit pěstovaní méně náročného druhu.

Pro výsev jsou vhodné mělké misky nebo truhlíky, v tomto případě není nutné rostlinky tak brzy přesazovat. Až se později sazeničky více rozrostou je vhodné je přesadit do více květináčů, aby se jich v jednom netísnilo příliš mnoho. Rostliny pak budou silnější. Nádobu naplníme výživným substrátem.

Pro efektivní výsev semen dodržujeme rovnoměrné vysazování s důrazem na dostatečné rozestupy. Semínka je potřeba lehce zatlačit do zeminy a poté ještě posypat lehkou vrstvou přesátého substrátu. Při setí platí pravidlo, že se semínko dává do hloubky dvakrát tak hluboko jaká je jeho velikost.

Jak zajistit ideální podmínky pro klíčení semen?

Mezi nejdůležitější faktory při klíčení semínek patří světlo, doporučuje se umístění na jižní nebo východní straně. Pokud budete pěstovat rostliny v bytě, vždy zvolte jižní okno nebo jižní stranu. Pozor ale na přímé jarní slunce, které umí být zrádně silné. Alespoň zpočátku proto pamatujte na přistínění.

Mnoho bylinek a zeleniny si potrpí na teplo, ideální je teplota je kolem 20°C. Při pěstování na balkoně je tedy vhodné sazenice dávat ven až v druhé polovině května, kdy už je venku teplejší počasí. Všeobecně se doporučuje rostlinky před konečným umístěním na balkon několik dní otužovat. Přes den se sazenice umístí na chráněné místo ven a na noc se zase schovají do teplejšího prostředí v bytě.

Čtěte také:  ​Bezpečnost v koupelně často podceňujeme. Jaká rizika a kde nám hrozí?

Kvalita substrátu je také jedním z důležitých faktorů. Pro drobné bylinky se doporučuje substrát smíchat s pískem. Ideální poměr na smíchání čtyř dílu substrátu s jedním dílem písku. Nejdůležitější je dbát na správnou vlhkost. Především při klíčení nesmí substrát nikdy vyschnout. Toho docílíme občasným rosením nebo opatrným zaléváním tak, aby nedošlo k vyplavení semínek. Můžeme si také vytvořit improvizovaný skleníček například ze zavíracích plastových krabiček, ve kterých se někdy prodává čerstvá zelenina.

Pěstování bylinek není obtížné, zvládnete i zeleninu

K domácímu pěstování se nejlépe z bylinek hodí především majoránka, která je neodmyslitelnou součástí české kuchyně. Dále pak bazalka a koriandr, byliny, které se skvěle hodí do salátů. Pro nejrychlejší výsledek je vhodné zvolit řeřichu, která je vhodná pro pěstování v kteroukoli dobu. Pro výborné dochucení masa, ryb a kořenové zeleniny je nejvhodnější tymián. Všechny tyto bylinky je možné snadno vypěstovat ze semínek doma, ve vašem bytě.

Ze zeleniny pro domácí pěstování vítězí rajčata nebo papriky. Na balkóně se pěstují opravdu snadno. U rajčat doporučujeme keříčkové nebo odrůdy s menšími plody. Sazeničky u této zeleniny potřebují více místa a kvalitní hnojivo, proto je lepší zvolit větší truhlíky.

Log in with your credentials

Forgot your details?