​Nastává vhodný čas pro přípravu přezimování muškátů

Nenašli bychom mnoho balkónových květin, které jsou tak připravené snášet plný zásah letního slunce i naši občasnou nedůslednost při zálivce. Nic ale netrvá věčně a i sezóna muškátů pomalu končí. Co bychom nyní měli udělat pro správné přezimování pelargónií?

Které pelargónie se vyplatí uchovávat přes zimu?

Zásadní otázka zní, zda jste schopni nabídnout pelargóniím vyhovující podmínky k přezimování. Navíc počítejte s tím, že na parapetu ložnice, kde sice může být dostatečně nízká teplota a světlo, vám ostříhaná pelargónie rozhodně parádu neudělá. Zvažte proto, zda budete rostliny přezimovat, nebo si příští jaro koupíte nové. To platí především u převislých muškátů, jejichž sazenice na jaře pořídíme za pár korun a zimní starost se nám nevyplatí. Udržet přes zimu převislé pelargónie je navíc obtížnější, než u klasických vzpřímených muškátů (Pelargonium zonale).

Pokud máme vhodné podmínky, vzpřímené pelargónie přezimují bez problémů. Podmínkou, která je ale společná pro veškeré rostliny, které chceme přes zimu uchovat, je bezpodmínečně dobrá kondice rostlin. Proto je nejprve pečlivě prohlédneme – uvidíme-li jakékoliv houbové poškození nebo savý hmyz, rostliny v rámci podzimního úklidu lodžie zlikvidujeme a přes zimu je neuchováváme. I když bychom je nyní ošetřili některým z postřiků, často se stává, že se v průběhu přezimování problémy objeví znovu a ještě silněji. Rostlinu do jara stejně neuchováme a navíc vystavíme riziku přenosu i ostatní rostliny.

Teď už méně vody a žádné hnojivo

Rostliny, které jste se rozhodli uchovat, je nutné na přezimování nejprve připravit. To znamená, že od září už nehnojíme a postupně omezujeme zálivku. Rostliny ale stále můžeme nechat na balkóně, jen musíme hlídat noční teploty. Jakmile by se blížily první noční přízemní mrazíky, balkónová sezóna pelargonií definitivně končí. Rostliny výrazně seřízneme, odstraníme uschlé listy a všechny květy i s poupaty a přeneseme na zimní stanoviště.

Čtěte také:  ​ Kdy dát dětem klíče od bytu?

Máte pro přezimování pelargónií vhodné podmínky?

Základem pro správně přezimování pelargónií je jejich umístění do bezmrazé místnosti s dostatkem světla. Vhodné místo je například v blízkosti okna na chodbě domu. Zde rostliny ponecháme po celou zimu. Zaléváme velmi nepatrně, zcela dostatečné je zhruba jedenkrát měsíčně, ale ani tehdy nenecháváme rostliny stát ve vodě.

Nemáme-li možnost zajistit rostlinám dostatek světla, můžeme vyzkoušet druhý způsob přezimování, kdy rostliny vyjmeme z květináče a zabalené v novinách uložíme na chladné bezmrazé místo. Rostliny tak zůstávají celou zimu zcela bez zálivky, proto někteří pěstitelé považují tento způsob přezimování za poměrně rizikový.

U přezimovaných rostlin nezapomínejte průběžně kontrolovat jejich stav.

Log in with your credentials

Forgot your details?