​Moderní úklid versus triky našich babiček. Jak uklidit co nejlépe a nejrychleji?

Napadlo vás někdy, jak by dopadl souboj moderních metod úklidu tváří v tvář dobrým radám našich babiček? Triky z minulosti jsou osvědčené, ale pokud k nim přidáte některé vychytávky z let současných, můžete dobu úklidu ještě více ukrátit.

Okna – ocet, stěrka a vysavač

Mytí oken spadá do jedné z nejméně oblíbených disciplín, ale dobrý výsledek zaručeně potěší každé oko a domácnost naplní nejen světlem, ale pocitem čistoty obecně. Před érou saponátů bylo zvykem mýt okna za pomocí horké vody s trochou octa, který okna odmastí. Pokud řešíte problém s plísní, radí se použít destilovaný ocet. Zabíjí totiž až 82 % bakterií a spor plísní. Nalijte ho do rozprašovače a nastříkejte jím inkriminovaná místa. Problémy s jeho zápachem, který po pár hodinách vyprchá, můžete vyřešit přidáním pár kapek éterického oleje. Pro odstranění opravdu zašlé špíny je často potřeba vyvinout hrubší sílu a to unaví. Další oblíbená metoda – saponát a stěrka. Náročný a zdlouhavý proces, zvlášť pokud máte doma velká okna. V moderním pojetí jsou úklidoví pomocníci ještě dál a skvělým asistentem může být elektrický vysavač na okna. S jeho pomocí umyjete okna snadno, rychle, beze šmouh a hlavně bez zbytečné námahy.

Podlahy – černý čaj a nepostradatelný mop

V obchodech je k dostání nepřeberné množství mycích prostředků s přidanou hodnotou. Dříve takový výběr nebyl a spolehnout se muselo na to, co bylo dostupné, čímž byl především osvědčený ocet. Čtvrt šálku na kyblík teplé vody můžete použít na všechny druhy podlah. Tedy skoro na všechny. Dřevu a mramoru tato směs více uškodí, než prospěje. Na ty je lepší koupit speciálně určené produkty.

Pokud chcete docílit lesku u dřevěné podlahy bez leštěnky, zkuste černý čaj. Udělejte si lehký čajový roztok, podlahu s ním lehce přejeďte, nechte uschnout a poté vytřete vodou. Ať už použijete jakýkoliv prostředek, důležité je také náčiní, které k úklidu zvolíte. Léta se používalo koště omotané mokrým hadrem nebo hospodyňka rovnou zaklekla a nástrojem jí byly samotné ruce a hadr. To dnes už opravdu neplatí. Běžně vytíráme mopem a pokud vám ani takové usnadnění práce nestačí, vyzkoušejte mop se ždímacím mechanismem.

Čtěte také:  Pozor na novou hrozbu v internetovém bankovnictví. Tuto přílohu neotvírejte!

Koupelna, kuchyně – jedlá soda a mikrovlákno

Hojně používaným pomocníkem našich babiček byla jedlá soda. Stačí smíchat 5 lžic sody bikarbona s 5 lžícemi vody a vznikne univerzální čistící pasta, kterou můžete aplikovat na připečený sporák, nechat působit a potom vydrhnout houbičkou. Směs můžete použít i na mytí vany, umyvadla anebo dřezu. Na závěr setřete uvolněnou špínu navlhčeným hadříkem. Dnes naštěstí existují hadříky vyvinuté s pomocí speciálních technologií. Ideální je díky svým univerzálním vlastnostem mikrovlákno. Hadříky mohou být vybaveny i technologií aktivní absorpce, která zanechá povrch hygienicky čistý i bez použití chemie.

Staré a nové nemusí stát proti sobě

Ocet a jedlá soda jsou zkrátka zázraky, díky kterým můžeme šetřit životní prostředí. V neposlední řadě i místo, které vám ve skříňkách zabírají specializované čisticí prostředky. S pomocí moderního náčiní v podobě mikrohadříků, houbiček, kartáčků, mopů a dalších si ale můžete ušetřit práci a čas. Stáří radám neubírá na účinnosti, ale moderní materiály a náčiní šetří práci a námahu. Kombinace něčeho starého a nového se v tomto případě jeví jako ideální spojení.

0 Comments

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?