​Které rostliny si zaslouží stát se designovými šperky vašeho interiéru?

Za moderní prvky interiéru není třeba utrácet spoustu korun. V moderně zařízených interiérech, kterým vládnou jednoduché a čisté tvary, vám přesně takovou službu odvedou některé pokojové rostliny. Vybrali jsme pro vás takové, které budou zdobit a přitom nejsou náročné na pěstování.

Rostliny musí zaujmout

Rostliny, které takový prostor doplňují, musí být výrazné, aby mezi ostatními dominantními předměty nezanikly. Důležitou roli hrají ostré čepele a výrazná žilnatina listů, stejně jako jejich barvy. Rostliny jsou neobvyklé a samy o sobě poutají pozornost. Pro vytvoření dokonalého celku musíme věnovat pozornost také výběru vhodného květináče a v rámci interiéru zvolit správné umístění.

Ficus elastica – starý známý v novém kabátu

Fíkus má nápadně zbarvené listy v zelené, růžové a šedé barvě s výraznými červenými žebry. Veselý „kabát“ kontrastuje s nízkým, často podsaditým kmenem, z něhož mohou vyrůstat plazivé vzdušné kořeny. Fíkusu se nejlépe daří v bohatém, lehkém, dobře odvodněném substrátu. Listy pravidelně postřikujte. Ideální je stanoviště v polostínu.

Codiaeum variegatum − u krotonu nebude vědět, co obdivovat dřív

Kroton se od jiných rostlin liší ozdobných listem. Pozorovat jeho listy je téměř psychedelický zážitek – mohou být zelené, žluté, oranžové, červené, fialové, se širokými žebry a divokými vzory. Je to skutečná pastva pro oči, proto nechte kroton dostatečně vyniknout. Podle některých publikací s radami o pěstování je kroton považován na náročnější rostlinu, mnoho pěstitelů ale říká opak. Důležitou podmínkou pro úspěšné pěstování krotonu je dostatek světla. Čím více jej bude rostlina mít, tím pestřeji budou listy vybarvené. Jen pozor na přímé slunce. Zálivku kroton vyžaduje střední, nenechte jej zcela vyschnout.

Dieffenbachia ‘Green Magic’ − kromě vzhledu vyčistí i vzduch

Difenbachie upoutá pozornost atraktivními, stejnoměrně zelenými listy s výraznou bílou žilnatinou. Je ale nejen ozdobou − za dobrou péči se odvděčí tím, že ochlazuje a čistí vzduch. Umístěte ji na dostatečně osvětlené stanoviště, avšak chráněné před přímým sluncem. Zemina by měla být stále vlhká, ale dobře propustná, aby přebytečná voda mohla odtéci, protože difenbachie nerada stojí ve vodě. Pozor na malé děti a domácí mazlíčky, protože je šťáva difenbachie jedovatá.

Čtěte také:  Objevte krasné dveřní kování “ONYX”!

Cupressus macrocarpa ‘Goldcrest’ − cypřiš rozhodně nepřehlédnete

Rostlina se vine vzhůru jako zelený had. Cypřiši se daří na slunci i ve stínu a snáší každý měsíc tvarování ostrými zahradnickými nůžkami. Pokud ostřihané větvičky promnete, vydávají příjemnou citrusovou vůni. Na fotografii je před cypřišem umístěný Nephrolepis exaltata ‘Bostoniensis’. Tato kapradina se zatočenými listy vyžaduje vlhkou půdu a pravidelné rosení.

Nolina recurvata – stále hezká bude po mnoho let

Kvůli stonku, který je na bázi ztlustlý, se rostlina někdy také nazývá sloní noha. V interiéru při správné péči vyroste v nepřehlédnutelného člena domácnosti. Na rozdíl od některých jiných rostlin ji není nutné tvarovat a i starší rostliny svou velikostí nepřekročí únosnou míru pro pěstování v bytě.

Nolina vyžaduje světlé a vzdušné stanoviště. Díky ztluštěnému tělu, které slouží i jako zásobárna vody, snáší spíše sucho než přílišnou vlhkost.

Platycerium superbum – její historie budí úctu

O rostlině, která na zemi roste přes pět set milionů let a která přečkala i éru dinosaurů, nelze říci, že by trpěla nedostatkem schopnosti přežít. I malý exemplář parožnatky je velmi působivý svými zvláštními, široce vějířovitými listy ve tvaru paroží. Parožnatce se nejlépe daří na stinném a vlhkém stanovišti, přičemž vedle důkladné zálivky je potřebná i dobrá drenáž. Za příznivých podmínek se rychle rozroste do impozantní velikosti.

 

/foto: Holandská květinová kancelář/

0 Comments

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?