​Jarnímu interiéru sluší narcisy. Známe tipy, jak ve váze vydrží až dvakrát déle

Venku sice ještě vládne chladno, doma už ale může jaro vypuknout naplno. Žluté narcisy přinesou domů energii a radost. Ta bude o to větší, že můžeme snadno dokázat, aby naše kytice narcisů vydržela ve váze hezká podstatně déle, než bývá obvyklé.

Proč řezané květiny uvadají tak brzy?

Jak dlouho nám narcisy ve váze vydrží, to se odvíjí od doby, kdy byly řezané. V květinářství zpravidla musíme počítat s tím, že řezané květiny budou staré zhruba dva, možná i více dnů. Pak bude hodně záležet na tom, jak profesionálně byly transportovány. V současnosti se na převoz květin specializuje řada společností a tady problém nebývá.

Jiná je situace v samotném květinářství. Pro kondici vaší budoucí ozdoby interiéru je důležité, jestli květiny dostaly v květinářství tu správnou péči. Především to znamená, zda nestojí ve staré vodě. I když ji detailně prozkoumat nemůžete, dejte na svůj pocit z úrovně celého květinářství.

Jestli venku už nemrzne, může být dobrým řešením koupit narcisy na trhu, kde zpravidla bývají čerstvě řezané.

Jak se správně starat o narcisy ve váze?

Když přineseme narcisy domů, prvním krokem je péče o stonek. Šikmo jej seřízněte ostrým nožem. Díky tomu se voda a živiny dostanou do květiny rychleji.

Zásadní podmínkou, aby vám květiny vydržely déle čerstvé, je správná péče o vodu. Ideální je použít čerstvou, ale odstátou vodu. Nesmíme zapomínat na její pravidelnou výměnu, protože v každé déle stojící vodě se postupně začnou množit bakterie. Ty jsou největším problémem, který zkracuje životnost květin. Jestliže při výměně vody na konci stonku květin najdete jemný sliz, je to známka, že je stonek již napadený bakteriemi. První pomocí může být zkrácení stonku o tolik, až se řezem dostanete na zdravé pletivo zelené barvy.

Čtěte také:  Zvažujete, že byste si do bytu pořídili klimatizaci? Poradíme vám s výběrem

Význam pro kvalitu vody má i nádoba, do které jsme květiny umístili. Vymyli jste ji po předchozí kytici opravdu dobře? Tím, že bychom květiny umístili do špatně vymyté vázy, bychom bakteriím poskytli hned zpočátku vhodné prostředí. Ideální jsou skleněné vázy – kvalitu vody uvidíme hned na první pohled.

Tipy, se kterými vydrží květiny ve váze déle čerstvé

Existuje speciální výživa pro řezané květiny, kterou dostanete koupit v každém květinářství. Obsahuje komplex živin a dalších látek, které udrží květiny ve vodě déle čerstvé. Má také silné desinfekční účinky, což pomáhá zamezit vzniku bakterií ve vodě. Až budete vodu měnit, s čerstvou vodou opět přidejte také další výživu.

Podle “babských” rad můžete prodloužit životnost květin také přidáním do vody kostky cukru nebo acylpyrin. Floristé ale doporučují profesionální přípravky s komplexní péčí.

Květinám ve váze také pomůže, když na noc přemístíme na chladnější místo.

Líbila by se vám kombinace narcisů s jinými květinami? Dejte pozor!

Cibuloviny a především právě narcisy vylučují na místě řezu mléčný sliz, který je pro ostatní květiny škodlivý a ve společné váze by rychle uvadly. Nemusíte ale litovat. Velká kytice řezaných narcisů umí být sama o sobě velmi dekorativní. Nejlépe vynikne v jednoduchém skleněném válci. Pozor na častou chybu, kterou je zbytečně vysoký sloupec vody. Květinám bude bohatě stačit zhruba pětina vody v poměru k výšce nádoby.

Log in with your credentials

Forgot your details?