​Jak si doma zařídit pracovní kout?

Práce z domova se v současné době stává výrazným trendem. Firmám umožňuje snížení nákladů a pracující těží z určité volnosti a možnosti práce v domácím prostředí. S tím však také souvisí jistá nevýhoda, a sice v mnoha případech nevhodně zařízené pracovní místo s nedostatkem místa, nekvalitním osvětlením či nedostatečným kancelářským vybavením.

Kam s pracovním koutem?

Vhodné umístění pracovny je základním klíček k úspěchu. Nejlepší možností je vyhranit pro pracovnu jeden celý pokoj, nejlépe mimo hlavní obytné části. Zajistíte si tak nejen soukromí, ale i dostatečný klid na práci. V případě, že vám dispozice bytu či domu nedovolí umístit pracovnu do samostatné místnosti, volte v bytě takové místo, kde budete nejméně rušeni ostatními členy domácnosti nebo případnými vzruchy z ulice.

Velice důležité je umístění pracovního stolu v souvislosti s denním světlem, vybírejte proto části místností, kde je jeho dostatečný přísun a rozhodně se nespoléhejte pouze na umělé osvětlení. Klíčové je také umístění pracovní plochy tak, aby na ni světlo dopadalo co nejvíce a nedocházelo k jeho zastiňování. Pro praváky je tedy vhodné situovat stůl tak, aby světlo přicházelo zleva, pro leváky naopak. V případě, že bude na pracovní ploše umístěn počítač či notebook, nedoporučuje se sedět zády k oknům, neboť světlo a sluneční paprsky během dne značně ztěžují viditelnost obrazovky, což stejně jako umělé osvětlení způsobuje nadměrnou námahu očí.

Kuchyňská židle k počítačovému stolu nepatří

Po výběru vhodného pracovního koutu přichází řada na výběr vhodného vybavení. Podceňovat byste primárně neměli výběr stolu a židle, neboť právě tyto dva kusy nábytku budou přímo zodpovědní za váš komfort, zdraví a pohodlí při práci.

Stůl vybírejte podle účelu – počítačový s vysouvací plochou pro klávesnici, s dostatečnými úložnými prostory a chytrým řešením pro vedení kabelů, a dostatečně prostorný, s nastavitelnou výškou a polohovatelnou pracovní plochou v případě, hodláte-li stůl využívat například pro nákresy. Na základě výšky stolu volte následně i židli v odpovídající výšce, nejlépe s prostorným sedákem a dostatečně vysokým, polohovatelným ergonomickým opěradlem včetně opěrek rukou a hlavy.

0 reakcí

Reagovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Přihlásit s uživatelskými údaji

Zapomněli jste heslo?