​Jak prodloužit životnost chladničky a přitom ještě snížit její spotřebu energie?

Každý to známe, chladničku neustále otvíráme a zavíráme s nadějí, zda v ní nepřibylo něco nového na zub. Nejen tento zlozvyk naší chladničce ani peněžence příliš nepomáhá. Avšak s pomocí pár jednoduchých tipů (a odbouráním několika zlozvyků) dokážeme snížit spotřebu energie i prodloužit životnost spotřebiče.

Ohlídejte si energetickou třídu. U chladničky se to opravdu vyplatí

Energeticky úsporný provoz chladniček je dnes považován za samozřejmost. Zcela běžně můžeme pořídit chladničku energetické třídy A+, ale měli bychom hledat ještě výše. Hlídat si spotřebu elektřiny je u chladniček o to důležitější, že jsou v provozu neustále. Porovnáme-li chladničky stejné velikosti a výkonnosti, chladnička nejvyšší energetické třídy A+++ vychází o čtvrtinu úsporněji než model A++ a spotřebu chladničky A+ stahuje při předpokládaném desetiletém provozu téměř o polovinu! To jsou hodnoty, které už jistě stojí za zvážení.

Máte rádi doma teplo? Chladnička to neocení

Na našich výdajích za elektřinu se u chladniček podílí řada dalších faktorů. Například teplota v místnosti, ve které se chladnička nachází. Všechny domácí spotřebiče včetně chladniček by se měly nacházet v místnostech, ve kterých se teplota pohybuje mezi 15 a 25°C.

Nastavení příliš nízké teploty chladničce moc neprospívá. Čím nižší teplota je v chladničce nastavena, tím častěji musí spínat kompresor. Zde platí jednoduchá rovnice: čím častější spínání, tím vyšší spotřeba i hlučnost.

Nezapomínejte, že pro otevírání dveří slouží madlo

Dalším, velice častým nešvarem je otevírání dveří pomocí jejich boční strany namísto madla. Při chybném způsobu otevírání může dojít k poškození těsnění dveří, které by mělo na svědomí únik energie.

Těší vás, když je lednička plná k prasknutí? Také tady chybujeme

V lednici by se také nemělo nacházet ani málo, ale ani mnoho potravin. Příliš plná lednice totiž zabraňuje proudění vzduchu. V prázdné lednici se naopak vzduch kumuluje a při otevření dveří vždy uteče ven. Všechny potraviny by měly být rovnoměrně rozmístěny po celé lednici. Dbejte však na to, aby žádná z nich nebyla přiražena k zadní stěně chladničky. V takovém případě totiž hrozí, že část jejího obalu zůstane přimrzlá ke stěně a při odmrazování by mohla ucpat odvodňovací kanálek. I ten by se měl čistit pravidelně, a to alespoň 2x ročně. Při zanesení totiž hrozí, že se kanálek ucpe a následně přeteče.

Čtěte také:  Jak je důležité mít ideální židli

Také chladnička vyžaduje velký úklid

Ideálním obdobím pro údržbu chladničky je jarní úklid. V případě, že vlastníte model s kondenzátorem na zadní straně spotřebiče, je potřeba jej alespoň jednou ročně důkladně vyčistit, ideálně pomocí vysavače. Současně také vyčistěte i odpařovací nádobku, která je umístěná na zadní straně nad kompresorem. Nádobka bývá často plná nečistot a vytváří nepříjemný zápach.

Chladničku udržíte svěží a čistou pomocí kvalitního čističe, ten snadno nasprejujte a setřete vlhkým hadříkem. Čistič pohlcuje pachy, snadno odstraňuje skvrny a zanechává povrch čistý. Pokud vás však trápí jakákoli výrazná vůně v chladničce, vložte do ní pohlcovač pachů, který zneutralizuje zápach z ryb, sýrů, masa a dalších aromatických potravin.

Každou chladničku se doporučuje alespoň 2x ročně kompletně odmrazit, a to i v případě, že se jedná například o typ s funkcí NoFrost, která zaručuje spotřebiči stálou teplotu. Užitečným pomocníkem při odmrazování se stane škrabka na led, která odstraní případnou námrazu bez rizika poškození chladničky.

Nízkou spotřebu elektřiny u chladničky ohlídají i chytré funkce

Výrobci chladniček mají dokonale zmapované naše chování. Při vybalování velkého nákupu, kdy bývají dveře chladničky déle otevřeny, se můžeme setkat s užitečnou funkcí Nakupování. Až dveře chladničky opět zavřeme, tato funkce potraviny rychle zchladí a poté lednici opět nastaví na běžnou provozní teplotu. Poměrně běžné jsou zásuvky FreshZone, v níž je teplota o 2°C nižší oproti ostatnímu prostoru v lednici, je tedy ideální pro skladování čerstvého masa a ryb.

0 reakcí

Reagovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Přihlásit s uživatelskými údaji

Zapomněli jste heslo?