​Fenomén pěstování rajčat na balkóně. Vyzkoušejte to také, úrodou budete překvapeni

Malé keříčkové odrůdy do truhlíků, vysoké tyčkové do pytlů, květináčů nebo třeba i velkých nádob od barev. Záleží jen na vás, kolik místa ze svého balkónu rajčatovým keříkům darujete. Za několik měsíců budete odměněni miskami rajčat lahodné chuti a neodolatelné vůně právě utržených plodů z vaší balkónové zahrádky.

Jaké nádoby na sazenice rajčat zvolit a kam je umístit?

Pokud budete chtít rajčata na balkóně vypěstovat i vy, je důležité především myslet na správné umístění květináčů či truhlíků. Rajčatům prospívají slunná a suchá místa. Výhodou bude balkón orientovaný na jih nebo západ. Pokud je balkón zakrytý, jde o nejlepší možnou variantu. Jestliže střecha chybí, je lepší sazenice rajčat zakrýt tak, aby při dešti voda zbytečně nestékala na listy.

Pro pěstování jsou nutné větší nádoby s dostatkem místa pro sazenice. Všeobecně se doporučují samozavlažující truhlíky a nádoby. Jejich výhoda spočívá v tom, že rajčata nejsou zalévaná na list, tím pádem jsou chráněna před možným napadením houbovými chorobami.

Při pěstování rajčat na balkóně vám samozavlažovací truhlíky ale především ulehčí péči. Aby rajčata dobře rostla a především plodila, potřebují hodně vody. Díky samozavlažovacím truhlíkům nebudete muset zalévat tak často a rostliny stále budou v nejlepší kondici.

Nechce se vám utrácet za samozavlažovací nádoby? Rajčata vám dobře porostou a budou plodit i při pěstování v plastových pytlích.

Jaký substrát je pro pěstování rajčat nejvhodnější?

Pro pěstování rajčat je nejvhodnější substrát, který je bohatý na živiny. Můžete univerzální zahradnický substrát promíchat s kompostem v poměru jedna ku jedné. Na dno nádoby je pak nejlepší umístit hnůj, ten podpoří rychlý a kvalitní růst rostliny. Nechcete-li mít s přípravou zeminy práci, vyberte některý ze speciálních substrátů, které jsou už namíchané pro nejrůznější účely pěstování. Tady se nám bude hodit substrát na pěstování zeleniny.

Čtěte také:  Také vás obtěžuje hluk od sousedů nebo zvenčí? Ve kterých případech má řešení?

Hnojení zeleniny má svá pravidla

Budeme-li pěstovat v univerzálním substrátu, nezapomínejte na pravidelné přihnojování. Vzhledem k tomu, že budeme hnojit zeleninu, určenou ke konzumaci, je důležité vybírat hnojivo, které je určeno právě na zeleninu a dodržovat informace na návodu. V prodeji jsou například hnojiva se slepičinci, případně s guanem. Tak budou mít sazenice dostatek výživy nejen pro počáteční růst, ale zejména pro náročné období násady plodů a dozrávání.

Na balkón i s tyčovými odrůdami

Pěstování rajčat na balkóně přeje spíše druhům menších velikostí. Nejvhodnějším pro domácí pěstování je rajče keříčkové. Tyto odrůdy jsou sice menšího vzrůstu, ale nemusíte se bát, že budete mít nedostatek plodů. Například odrůda Vilma dorůstá asi do velikosti 40 cm, ale je velice silně plodící odrůdou. Mezi další doporučované typy pro domácí pěstování patří Cherrola, Gold krone nebo Minigold.

Pokud pro vás dostatek prostoru není problémem, můžete zkusit i pěstování klasických tyčkových odrůd. Tyto odrůdy se skvěle hodí pro výsev do větších nádob s objemem cca 20l, nebo v již zmíněných pytlích. Čím více prostoru zelenině poskytnete, tím více bude zelenina plodit. U rajčat to platí dvojnásob. Z tyčových odrůd jsou vhodné pro domácí pěstování například: Bejbino F1, Perun F1, Start F1.

Prevence je zárukou kvalitních plodů

Ale ani u rajčat není vše tak jednoduché. I ve vaší domácnosti mohou rostlinky napadnout nejrůznější choroby. Je vhodné dbát na prevenci proti nim, aby byly sazenice co nejsilnější a plodili co nejvíce plodů. Důležité je dbát na pravidelné zavlažování, na umístění na slunném a dobře větraném místě a odstraňování přebytečných výhonků. Doporučuje se preventivně používat přípravek proti houbovým chorobám. Při dodržování těchto základních zásad a při pravidelné zálivce budou vaše keříčková rajčata bezpochyby silná a brzy přinesou i chutné a šťavnaté plody.

Log in with your credentials

Forgot your details?