​Dárky o Vánocích: Podle čeho rozhodnout, koho obdarovat a koho už nikoliv?

I když se nám každoroční reklamní masáž prodejců snaží vnutit, že dárek je esencí vánočních svátků a je samozřejmost obdarovat každého v užším i širším kruhu, není to tak. Na druhou stranu ale každé Vánoce řešíme velké vánoční dilema, komu všemu dárek dát.

Jak je to ve vaší rodině?

Vždy samozřejmě záleží, jak se k oslavám vánočních svátků přistupuje v tom kterém rodinném kruhu. Zatímco v některých rodinách probíhá sešlost u štědrovečerní tabule a později i u vánočního stromečku v nejužším kruhu, jinde se Vánoce slaví ve velkém stylu v přítomnosti příbuzných a rodinných známých. To s sebou samozřejmě nese i jinou „obdarovávací povinnost“ pro všechny zúčastněné. Za každých okolností se vyplatí ujasnit si už na začátku vánoční sezóny, s kým si budete letos dárky vyměňovat. Nejenže se tak vyhnete trapným situacím, kdy pro druhého nemáte žádný dárek, ale zároveň vás letošní svátky nepřijdou na celé jmění.

Kam letos určitě přijde Ježíšek?

Obvykle každý rok bez přemýšlení nadělujeme dárky dětem, rodičům a partnerovi. To je základní sestava, kterou by měl Ježíšek navštívit i letos. Zvláště naše ratolesti nechceme připravit o radost z překvapení a nových hraček. Za tu nezištnou radost v rozzářených dětských očích to jistě stojí. Pokud máte navíc ještě sourozence, myslete i na ně. Pokud nedáte ruku do ohně za jejich vkus nebo nesdílíte stejné zájmy, raději se předem pobavte o tom, jaký dárek by druhé straně udělal největší radost. Vyhnete se tak rozpakům a peníze vynaložíte účelně.

Předem si řekněte, jak to bude

Jak je to ale u širší rodiny, přátel, známých a kolegů z práce? U této kategorie se vyplatí ujasnit si předem, zda si budete dárky vyměňovat. Ani jedné straně se možná tuto otázku nechce vyslovit nahlas, ale věřte, že v duchu si ji stejně každý položí. Naopak, kolikrát se i druhé straně uleví, když navrhnete, že letos si dárky odpustíte nebo stanovíte cenový limit na symbolický dárek do 100 Kč.

Čtěte také:  Také zvažujete, pořídit si do bytu klimatizaci? Pozor, abyste nešlápli vedle!

Dávat dárky přátelům je nadstandardní záležitost. Hodnota přátelství není o tom, dostat luxusní parfém nebo poukaz na wellness. Jistě se nikdo nebude zlobit, pokud si na něj vzpomenete s pěkným dárkem, ale pečlivě zvažte vaše finanční možnosti. Na základě toho se rozhodněte, zda si můžete dovolit obdarovávat i přátele, případně v jakém cenovém rozpětí. Máte-li partu přátel, efektivnější způsob než kupovat dárek pro každého zvlášť je vylosovat si, kdo obdaruje koho. Stejným způsobem se dají řešit dárky v kolektivu na pracovišti. Tím bude zajištěno, že každý dárek dá a zároveň i dostane. Společně si pak můžete užít chvíle rozbalování a bavit se nad tím, komu se povedlo vymyslet vtipnější a originálnější dárek.

Ne bezhlavému utrácením a nepromyšleným půjčkám

Dát někomu dárek je hezké gesto a většina z nás ocení, když dostane nějakou milou pozornost. Zároveň však jako dospělí máme rozum a víme, že každý má jiné finanční možnosti a omezený rozpočet. Nikdy nedopusťte, abyste kvůli sezónní dárkové mánii spadli do dluhových problémů a nerozumnou půjčkou si zatížili rodinný rozpočet na dlouho dopředu.

0 reakcí

Reagovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Přihlásit s uživatelskými údaji

Zapomněli jste heslo?